piątek, 09 lutego 2018 19:09

Spotkanie przedmiotowo-metodyczne w „Medyku”

  mnopr
Spotkanie przedmiotowo-metodyczne w „Medyku” zdjęcie nadesłane

W minioną środę 7 lutego odbyło się Spotkanie Przedmiotowo-Metodyczne nauczycieli i uczniów realizujących zajęcia dydaktyczne na kierunku Terapeuta zajęciowy. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Nowe techniki terapii zajęciowej wykorzystywane w pracy z podopiecznym”.

W wydarzeniu uczestniczyli dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w: Gnieźnie, Koninie, Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu, Rawiczu, Złotowie oraz Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Inowrocławiu. 

Na wstępie spotkania Halina Ciążyńska przedstawiła historię kierunku Terapeuta zajęciowy w gnieźnieńskiej szkole oraz zmiany jakie nastąpiły na przestrzeni ostatnich 20 lat w postrzeganiu roli terapii zajęciowej w procesie rehabilitacji oraz miejsca zatrudnienia terapeutów zajęciowych. Scharakteryzowała przy tym najczęściej stosowane techniki pracy terapeutów zajęciowych: makrama, tkactwo, gobelin, hafty ludowe (kurpiowski, kaszubski, łowicki); szczególną uwagę przywiązała do promocji haftu regionalnego – snutki wielkopolskiej znanej bardziej pod nazwą snutki golińskiej, haft: krzyżykowy, matematyczny, płaski, Richelieu, witraż Tiffaniego, papierowa wiklina, techniki decoupage itd.

Druga część spotkania to konkurs odbywający się pod hasłem „Wykorzystywanie nowych technik terapii zajęciowej w usprawnianiu i organizacji czasu wolnego podopiecznych”. Skierowany był on do uczniów większości placówek, a w jego trakcie uczestnicy wykonywali prace w jednej z wylosowanych przez siebie technik: pergaminowej (wzór snutki wielkopolskiej), transferu (madonna na desce), easy painting (jajko wielkanocne). Każda z wyżej wymienionych technik jest wykorzystywana na co dzień w pracy terapeuty zajęciowego, który dostosowuje je do możliwości i zainteresowań podopiecznego.

Prace były oceniane przez komisję złożoną ze specjalistów w zakresie terapii zajęciowej. W ocenie jej członków powstały „małe arcydzieła”, a podkreślić należy również, że część uczestników konkursu wykonywała prace w danej technice po raz pierwszy. Nagrodzono w każdej kategorii po trzy prace – laureaci otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie, Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta w Gnieźnie oraz Alba Thyment Sp. z o.o. w Suchym Lesie.

Pozostali  uczestnicy konkursu  otrzymali upominki i okolicznościowe dyplomy. Wykonane przez uczestników Konkursu prace stały się ich własnością. Każda ze szkół otrzymała komplet materiałów dydaktycznych do wykorzystania w Pracowni terapii zajęciowej („Wzory haftu kociewskiego”, „Wielkopolski haft snutkowy”, „Wzory pism do nauki wykonywania na mapach i rysunkach technicznych”, „Pismo techniczne zwykłe i pochyłe”).

Spotkaniu Przedmiotowo-Metodycznemu towarzyszyła wystawa prac wykonanych przez uczniów kierunku Terapeuta zajęciowy Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie na przestrzeni 20 lat. 

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane