poniedziałek, 22 stycznia 2018 19:30

Pamiętali o powstańcach styczniowych

  mnopr
Pamiętali o powstańcach styczniowych zdjęcie nadesłane / rodowod.com.pl

W 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, upamiętniono postacie gnieźnian, które brały udział w tym zrywie i do dziś spoczywają na nekropoliach Grodu Lecha.

W dniu 22 stycznia 2018 roku, a więc 155 lat po narodowo-wyzwoleńczym zrywie, poseł Krzysztof Ostrowski oraz senator Robert Gaweł złożyli hołd uczestnikom powstania styczniowego, pochowanym na cmentarzu św. Piotra i Pawła.

W tym wyjątkowym dniu, w którym obchodzona jest rocznica tego narodowego zrywu, wzięli także udział uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Zgromadzeni spotkali się nad istniejącymi do dzisiaj grobami powstańców styczniowych, którzy pochodzili z Gniezna lub z tym miastem związali swoje późniejsze dzieje. Pochylając się nad grobami Stanisława Mikołajewskiego, Joanny Rawita Gawrońskiej, Józefa Winnickiego oraz Ignacego Ślebodzińskiego, odmówiono modlitwę za zmarłych. Na grobie sędziego Ignacego Ślebodzińskiego, który nie tylko walczył, ale w wolnej Polsce propagował pamięć powstania z 1863 roku złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicze.  

1 komentarz

  • Link do komentarza Elo wtorek, 23 stycznia 2018 01:14 napisane przez Elo

    Z parlamentarzystami jest Paweł Kamiński z Klubu Gazety Polskiej i pani dyrektor z Cieszka. Inni o rocznicy nie pamiętają...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane