poniedziałek, 22 stycznia 2018 13:14

Trwają przygotowania do dwóch, niepodległościowych świąt

 
Trwają przygotowania do dwóch, niepodległościowych świąt fot. Rafał Wichniewicz

Gniezno przygotowuje się do tegorocznych obchodów dwóch ważnych rocznic - przedstawiciele komitetu poinformowali o działaniach, jakie zostały podjęte w ostatnim czasie, a także o tym, co już zostało zaplanowane.

- Chcemy godnie się do tego przygotować i świętować nie tylko 11 listopada, kiedy będą miały miejsce wszystkie wydarzenia miejskie, ale chcemy pamiętać też o tym iż dla Wielkopolan datą odzyskania niepodległości, w przypadku Gniezna było to 28 grudnia - mówił prezydent Tomasz Budasz, zaznaczając znaczenie wybuchu powstania wielkopolskiego. Tego samego dnia w 2016 roku powołany został komitet, składający się z przedstawicieli parlamentarzystów oraz samorządowców, którego zadaniem było koordynowanie wspólnych działań o charakterze edukacyjno-wychowawczym.

Nieodłącznym elementem obchodów będzie rocznicowy logotyp, który znajdzie się na materiałach promocyjnych wydarzenia, a który pojawi się w przestrzeni publicznej oraz na gadżetach. Został on wykonany na podstawie rozety, a nieodłącznym elementem będzie orzeł z koroną: - Powstanie wybuchło jako zryw niepodległościowy, nie do końca sterowany przez komisariat Naczelnej Rady Ludowej i aż do 16 stycznia 1919 roku barwy, broń i umundurowanie, nie było ujednolicone. Tak samo było z orłem oraz znakami i barwami narodowymi, noszonymi na mundurach, głównie pruskich, z których zdzierano znaki cesarstwa i zakładano orły polskie albo biało-czerwone kokardy lub rozety - zaznacza senator Robert Gaweł, który dodał iż kwestia tego, że przez lata promowano wizerunek samego orła bez korony, nie wynikała z żadnego błędu: - Przed kilkoma laty pojawiły się flagi powstańcze z białym orłem bez korony. Te chorągwie były promowane przez środowisko kibiców Lecha Poznań i pytanie było, czy to był właściwy znak. Oczywiście, że tak, podobnie jak i inne znaki, które były w tamtym czasie, gdyż posługiwali się oni fotografiami z końca 1918 roku, gdzie na kilku flagach widniał orzeł bez korony - przyznał senator. Ostatecznie zadecydowano o promowaniu orła z koroną, a ujednolicenia dokonano na polecenie marszałka Województwa Wielkopolskiego.

- W kwestii wspólnych planów, to przygotowywana jest książka o powstaniu wielkopolskim w powiecie gnieźnieńskim, autorstwa prof. Janusza Karwata, gdzie będzie stworzony indeks powstańców z tego regionu. Będzie także mały rozdział poświęcony pamięci powstania wielkopolskiego, dlatego wystąpiliśmy do gminy o nadsyłanie informacji do tej publikacji - mówił Robert Gaweł. 

W okresie wiosennym planowany jest zlot uczniów ze szkół, które noszą imię powstańców wielkopolskich. Oprócz tego przewidywane jest zorganizowanie powstańczego pikniku w okolicach święta Wojska Polskiego. W październiku, po ukończeniu remontu w Starym Ratuszu, otwarty zostanie Dom Powstańca, w którym znajdować się będą pamiątki z sali tradycji Gimnazjum nr 2. Ponadto w ramach wydarzenia przygotowywane są chorągwie powstańcze, a także planowane są zajęcia edukacyjne, stworzenie murala oraz różne inne inicjatywy, o których na bieżąco komitet będzie informować.

 

1 komentarz

  • Link do komentarza wilk piątek, 26 stycznia 2018 14:25 napisane przez wilk

    Budasz,już nie planuj tych uroczystości patriotycznych,boś nie godzień ich w ogóle tykać !!!!! POzostań przy swoim POWSTANIU w CZORTKOWIE,razem z pofarbowanymi towarzyszami !!!! Gniezno,mam nadzieję,będzie miało już innego prezydenta,nie dwulicowca !!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane