piątek, 05 stycznia 2018 12:26

W archidiecezji jest mniej wiernych w kościołach, ale więcej ślubów

 
W archidiecezji jest mniej wiernych w kościołach, ale więcej ślubów archiwum redakcji

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował raport za 2016 rok, dotyczący aktualnego poziomu religijności Polaków. Media ogólnokrajowe podniosły hasła o pogarszającej się sytuacji w tym wymiarze - jak na tle całej Polski wygląda ona w archidiecezji gnieźnieńskiej?

W ostatnich latach nie zmniejszyła się liczba parafii, istniejąca na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. Obecnie jest ich 266, przy czym 10 z nich są to parafie zakonne. Inaczej to wygląda w kwestii posiadanej liczby duszpasterzy, których kilku ubyło w stosunku do poprzedniego raportu - w 2015 służyło 431 księży, a w 2016 było ich 426. Mniej jest również samych alumnów - w 2015 roku było ich 45, a w 2016 w seminarium przebywało ich 38. Stawia to archidiecezję gnieźnieńską w tyle stawki, jeśli chodzi o liczbę alumnów na 100 księży diecezjalnych - wynosi ono 7,4%. 

W kontekście życia sakramentalnego w 2016 roku na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej udzielono 7567 chrztów, co jest liczbą nieznacznie wyższą od tej z 2015 roku, kiedy to było ich 7544. Liczba chrztów w ostatnich latach utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie, co urodzin. W 2016 roku do pierwszej komunii świętej przystąpiło 7418 wiernych. W 2016 roku do bierzmowania przystąpiło 7036 osób przy liczbie 7080 z 2015 roku. 

Znaczny wzrost należy odnotować w kwestii liczby udzielonych sakramentów małżeństwa. W 2016 roku było to w sumie 2928, co jest o wiele wyższą liczbą od 2680 z 2015 roku. Podobną tendencję można było zauważyć w wielu archidiecezjach na terenie całego kraju, choć bywały i takie z tendencją spadkową - głównie w zachodnich i centralnych częściach kraju. 

Po raz pierwszy ISKK opublikował także dane dotyczące stwierdzenia nieważności małżeństwa, orzeczone przez sądy kościelne pierwszej instancji. W całym kraju rozstrzygnięto 3735 takich spraw, z czego 54 na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. Na początku 2016 roku nierozstrzygniętych było 85, a pod koniec - 107 (przy 76 wniesionych w tym czasie na wokandę). Jak trybunały wyrokowały w tych sprawach? Ogółem w 2016 roku na 3733 sprawy w kraju, nieważność stwierdzono wobec 2628, a wyrok przeciwko unieważnieniu objął 860 związków. Na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej we wspomnianych wyżej 54 sprawach, orzeczono 40 nieważnych małżeństw, a 10 z nich zostało podtrzymanych. Trzy procesy zostały umorzone, a wobec jednego strony zrzekły się postępowania. Liczby te stawiają archidiecezję gnieźnieńską pośrodku stawki wszystkich innych, przy czym prym wiodą te, których stolicami są duże ośrodki miejskie.

Jak wygląda kwestia samej religijności, przejawianej uczestniczeniem w mszach świętych i przystępowaniu do komunii? Tutaj tendencja w obu kwestiach cały czas się utrzymuje. Ogólna liczba dominicantes (uczestniczących w nabożeństwie) w 2016 roku wynosiła w kraju 36,7%, przy czym w archidiecezji gnieźnieńskiej było to 36,5%. Oznacza to iż liczba wiernych spadła w stosunku do 2015 roku, kiedy to wynosiła 39,5%. Z tej samej liczby communicantes (przystępujących do komunii) ogólna krajowa wynosi 16%, a w archidiecezji gnieźnieńskiej 16,1%. Jest to jednak i tak spadek z 16,8%, jaki odnotowano w 2015 roku. Dane powyższe zebrano w trakcie mszy świętych, odprawionych 16 października 2016 roku.

W skali kraju w obu przypadkach plasuje to archidiecezję pośrodku wszystkich diecezji, przy czym daleko jest do np. tarnowskiej, gdzie na msze święte uczęszcza aż 70% wiernych, a do komunii ponad 25%. Jest to też pierwszy od lat spadek liczby przystępujących do komunii świętej, której tendencja od ostatnich lat nieustannie się podnosiła. Podobnie dotyczy to uczestnictwa w mszach świętych, z tym iż mówić tu należy o spadku - jeszcze w 1992 roku w archidiecezji gnieźnieńskiej wynosiła ona niemal 49%, a szczytowym okresem był 2000 rok, kiedy było to 51%, co mocno kontrastuje z obecnym wynikiem 36,5%.

Tegoroczny raport wydaje się być w wielu ciekawych aspektach nieco okrojony. Nie podano m.in. liczby osób przebywających w zgromadzeniach zakonnych na terenie każdej archidiecezji, a część danych zaprezentowano jedynie w formie infografik. Również kwestia niepodania proporcji pozostawia pewien niedosyt - nie do końca wiadomo ile osób przystąpiło do danego sakramentu na konkretną ilość osób, które powinny to zrobić.

Zajęto się natomiast o wiele mniej istotną kwestią wydawniczą diecezji, takimi jak publikacje papierowe, publikacje treści w formie elektronicznej, parafii posiadających stronę internetową czy profil społecznościowy. Podano także dane dotyczące poradni rodzinnych, a także ilość osób objętych pomocą - na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej istnieje jeden Dom Samotnej Matki, który wspiera 150 osób. Tym razem nie podjęto także tematu wolności religijnej, dyskryminacji z uwagi na bycie księdzem czy profanacji miejsc świętych.

opracowane na podstawie: Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia ISKK 2018

6 komentarzy

 • Link do komentarza Jam_Jest wtorek, 09 stycznia 2018 13:23 napisane przez Jam_Jest

  @: gonzo :
  **************
  Winszuję znajomości Biblii. Z czego mają żyć ? Co to w ogóle za pytanie? A gdzie jest powiedziane, czy też napisane, że księża oprócz wątpliwych modłów,nie mogą pracować? Powołanie nie zwalnia od podjęcia pracy zarobkowej, wręcz przeciwnie, można dorobić wtedy kiedy jest na to czas. Śmiem twierdzić,że czasu mają tyle, że jedno z drugim można pogodzić. To tylko kwestia dobrej woli i szczerych chęci.

 • Link do komentarza gonzo poniedziałek, 08 stycznia 2018 20:23 napisane przez gonzo

  Wierząca, a z czego mają Twoim zdanien żyć księża, skoro uważasz, że Jezus był przeciwko pieniądzom ( chociaż to nieprawda, ale trzeba znać Pismo Św. )

 • Link do komentarza Jam_Jest niedziela, 07 stycznia 2018 13:34 napisane przez Jam_Jest

  Do:Wierząca:
  ****************
  Ludziom żyje się lepiej, jak niczego nie widzą i niczego nie chcą widzieć....... a już na pewno wiedzieć. Taka już ludzka natura — żyć w kłamstwie, mimo iż to kłamstwo wyłazi na zewnątrz. Kościół jako budowla sakralna, nie stanowi problemu, aby do niego wejść, problem tkwi w tych, co ucząc nas, czym jest prawda oraz miłość człowieka dla drugiego, a nie mają kontroli nad własnym życiem i postępowaniem.

 • Link do komentarza zmartwiony katolik niedziela, 07 stycznia 2018 10:45 napisane przez zmartwiony katolik

  Wierząca, nikt nie każe przecież wierzyć tobie w kościół! jesteś niby wierząca, ale podstawy wiary masz żadne. Oczywiście, że w każdej organizacji są niedomagania, polski kościół także powinien ulec natychmiastowym zmianom. Ale kościół, jego zarządzanie i instytucjonalność, a nie wiara w Boga. Dużo na ten temat pisze się na tym portalu pod artykułem kryzys w kościele. I wcale nie chodzi o sprawy osobiste księży, to margines, który jest pochodną rozkładu instytucji kościoła. Sobór, który miał być wiosną kościoła spowodował, ze ten kościół stoi dziś na skraju przepaści, a biskupi odpowiedzialni za ten stan rzeczy tego niestety nie dostrzegają, lub im tak wygodnie. Fakt, że duża liczba katolików potrzebuje modlitwy, garnie się do rożnych akcji (Wielka Pokuta, Różaniec do Granic) powinien otworzyć hierarchom oczy na to, za co odpowiadać będą przecież przed Bogiem. Zanik powołań jest także wielkim grzechem zaniedbania tych katolickich celebrytów.

 • Link do komentarza Wierząca sobota, 06 stycznia 2018 21:27 napisane przez Wierząca

  Wierzę w Boga a nie w Kościół. Bóg jest wszędzie a kościoły zostały wzniesione na jeego cześć. Szkoda, że sami księża nie czytają Biblii bo Jezus był przeciwny pieniądzom w kościele, a teraz z byle czego robią biznes. I wiele jest afer a jeszcze więcej zatajanych. ludzie to widzą i nie chcą się z tym identyfikować. Oczywiście nie piszę o wszystkich bo zawszee w jakiejś grupie znajdziee się dobry człowiek.

 • Link do komentarza Jam_Jest piątek, 05 stycznia 2018 13:47 napisane przez Jam_Jest

  Z każdym rokiem będzie coraz gorzej. Wystarczy zapytać przeciętnego "kowalskiego" co sądzi o kk i jego "sługach"

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane