czwartek, 04 stycznia 2018 11:31

Wzgórze Lecha bez drzew, ale będą nowe nasadzenia

 
Wzgórze Lecha bez drzew, ale będą nowe nasadzenia zdjęcie nadesłane

Na terenie historycznego wzniesienia trwa wycinka drzew, które ucierpiały w sierpniowej nawałnicy. Nie wszystkie jednak czeka spotkanie z piłą łańcuchową.

W tym tygodniu rozpoczęła się wycinka drzew, które w trakcie wakacyjnej wichury miały połamane konary. Kuria Metropolitalna informuje iż usuwanie odbywa się zgodnie ze zgodą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i jest prowadzone przez specjalistyczną firmę. Łącznie ze Wzgórza Lecha usuniętych zostanie 10 lip i klonów - tych, które mają uszkodzone konary i nie mogą liczyć na ich obrastanie. Drzewa, które nie noszą uszkodzeń, zostaną zachowane.

- Większość tych drzew to drzewa martwe, tzw. złomy i wywroty, które stanowią zagrożenie dla przechodzących pod nimi osób. Usuwane są nie tylko korony i pień, ale także korzenie. Plac przed katedrą nie pozostanie jednak pusty. Jeszcze w tym roku posadzone zostaną nowe drzewa - dodaje ks. Karol Świderski. 

Do czwartku usunięto już drzewa od strony zachodniej katedry, odsłaniając tym samym świątynię, od lat skrywającą się za konarami. Kilka starych lip, które rosły na wyższym tarasie od strony ul. Łaskiego, a które uległy sierpniowej nawałnicy, rosły tu od ponad stu lat. Pozostaje mieć nadzieję, że nowo nasadzone drzewa będą miały szansę rosnąć również tyle samo czasu.

źródło także: archidiecezja.pl

40 komentarzy

 • Link do komentarza spodnagrobka poniedziałek, 08 stycznia 2018 12:23 napisane przez spodnagrobka

  wkurzonanamaxa, ale relanium już wzięłaś? Skoro taką wiedzę masz w temacie, to zgłoś się do urzędu miejskiego, tam przecież szukają fachowców, a w ZZM na pewno jeszcze jedno miejsce się znajdzie, albo się takowe utworzy. Niech no zgadnę, drzewa mają uprzyjemniać widok czy zabierać słońce mieszkańcom z parteru i pierwszego piętra? Niesamowita jest twoja ignorancja w utrudnianiu życia innym.

 • Link do komentarza Wkurzonanamaxa poniedziałek, 08 stycznia 2018 11:35 napisane przez Wkurzonanamaxa

  Wasza ignorancja jest nie do opisania :to, że drzewa po obcięciu do gołego pnia obrosły nic nie znaczy. Proszę najpierw poczytajcie fachową literaturę w temacie a później wypowiadajcie się na forum. Widzę ze dla was najważniejsze jest żeby drzewa nie zacieniały wam domu i tym podobne bzdury. Szkoda mojego czasu. Szkoda mi tego miasta- kiedyś piękne i zielone, dzisiaj- jak widać.

 • Link do komentarza z Lecha poniedziałek, 08 stycznia 2018 10:53 napisane przez z Lecha

  Przycięcie drzew na ulicy Lecha było modelowe, wręcz instrukcyjne, jak należy postępować z drzewami na chodnikach. Tak powinno wyglądać przycinanie na każdej ulicy, w każdym parku, w każdym ogrodzie i wszędzie tam, gdzie wysokie drzewa zagrażają ludziom.

 • Link do komentarza spodnagrobka poniedziałek, 08 stycznia 2018 10:14 napisane przez spodnagrobka

  wkurzonamama, nie wiem skąd za to Ty bierzesz wiedzę, bo w drzewo stojące na rogu ul. Lecha i Chrobrego kilka lat temu uderzył piorun, w wyniku czego przełamało się na pół. Dobrze pamiętam jak to wyglądała ta bujna korona, której dwie części spadły po bokach rozerwanego pnia. Pudło więc. Pamiętasz larum o drzewa na Lecha? Łaziły takie nudzidupy i waliły w bębny, że olaboga. Dziś drzewa obrosły i nie tworzą tyle cienia w mieszkaniach oraz nie zasłaniają tak lamp, jak to miało miejsce przed przecinką. Prędzej czy później i tak trzeba będzie je wyciąć, bo już przerosły i korzenie przy pniu zaczynają coraz bardziej podnosić chodniki.

 • Link do komentarza Danuta poniedziałek, 08 stycznia 2018 09:53 napisane przez Danuta

  Na mojej ulicy na moje życzenie drzewa przed domem moim i sąsiadow obcięto na maxa. Byli też tacy laicy, jak ty, co nie dawali szans tym drzewom. I co? Po pół roku mają cudowne korony, nie zasłaniają nam słońca, stoją na silnych pniach i nie zagrażają w razie wichury. Naprawdę, trzeba mieć w sobie wiele jadu, by pisać takie komentarze, jak wkurzonanamaxa.

 • Link do komentarza Wkurzonanamaxa poniedziałek, 08 stycznia 2018 08:41 napisane przez Wkurzonanamaxa

  Spec: nie wiem, skąd bierzesz wiedzę botaniczną, ale Jeśli to ty jesteś specem od Zieleni Miejskiej w Gnieźnie to wszystko wyjaśnia ...pamiętasz jeszcze jak" profesjonalnie" obcięto drzewo na rogu ulicy Lecha i Chrobrego które tej pielęgnacji nie przeżyło? Takiej pielęgnacji jesteś zwolennikiem? Drzew naprawdę nie można obcinać do gołego pnia to sprawia że wydaje się w nie próchnica i grzyby, i czyni je jeszcze bardziej podatnym na złamania. Bardzo to smutne że nawet specjaliści tego nie rozumieją...

 • Link do komentarza as niedziela, 07 stycznia 2018 20:59 napisane przez as

  A tyle było krzyku o drzewo do wycięcia przed teatrem:)

 • Link do komentarza spodnagrobka niedziela, 07 stycznia 2018 20:57 napisane przez spodnagrobka

  wkurzonanamaxa, przejedź się trasą na Poznań przez Kostrzyn i Swarzędz. Po drodze miniesz cmentarz, na którym kilka lat temu ogolono drzewa do samych pni. Przez rok stały gołe, 15-20 metrowe kikuty, by obecnie obrosnąć w niesamowity sposób. Dzięki temu mamy o wiele bardziej zabezpieczone groby, na które co chwile spadały rwane gałęzie. Gdybym można było, należałoby wyciąć wszystkie drzewa i posadzić nowe, niskie. Poza tym, będąc nadal ufna swej ignorancji, zapytaj wszystkich grabarzy, kto jest winien zniszczeń, jakie miały miejsce 11 sierpnia. Odpowiedzą jednoznacznie - konserwator zabytków, który nie pozwalał ich ruszyć, ani nawet formować. Dla mnie to koniec dyskusji.

 • Link do komentarza spec niedziela, 07 stycznia 2018 20:38 napisane przez spec

  Ad. Wkurzonanamaxa - ucz się dziecino botaniki, bo masz straszne braki w wiedzy. Jeżeli twierdzisz, że profesjonalne przycięcie drzew na ul. Lecha było nieodpowiednie, to dyskusja z takim laikiem, jak ty nie ma w ogole sensu. Zajmij się dziecko klockami albo lalkami i nie wypowiadaj się w sprawach, o ktorych nie masz bladego pojęcia.

 • Link do komentarza Gnieźnianin niedziela, 07 stycznia 2018 19:23 napisane przez Gnieźnianin

  Do gramatyk A ja się śmieję z twojego przemądrzalstwa gramatycznego nie wnoszące czegoś merytorycznego do naszej dyskusji odnośnie tematu powyższego artykułu, i co warta dyskusja z Tobą ?

 • Link do komentarza wkurzonanamaxa niedziela, 07 stycznia 2018 18:45 napisane przez wkurzonanamaxa

  spodnagrobka - aleś się wymądrzył, no patrz....Ja właśnie dlatego tak ubolewam nad okaleczaniem drzew przez ludzi, że wystarczająco już ucierpiały od nawałnicy! ale te, o których wspomniałam, to nie dzieło natury, a ludzkiej głupoty! bo to ludzie ogławiają całkowicie korony drzew , czego robić nie wolno: najpierw się zainteresuj tematem, a potem wymądrzaj. Gniezno jest pełne okaleczonych drzew - ale to pewnie odbicie kalekich umysłów.... Znam piękne nekropolie pełne pięknych, starych drzew - i tylko takie cmentarze mi się podobają. Gnieźnieńskie stały się teraz dokładnie tym, czym są - cmentarzyskami ludzi i przyrody. Bardzo to smutne.

 • Link do komentarza Kasia niedziela, 07 stycznia 2018 15:30 napisane przez Kasia

  Tutaj nie ma co dywagować na temat czy drzewa dobrze czy też źle przycięto. Moim zdaniem i wielu innych na cmentarzach drzewa powinny być albo całkowicie usunięte albo bardzo mocno przycięte. Ewentualnie w miejsca starych wykarczowanych posadzić młode drzewka i corocznie formować aby nie były wyższe niż 3 metry. Drzewa w mieście to inna sprawa. Mogą być i duże okazałe a przycięcie raz na kilka lat wystarczy bo w końcu ten cały smog nas zabije.

 • Link do komentarza spodnagrobka niedziela, 07 stycznia 2018 14:54 napisane przez spodnagrobka

  wkurzonanamaxa, odpowiedź jest prosta, ale pewnie niezrozumiała dla osoby o takiej indolencji - nawałnica. polecam relanium lub coś innego na uspokojenie

 • Link do komentarza wkurzonanamaxa niedziela, 07 stycznia 2018 12:37 napisane przez wkurzonanamaxa

  Do Zbychu i innych mądrych inaczej - naprawdę uważasz, że na cmentarzu św Krzyża są dobrze obcięte drzewa??? To jest sprawa dla prokuratury!!! To samo dzieje się teraz na cmentarzu przy ulicy witkowskiej. Takie okaleczanie drzew jest niezgodne z prawem! Zresztą - całe Gniezno pełne jest okaleczonych, żle pielęgnowanych drzew!! Ul Lecha, Wrzesińska- to tylko dwa przykłady. Kto pozwala na takie przycinanie drzew?

 • Link do komentarza gramatyk sobota, 06 stycznia 2018 20:11 napisane przez gramatyk

  Niejaki Gnieźnianin z dużej litery-usmiałem się setnie z twojej "oczywistej oczywistosci", czyli "konkretu prawdy". To zamyka całą dyskusję z panem :-)))

 • Link do komentarza Gnieźnianin sobota, 06 stycznia 2018 14:36 napisane przez Gnieźnianin

  Do Wojciech Jak zwykle to piszesz hejt, inwektywy, zamiast konkretu prawdy.

 • Link do komentarza Wojciech sobota, 06 stycznia 2018 11:27 napisane przez Wojciech

  Gnieźnanin jak zwykle odpowiada nie na temat. A co do biedy w niektórych parafiach? Nie wiem, jak jest z finansami na tajwanie, ale widac, że tam proboszcz bardzo dużo robi i ten kościól nabiera blasku, którego niestety mu brakowało. A przecież kościól to Dom Boży i powinien wyglądać naorawdę imponująco i każdemu parafianinowi powinno zależeć, by w jego kościele było pięknie. A kościół przy targu naprawdę potrzebuje gospodarza, tak mi się też wydaje.

 • Link do komentarza Z_innej_parafii sobota, 06 stycznia 2018 00:36 napisane przez Z_innej_parafii

  @gonzo Na tajwanie proboszcz pobiera od wiernych podatek! Na kolędzie trzeba uszykować dwie koperty. Jedną z obowiązkowym podatkiem, a drugą z "dobrowolną" ofiarą. Więc bieda tam żadna. Miałem wątpliwą przyjemność tam mieszkać. A komentarze wprost sugerowały o jaką parafię chodzi. I mimo, że w mojej parafii są marmury, ogrzewanie i wszystko co najlepsze, to każdy ma prawo zarządzać parafią tak jak uważa za stosowne. Ciekawe tylko czy w tych marmurowych parafiach jest miejsce dla zwykłego człowieka? Bo jakoś nie widziałem w największych parafiach, żeby prowadzono biura charytatywne. Mówi się zawsze dużo, tylko nie zawsze prawdę. A finanse kościoła zawsze będą budzić emocje, zwłaszcza u tych, którzy na kościół nic w życiu nie dali prawda?

 • Link do komentarza Gnieźnianin piątek, 05 stycznia 2018 22:54 napisane przez Gnieźnianin

  Do duch Bądź świadom istnienia "sacrum" i "profanum" i żadnego z nich nie odrzucaj, i nic tu nie ma do rzeczy spuścizna komuny.

 • Link do komentarza parafianin piątek, 05 stycznia 2018 22:12 napisane przez parafianin

  W tym kościele ta cementowa posadzka jest nakryta jakimś chodnikiem, przez który potykają sie ludzie.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane