wtorek, 09 stycznia 2018 10:52

Kto zastąpi Pstrowskiego i 21 Stycznia?

 
Kto zastąpi Pstrowskiego i 21 Stycznia? archiwum redakcji

Radni nie chcą czekać na decyzję Wojewody Wielkopolskiego i sami planują skierować się z propozycjami nazw ulicy oraz placu, które widzieliby w miejscu tych wyznaczonych do zmiany.

Mimo upływu kilku tygodni od czasu, jak Urząd Wojewódzki poinformował o planowanym wydaniu zarządzenia zastępczego dotyczącego zmiany nazw przynajmniej jednej ulicy i jednego placu na terenie Gniezna, w sprawie nie zapadła jeszcze żadna decyzja.

W związku z tym, w ubiegłym tygodniu zebrała się komisja ds. nazewnictwa, działająca przy Radzie Miasta. Jak udało się nam dowiedzieć, przedstawiciele klubów, którzy spotkali się na zebraniu, mieli zdecydować o złożeniu propozycji nadania nowych nazw dwóm miejscom na terenie Gniezna. Mowa o ul. Pstrowskiego i Placu 21 Stycznia, które zgodnie z przepisami muszą zostać zmienione. Ponieważ do września 2017 roku radni tego nie zrobili, Wojewoda Wielkopolski postanowił wydać zarządzenie zastępcze. To jednak do tej pory nie zostało opublikowane, dlatego przedstawiciele klubów radnych przygotowali dwie propozycje, które mają zostać przedłożone całej radzie na najbliższej sesji. Wówczas też mają się oni zwrócić w formie apelu, który byłby przekazany do Wojewody Wielkopolskiego.

Z nieoficjalnych informacji, które udało się nam uzyskać wynika iż pierwsza propozycja dotyczy przemianowania Placu 21 Stycznia na Plac Targowy, co jest uzasadnione historyczną i współczesną rolą, jaką pełni to miejsce na mapie Gniezna. Jednocześnie ul. Wincentego Pstrowskiego po zmianie miałby patronować Zygmunt Kittel - współorganizator i dowódca powstania wielkopolskiego na terenie Gniezna, a także pierwszy starosta gnieźnieński w II Rzeczypospolitej. Wybranie tej postaci na patrona jest też uzasadnione tym, iż przez lata był on dyrektorem w gnieźnieńskiej cukrowni, do której dawniej także prowadziła obecna (jeszcze) ul. Pstrowskiego.

W ostatnim czasie zmian w trybie zarządzenia zastępczego doczekały się w naszym regionie m.in. Trzemeszno i Czerniejewo. W pierwszej z miejscowości ulicę 22 Stycznia (upamiętniającą zajęcie miasta przez Armię Czerwoną), zgodnie z propozycją burmistrza Trzemeszna, przemianowano na ul. 22 Stycznia 1863 roku, a więc wspominającą wybuch powstania styczniowego w Królestwie Polskim. W Czerniejewie natomiast, Plac 21 Stycznia przemianowany zostanie, zgodnie z propozycją burmistrza i przewodniczącego rady, na Plac Kpt. Pawła Cymsa.

Wracając do Gniezna - w powyższej kwestii przedstawiciele klubów Rady Miasta  działający w komisji nazewniczej wyrazili aprobatę dla obu propozycji - Placu Targowego i Zygmunta Kittla, ale na oficjalne pisma w tej sprawie przyjdzie jeszcze poczekać. Wciąż bowiem nie zapadły żadne decyzje, także po stronie Wojewody Wielkopolskiego - z posiadanych informacji wynika iż wciąż trwa oczekiwanie na opinię IPN o ul. Sobieralskiego.

12 komentarzy

 • Link do komentarza moher sobota, 13 stycznia 2018 17:32 napisane przez moher

  @obywatel śwaiat,
  Pewnie "obywatelu..." jesteś tzw resortowym dzieckiem. Twoje znaczenie w społeczeństwie wygasa, podobnie jak twoich przodków z pod znaku sierpa i młota.

 • Link do komentarza ? środa, 10 stycznia 2018 08:00 napisane przez ?

  co będzie z ulicą Dworcowa ? przecież Nikołaj Dworcow był członkiem KPZR

 • Link do komentarza senior środa, 10 stycznia 2018 00:40 napisane przez senior

  Obywatelu świata, ucz się historii albo zapytaj babci i dziadka, co dla nich znaczy dzień 21 stycznia - rzecz jasna, chodzi o rok 1945. Bo dla mnie i mojego pokolenia to data podłego zniewolenia Polski , a w Gnieźnie rozpoczęta nazajutrz spaleniem katedry!

 • Link do komentarza zawsze tu87 wtorek, 09 stycznia 2018 23:15 napisane przez zawsze tu87

  Porusze inny temat bo czytam ostatnio o pawle cymsie a wiecie jak kiedys nazywala sie ulica cymsa

 • Link do komentarza moher wtorek, 09 stycznia 2018 22:49 napisane przez moher

  Proponuję nazwać obecny plac 21stycznia placem księcia Czcibora.
  Książę jest postacią historyczną bratem Mieszka I pokonał Niemców w bitwie pod Cedynią. Gniezno jako miasto piastowe powinno mieć plac ks.Czcibora.

 • Link do komentarza Mieszkaniec ul. Pstrowskiego wtorek, 09 stycznia 2018 20:56 napisane przez Mieszkaniec ul. Pstrowskiego

  Pstrowskiego może sie nazywać ul. Dziurawa takie tam dziury.

 • Link do komentarza Bbbb wtorek, 09 stycznia 2018 16:30 napisane przez Bbbb

  Jak kto? Lech i Jarosław

 • Link do komentarza obywatel śwaiat wtorek, 09 stycznia 2018 16:18 napisane przez obywatel śwaiat

  To jest chore!!!!!! 21 stycznia to data wyzwolenia Gniezna -i Plac 21 Stycznia ma mieć taką nazwę. Mam nadzieję,że nikt z rządzących Gnieznem n ie ugnie się bzdurnym(chorym) dyrektywom wojewody

 • Link do komentarza Valtorre wtorek, 09 stycznia 2018 13:23 napisane przez Valtorre

  Jaka stadionowa? Już wolę tego Kittla...aleś pan wymyślił . Mieszkam na Pstrowskiego i on mi nie przeszkadza. Wiem że musi być zmiana, ale broń Boże stadionowa

 • Link do komentarza senior wtorek, 09 stycznia 2018 13:20 napisane przez senior

  Ad. mjj - na kogo komentator liczy w tej radzie? Nie chcąc być niegrzecznym nie będę pisal prawdy o tych gnieżnienskich wybrańcach zasiadających w radzie miejskiej. Ale zgadzam się z Panem (panią), że jakimś wskażnikiem ich wiedzy i patriotyzmu może być usuniecie Roosevelta z centrum I Stolicy Polski! I pelna zgoda co do propozycji na miejsce Pstrowskiego. Nazwa powinna być w tym miejscu neutralna. Może to przeczytają i pomyslą?

 • Link do komentarza humanista wtorek, 09 stycznia 2018 12:24 napisane przez humanista

  Za Roosevelt'a Jezus Król Polski ;)

 • Link do komentarza mjj wtorek, 09 stycznia 2018 11:30 napisane przez mjj

  Co do Placu Targowego pełna zgoda. Jasno i przejrzyście oraz zgodnie z tym, co tam jest. Natomiast zamiast Pstrowskiego proponuję nazwę bardziej wpadającą do ucha, nie związaną z żadnym nazwiskiem, tym bardziej trudnym. Może np. Stadionowa (bo stadion w pobliżu?), albo Akademicka, jako, że jakaś wyższa uczelnia tam się znajduje? Może być Apartamentowa, bo i nowe bloki są z apartamentami. Nazwa ulicy powinna być łatwa w wymawianiu, łatwa w zapamiętaniu i kojarzyć się co najmniej z tym, co na danej ulicy się znajduje. Nie twórzcie więc nazwy z nazwiskiem bohatera, choćby najbardziej mężnego w tym miejscu, bo taka nazwa jeżeli już, to bardziej pasuje w okolice osiedla Grunwaldzkiego, bo tam są czczeni tacy bohaterowie!
  No i Szanowna Rado, kiedy zginie z Gniezna szkodnik Polski Roosevelt? Brak Wam odwagi? To on dogadał się z ZSRR o strefę wpływów gdy Churchill jeszcze starał się wydostać przynajmniej Polskę ze strefy "raju socjalistycznego".

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane