czwartek, 01 lutego 2018 16:32

Chcą w Zdziechowie przywrócić przedwojenny pomnik

 
Chcą w Zdziechowie przywrócić przedwojenny pomnik fot. Rafał Wichniewicz

W czwartkowe południe Rada Gminy Gniezno zebrała się na uroczystej sesji, inaugurującej rok obchodów upamiętniających dwie setne rocznice - odzyskania niepodległości oraz wybuchu powstania wielkopolskiego. 

Symbolika miejsca, w którym odbyło się posiedzenie, jest szczególna. Zdziechowa była bowiem pierwszym frontem gnieźnieńskich powstańców, którzy 30 i 31 grudnia 1918 zdecydowali się odbić wieś z rąk niemieckich oddziałów, zmierzających na wyzwolone już Gniezno. 

Uroczysta sesja Rady Gminy, która odbyła się w sali wiejskiej nad miejscową remizą, zgromadziła nie tylko samorządowców, ale także działaczy społecznych i zaproszonych gości. Spotkanie zostało zainaugurowane przez wójta Włodzimierza Lemana oraz przewodniczącego Piotra Łykowskiego, a tuż po tym przed zgromadzonymi wystąpiły dzieci z miejscowej szkoły z krótkim programem patriotycznym, połączonym ze śpiewem różnych pieśni związanych z okresem odradzającej się Polski. Następnie głos zabrał prof. zw. dr hab. Janusz Karwat, który zgromadzonym w sali przybliżył tło historyczne powstania wielkopolskiego, ze szczególnym zaznaczeniem działań podejmowanych w Gnieźnie i jego okolicach, w tym także w Zdziechowie.

Tuż po tym wicestarosta Jerzy Berlik, przemawiając w imieniu komitetu obchodów, przedstawił ideę odbudowy przedwojennego pomnika w Zdziechowie. Obecnie, jak przekazano, w centrum wsi znajduje się miejsce pamięci, stworzone samoczynnie przez mieszkańców w latach 50. XX wieku. Działaczom udało się jednak dotrzeć do zdjęć pomnika, jaki został ustawiony w tym miejscu w 1925 roku, ale który został zniszczony przez Niemców w trakcie okupacji. Założeniem jest postawienie nowego, na wzór starego - miałby on w sumie wysokość 4,7 metra, z czego 3,40 składałoby się na sam postument a wieńczyłby go orzeł zrywający się do lotu. Na najdłuższym fragmencie postumentu umieszczona zostałaby tablica, która obecnie znajduje się w miejscu pamięci. Jak przyznał Jerzy Berlik, plan jest ambitny, a jego zrealizowanie byłoby możliwe przy zaangażowaniu odpowiednich środków finansowych, wsparciu władz samorządowych różnych szczebli, społeczności lokalnej, parafii oraz społeczności szkolnej. 

W trakcie sesji radni podjęli także uchwałę ustanawiającą rok 2018 "Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919": - Doceniając patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie Powstańców biorących udział w pierwszej powstańczej walce w otwartym polu - znanej jako "Potyczka pod Zdziechową" - pragniemy oddać hołd i zachować w pamięci zbiorowej jej uczestników pochodzących z terenu Gminy Gniezno i Ziemi Gnieźnieńskiej - czytamy w treści dokumentu. Ponadto przedstawiono założenia programowe obchodów, jakie Gmina Gniezno zaplanowała z okazji rocznicy. Wśród nich, poza odnowieniem miejsca pamięci w Zdziechowie, jest także przygotowanie okolicznościowych wydawnictw, umieszczenie bilbordów przy wjeździe do miejscowości, organizacja wystaw historycznych i popularnonaukowych, a także różne spotkania, imprezy skierowane do młodzieży szkolnej oraz konkursy historyczne, krajoznawcze itp.

4 komentarzy

 • Link do komentarza historyk czwartek, 28 czerwca 2018 15:49 napisane przez historyk

  dumny. Masz racje. Zdziechowa powinna tym pomnikiem przyćmić Gniezno. Bo w Gnieźnie, pani konserwator zabytków nawet ZAKAZAŁA stawiać na Rynku pomnik z ORŁEM PIASTOWSKIM. A zgłoszono taki zamiar w ramach budżetu obywatelskiego. I ten absurdalny ZAKAZ, nasz prezydent Tomasz Budasz zaakceptował, bez mrugnięcia okiem. Wstyd panie prezydencie . Jak można się wstydzić naszego piastowskiego orła . Jak można przyznać pani konserwator racje, że orzeł piastowski nie pasuje na gnieźnieńskim rynku ? Kto w końcu w tym Gnieźnie rządzi? Pan Prezydent Tomasz Budasz czy jakaś nieopierzona pani konserwator zabytków?

 • Link do komentarza mnichowianin czwartek, 28 czerwca 2018 13:02 napisane przez mnichowianin

  A może tak przy tej okazji zadbać o groby Powstańców

 • Link do komentarza dumny piątek, 02 lutego 2018 07:33 napisane przez dumny

  Piękna inicjatywa . Brawo . I piękny pomnik z ORŁEM, jakiego nawet Gniezno nie ma !

 • Link do komentarza Leszek Kabaciński czwartek, 01 lutego 2018 18:47 napisane przez Leszek Kabaciński

  Towarzystwo powstańców i wojaków.
  Wiele osób jeszcze do rozpoznania może ktoś więcej rozpozna.
  Zdziechowa zdjęcia z albumów rodzinnych .
  http://www.leszekkabacinskikabat.com/files/towsztand2432.jpg
  http://www.leszekkabacinskikabat.com/files/towpowstwojakzdziechowa_2432.jpg

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane