piątek, 09 lutego 2018 12:41

Młodzież przeciwko nękaniu i „hejtowi” w Internecie

 
Młodzież przeciwko nękaniu i „hejtowi” w Internecie fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowy ranek ulicami centrum przeszła nietypowa manifestacja - jej uczestnicy wznosili hasła, które niejednemu użytkownikowi sieci powinny dać do myślenia.

Happening, który rozpoczął się na Rynku, miał za zadanie przede wszystkim zasygnalizować problem, jaki wciąż występuje (mimo wielu lat funkcjonowania Internetu). Wszystko w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, który w Polsce jest obchodzony od 2005 roku. 

- Ta akcja ma to na celu przypomnieć młodzieży i uczulić ją na prywatność w sieci, budowanie szacunku do siebie i drugiej osoby. Coraz częściej w sieci, czy to na forach czy innych portalach, pojawiają się niestosowne określenia, które piętnują różne osoby, ich inność, co też jest przejawem braku tolerancji dla chociażby poglądów. Chcemy uczulić młodzież, by zaczęli od siebie i zaczęli dostrzegać takie zjawisko, starając się przeciwko temu działać - mówiła Elżbieta Sobecka, kierownik Publicznej Biblioteki Pedagogicznej. 

Młodzi uczestnicy manifestacji przeszli ulicami centrum w kierunku III Liceum Ogólnokształcącego, gdzie odbyły się krótkie wykłady dr Justyny Śmietańskiej, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz st. sp. Krzysztofa Sochy, profilaktyka społecznego z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie: - Największym obecnie problemem, jeśli chodzi o osoby nieletnie, jest przestępstwo stalkingu, a więc uporczywego nękania. Za takie działania grozić może do 3 lat pozbawienia wolności. Uporczywe nękanie może polegać np. na wysyłaniu wiadomości, które nie muszą być obraźliwe i zawierać groźby, ale wystarczy nawet pusty SMS, wysyłany w różnych odstępach czasu. Są to także głuche telefony, albo sytuacje, gdy ktoś taką osobę śledzi w realnej rzeczywistości - mówił st. asp. Krzysztof Socha. 

3 komentarzy

 • Link do komentarza Uczestnik niedziela, 11 lutego 2018 21:11 napisane przez Uczestnik

  Gdyby to jeszcze było z inicjatywy młodzieży to może by coś dało.
  Realia są takie że większośc poszła w tym tylko po to żeby nie być na lekcjach :D

 • Link do komentarza Riff piątek, 09 lutego 2018 16:24 napisane przez Riff

  Dają, dają. Przede wszystkim są wyrazem solidarności; pokazują, że ofiary nie są same, oraz że nie ma społecznego przyzwolenia na na sianie nienawiści w Internecie. Dają odwagę i siłę, by z hejtem walczyć - także na drodze prawnej. Historia także uczy, że wiele praw (społecznych, pracowniczych) wywalczyliśmy właśnie na marszach.

 • Link do komentarza obserwatorka piątek, 09 lutego 2018 12:50 napisane przez obserwatorka

  akurat takie marsze coś dają.....

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane