wtorek, 13 lutego 2018 09:37

W Gnieźnie powstało pierwsze kolumbarium

 
W Gnieźnie powstało pierwsze kolumbarium fot. Rafał Wichniewicz

Idąc z duchem czasu, a także w związku z potrzebami, jakie zgłaszają mieszkańcy, na cmentarzu św. Krzyża zostało postawione pierwsze w mieście kolumbarium.

Obiekt jest niczym innym, jak formą pomnika, którego głównym elementem są nisze na urny. Do tej pory, osoby decydujące się na spopielenie ciała, do wyboru (i zgodnie z literą prawa), mogły dokonać wyłącznie pochówku w posiadanym grobowcu lub w ziemi. Od teraz istnieje także możliwość wykupienia niszy w kolumbarium, który został zlokalizowany w północnej części cmentarza św. Krzyża.

- Pomysł na postawienie tego nie wynika z braku miejsc, ale raczej z potrzeby chwili. Sporo osób pytało o taką możliwość, a jest to, jakby nie patrzeć, ekonomiczniejsze rozwiązanie. Taki pogrzeb wiąże się z mniejszym kosztem, a ponadto nie ma potrzeby stawiania pomnika. Dochodzi do tego kwestia estetyki, gdyż nie trzeba dbać o utrzymanie grobu po latach - mówi Przemysław Piechocki, zarządca cmentarza św. Krzyża. Jak dodaje, sama nisza może pomieścić cztery urny i zostaje wykupiona na sto lat za 2,5 tysiąca złotych. W tej cenie zawiera się także granitowa płyta nagrobna, która zostaje zamocowana po pogrzebie - o tym, co będzie zawierać napis, decyduje rodzina.

Jak przekazał Przemysław Piechocki, jeśli kolumbarium znajdzie zainteresowanie (pierwszy pogrzeb odbędzie się już w lutym) w planach jest wykonanie kolejnych tego typu obiektów wzdłuż całej północnej krawędzi cmentarza: - Jest to miejsce, którego i tak byśmy nie wykorzystali do tradycyjnych pochówków - jest za blisko jeziora, a po drugie jest za nisko. Samo dowiezienie ziemi również byłoby trudne, dlatego postawienie kolumbarium było jedną możliwością rozsądnego zagospodarowania tego miejsca. Jak tylko na to pogoda pozwoli, do kolumbarium doprowadzona zostanie jeszcze ścieżka brukowa. 

23 komentarzy

 • Link do komentarza światowiec sobota, 17 lutego 2018 22:55 napisane przez światowiec

  @ csewa - Miłe dziecko, widać, żeś świata jeszcze nie widziała. Prymitywne porównanie godne niedojrzałej osoby.

 • Link do komentarza csewa sobota, 17 lutego 2018 21:24 napisane przez csewa

  To mi przypomina szafki na buty w przedszkolu :(

 • Link do komentarza zjawa sobota, 17 lutego 2018 19:00 napisane przez zjawa

  Oj panie Piotr Fischer - ma Pan rację. Widać, że kopalnia złota niektórym się wyczerpała. Pytanie tylko, dlaczego to wszystko tak długo trwało?

 • Link do komentarza Piotr Fischer sobota, 17 lutego 2018 16:11 napisane przez Piotr Fischer

  Szanowni Państwo - pomysł popieram, chociaż ze mnie w tej sprawie chyba nie będzie pożytku. Natomiast uważam, że każdy w tej sprawie powinien mieć możliwość wyboru - ciekawe jakie w tej sprawie mają zdanie "elyty" miasta, czyli Tomasz Budasz, Michał Powałowski, Marian Pokładecki, Michał Glejzer. Jedno jest pewne - jak napisał taki se Pan Piechocki musiał narazić się grupie trzymającej władzę na gnieźnieńskich cmentarzach. Pozdrawiam.
  P.S. Panie Budasz, Pan się nie boi, niecałe miasto za Panem stoi ( a także nie wszyscy na cmentarzach za Panem stoją ) - Tomasz Budasz, Michał Powałowski, Marian Pokładecki, Michał Glejzer muszą odejść.

 • Link do komentarza Ingrid czwartek, 15 lutego 2018 17:38 napisane przez Ingrid

  Taki serwis - porządek tak, ale nie kolumbarium. Juz obsługa cmentarza zapomniala jak całkiem i chatka była w wodzie.

 • Link do komentarza taki se czwartek, 15 lutego 2018 09:52 napisane przez taki se

  Coś mi się zdaje, że przeciwnikami wszelkich cmentarnych porządkow są ci, którzy latami z tego biznesu nieżle żyli.

 • Link do komentarza piokwa środa, 14 lutego 2018 08:22 napisane przez piokwa

  Pomysł bardzo dobry,kolbarium powinno juz dawno powstac.Koszt nie jest wygorowany,tym bardziej ze mamy w pamieci "rzady" poprzedniego Zarzadcy,ktory żądal za zblizona kwote tradycyjne miejsce pochowku,bez rachunku.

 • Link do komentarza Gnieźnianin wtorek, 13 lutego 2018 22:35 napisane przez Gnieźnianin

  Jak widać postępowców cmentarnych cechuje ignorancja i pazerne parcie na mamonę, za nic mają uwagi tradycyjnych użytkowników. A z tyłu kolumbarium kto będzie pilnować porządku jak ludzie będą załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, jak do tej pory były załatwiane o czym świadectwa wskazywały ? Taka kreatywność nowych zarządców nic dobrego nie wróży, 100 lat gwarancji betonu, śmiech i rozpacz wzbudza.

 • Link do komentarza Matrix wtorek, 13 lutego 2018 21:24 napisane przez Matrix

  Nie do pomyślenia, że kolumbarium powstanie na cmentarzu z najstarszym kościołem Bożogrobców. Co franciszkanie na to?

 • Link do komentarza Prorok wtorek, 13 lutego 2018 20:57 napisane przez Prorok

  O, beda mieli gdzie grabarze pić. Przed tem za ubikacjami.
  Mam propozycję dla proboszcza - jeden wielki dół, ciała do worków i zasypać wapnem - więcej kasy można zebrać w krótkim czasie i bez wielkiego kopania.

 • Link do komentarza Ania wtorek, 13 lutego 2018 20:40 napisane przez Ania

  To kolumbarium skojarzyło mi się z pryczami Auchwiz.

 • Link do komentarza Tobi wtorek, 13 lutego 2018 20:22 napisane przez Tobi

  Jednak coś prawdy jest co się mówi o nowoczesnym proboszczu kościoła Michała i kosmicznym zarządcy.
  Kasa musi się zgadzać. Kolumbarium można było wybudować tam gdzie była altanka z wodą gdzie znicze tez można było kupić lub za kaplica. W rzeczywistości mało estetyczne.

 • Link do komentarza Ciemnogrod wtorek, 13 lutego 2018 16:34 napisane przez Ciemnogrod

  Neopoganstwo

 • Link do komentarza Ania wtorek, 13 lutego 2018 15:37 napisane przez Ania

  Nie mam nic przeciwko kolumbarium, tylko ta lokalizacja. Jak ktoś pamięta, to tam były ubikacje.
  Wole ze swoimi bliskimi zmarłymi popatrzeć na jezioro i pomyśleć. Śp. Mirosław Skrzypkowski w swoich albumach doceniał właśnie ten widok, z jego miejsca spoczynku juz nie ma takiego uroku.
  A nie tylko odpalić znicz i lecieć dalej. Jakoś nikomu nie przeszkadza, spacerujący wlaściciel z psem ( robiący potrzebe), jeżdżący rowerami przez cmentarz, płytcy komentujacy artykuły - idźcie na spacer przewietrzcie głowy, to rozum będzie trzezwiejszy. Zdaje juz sobie sprawę ile teraz bedzie komentarzy, ale to będzie oznaka waszej słabości.

 • Link do komentarza ZośkaD wtorek, 13 lutego 2018 12:47 napisane przez ZośkaD

  Dziękuję, nie skorzystam....
  Pomysł dobry - popieram kremację - ale to kolumbarium jest tu nieestetyczne, nie pasuje do tego miejsca, wśród pojedynczych grobów. bardziej pasowałoby przy dużych grobowcach, przy kaplicy.
  Ciekawe też co będzie się tam działo 1 listopada....
  Cena 2,5 tyś za kawałek wspólnego betonu to też kosmos.
  33 skrytki na kilku metrach x 2,5 tyś = 82500. Niezły biznes szykowany na zmarłych.
  I to miejsce przy jeziorze... Oby ta ściana nie wpadła między trzciny po kilku większych ulewach.

 • Link do komentarza czytelniczka wtorek, 13 lutego 2018 12:46 napisane przez czytelniczka

  Idzie nowe, czy dobre? Nowoczesność zwolennikom nowoczesności. Nie interesuje mnie, gdzie i w jakiej formie dana osoba chce być pochowana. Idąc na cmentarz, mam poczucie zadumy, refleksji. Nie ukrywam, że z wielkim podziwem pochylałam się nad sztuką rzemiosła, artyzmu kamieniarzy. Wiele grobów to historia.

  Obawiam się, aby w najbliższej przyszłości gnieźnieńskie kamienice nie zamieniono w drapacze chmur.

 • Link do komentarza Rencista wtorek, 13 lutego 2018 12:19 napisane przez Rencista

  Anno -może jeszcze leżak do opalania na gorące dni, jeśli idziesz nad jezioro to weź cały ekwipunek :) Nie zapomnij o swiatelku dla zmarłego. A tak na poważnie to pomysł całkiem dobry.

 • Link do komentarza Piotr wtorek, 13 lutego 2018 11:41 napisane przez Piotr

  Idealne miejsce, stanowi jednoczesnie fragment ogrodzenia cmentarza. Niebawem trzeba bedzie pobudowac kolejne, bo życie jest inne, niż kiedys i te kilkanascie miejsc szybko sie zapełni.

 • Link do komentarza sniegowska grazyna wtorek, 13 lutego 2018 11:33 napisane przez sniegowska grazyna

  uwazam ze to bardzo dobry pomysl a ludzie zawsze beda psioczyc ze zle miejsce gdziekolwiek by nie stanelo

 • Link do komentarza tak wtorek, 13 lutego 2018 11:20 napisane przez tak

  Idzie nowe. Nikt przed nowym nie ucieknie ! Takie czasy.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane