piątek, 09 lutego 2018 15:10

Przyszli przewodnicy rozpoczęli szkolenie

  mnopr
Przyszli przewodnicy rozpoczęli szkolenie zdjęcie nadesłane

W miniony czwartek Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” rozpoczęła prowadzenie kursu przewodnickiego. Zakwalifikowało się do niego 21 osób.

Kurs odbywa się na preferencyjnych warunkach finansowych, ponieważ OT „Szlak Piastowski” organizuje kurs non profit, nie czerpiąc żadnego zysku, a osoby zrzeszone w Stowarzyszeniu społecznie wykonują pracę na jego rzecz. Dodatkowo w tym roku zyskał on dofinansowanie od Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. 

Wczorajsze zajęcia z  Dariuszem Jóźwiakiem, cenionym i wyjątkowym historykiem zainaugurowały kurs dla przewodników po Szlaku Piastowskim. Zajęcia dotyczyły Historii Średniowiecza, a prowadzący w  swym wystąpieniu skupił się na tematyce dotyczącej monarchii piastowskiej, na dziedzictwie materialnym i niematerialnym, dostępnym w obrębie Szlaku Piastowskiego, z uwzględnieniem aspektów historycznych, kulturowych i artystycznych. Zasięg chronologiczny objął okres od początków państwa polskiego do śmierci Kazimierza Wielkiego. Słuchacze dowiedzieli się co trwałego każdy z władców wniósł do naszego dziedzictwa kulturowego, natomiast zasięg terytorialny obejmował tereny wschodniej Wielkopolski i Kujaw - zgodnie z przebiegiem Szlaku Piastowskiego.

Drugie w tym dniu zajęcia poprowadził Rafał Jurke – przewodnik po Szlaku Piastowskim z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, regionalista, pasjonat historii. Te zajęcia dotyczyły Kultury i Sztuki Regionu. Słuchacze mieli zatem okazję dowiedzieć się między innymi o zabytkach kultury łużyckiej, zabytkach archeologicznych z okresu plemiennego, dalej okresu państwa piastowskiego, zabytkach sztuki romańskiej i chronologicznie kolejnych okresów historii. Poruszane tematy stanowiły podbudowę pod pierwsze zajęcia terenowe, które uczestnicy kursu odbędą już w najbliższą sobotę na Wzgórzu Lecha.

Zaproponowany przez OT "Szlak Piastowski" program szkoleniowy obejmuje blisko 100 godzin zajęć teoretycznych w formie wykładów oraz zajęcia praktyczne w formie  kilkunastu wycieczek szkoleniowych do obiektów w obrębie Szlaku Piastowskiego.  

 

2 komentarzy

  • Link do komentarza Pytajnik sobota, 10 lutego 2018 17:04 napisane przez Pytajnik

    Ciężki chleb za kiepskie pieniądze... Czy się opłaca?

  • Link do komentarza sroka piątek, 09 lutego 2018 19:43 napisane przez sroka

    "najdroższy" pomocnik prezydenta dorabiać chce jako przewodnik? toż to ale musi być nędzna pensja w tym urzędzie...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane