czwartek, 15 lutego 2018 07:49

Podsumowane projektu „Moje miasto – moje gniazdo” w SP nr 10

  mn
Podsumowane projektu „Moje miasto – moje gniazdo” w SP nr 10 zdjęcie nadesłane

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 im. Polskich Noblistów w Gnieźnie, pod kierunkiem Aliny Gandurskiej – nauczyciela języka angielskiego, realizowali w I semestrze roku szkolnego 2017/2018 projekt międzynarodowy pt. „Moje miasto – moje gniazdo”.

Przedsięwzięcie to zainicjował Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych w Gnieźnie, a ideą projektu, jaką jest przywrócenie polskiej i polonijnej szkole jej roli kulturotwórczej w oparciu o aktywizujące metody nauczania, zainspirowała ciekawe działania młodych ludzi. Udało się bowiem wspólnym zadaniem połączyć gnieźnieńską „10” z dwiema szkołami polonijnymi:  w Irlandii i w Stanach Zjednoczonych. W miniony piątek 9 lutego odbyło się w tej szkole spotkanie podsumowujące projekt. Zaproszono na nie uczniów realizujących projekt oraz ich rodziców. 

- Zadanie projektowe składało się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polegał na ułożeniu przez dzieci 15 pytań w języku polskim i angielskim dotyczących naszego miasta Gniezna. Pytania należało wysłać do wskazanych przez Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych szkół na świecie. Nam przydzielono dwie szkoły: Mayo Polish School w Westport w Irlandii oraz Polską Szkołę im. Mikołaja Kopernika w Chicago w stanie Illinois. W drugim etapie odpowiadaliśmy na pytania naszych kolegów i koleżanek z zagranicy nagrywając filmy. Przy okazji stworzyliśmy prezentacje promujące nasze miasta. Cieszę się bardzo, że dzięki temu projektowi mogliśmy pokazać  partnerom projektowym nasze piękne Gniezno - podkreśliła Alina Gandurska koordynator projektu w SP nr 10.

Podczas spotkania uczestnicy projektu wraz z rodzicami mieli okazję obejrzeć projektowe filmy z każdej szkoły oraz odebrać gratulacje, dyplomy i drobne upominki z rąk zastępcy dyrektora SP nr 10 Agnieszki Puszczykowskiej-Glapy, Małgorzaty Tomczak – prezesa Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych w Gnieźnie oraz Aliny Gandurskiej.

- W projekcie brało udział 15 uczniów: z klasy czwartej szkoły podstawowej oraz klasy drugiej  gimnazjum. Tym bardziej cieszy fakt, że zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie naszej szkoły mogli połączyć siły i w bardzo kreatywny sposób zrealizować projektowe zadanie. Efekt jest imponujący. Oprócz doskonałej lekcji języka angielskiego nasi uczniowie mogli zyskać wiedzę o pięknych miastach na świecie, poznać swoich rodaków za granicą, oraz przyczynić się do promocji naszej małej Ojczyzny, jaką jest nasze miasto - powiedziała wicedyrektor SP nr 10, dziękując tym samym uczniom i rodzicom za udział w projekcie.

Wzruszenia nie kryła również prezes Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych Małgorzata Tomczak. Podczas swojego wystąpienia pogratulowała dzieciom pomysłowości i przebojowości oraz podziękowała dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 10 oraz Alinie Gandurskiej za współpracę. Przy okazji podzieliła się swoimi wspomnieniami z pobytu w szkole w Chicago, podkreślając jak ważne jest dzielenie się polskością, tradycjami i kulturą z Polakami mieszkającymi poza granicami państwa. 

Uczestnicy spotkania, które przebiegało w sympatycznej atmosferze przy kawie i słodkościach, czuli satysfakcję z udziału w projekcie. Z pewnością to nie jedyne takie działanie w Szkole Podstawowej nr 10 bowiem już są plany kolejnych projektów ze szkołą w Westport i Chicago. Międzynarodowe przedsięwzięcie uczniów „10” i ich polonijnych przyjaciół można obejrzeć na profilu Szkoły Podstawowej nr 10 oraz profilu Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych na FB. 

1 komentarz

  • Link do komentarza Piotr Fischer piątek, 16 lutego 2018 11:30 napisane przez Piotr Fischer

    Wielkie brawa dla uczniów SP 10, ich rodziców, Pani Aliny Gandurskiej i szczególnie dla Pani Małgorzaty Tomczak, prezesa Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych ( notabene mojej miłej i sympatycznej sąsiadki ) za organizację tego projektu międzynarodowego. Wyrażam tylko nadzieję, że Pani Alina Gandurska otrzymała wynagrodzenie za każdą godzinę zajęć przeprowadzonych z dziećmi zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 stycznia 1982r, - Karta Nauczyciela ( Dz. U. z 2017r., poz. 1189 ze zmianami ). W przeciwnym przypadku oznaczałoby to,że dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 10 w Gnieźnie Pan Robert Andrzejewski ( SLD ) działa z naruszeniem przepisów prawa pracy - co powinno zostać zbadane przez Okręgową Inspekcję Pracy ( podobnie jak realizacja zajęć z pomocy psychologiczno-pedagogicznej, która w niektórych szkołach odbywa się w ramach jakiegoś wolontariatu - ciekawe, że Panowie Budasz, Powałowski i Pokładecki nie pracują w ramach wolontariatu ). Należy stwierdzić, że to Pan Prezydent Tomasz Budasz ( PO ) wybrał Pana Roberta Andrzejewskiego ( SLD ) jako najlepszego kandydata na to stanowisko po nierozstrzygniętym konkursie. W ramach obywatelskiej kontroli pracy Pana Dyrektora dowiemy się jak zarządza On szkołą ( zarządzenia dyrektora szkoły, uchwały rady pedagogicznej ). o wynikach tej kontroli poinformuję niebawem.
    P.S. Panie Budasz, Pan się nie boi, niecałe miasto za Panem stoi - Tomasz Budasz, Michał Powałowski, Marian Pokładecki i Michał Glejzer muszą odejść.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane