poniedziałek, 19 lutego 2018 19:06

SLD pójdzie do wyborów w koalicji z prezydentem?

 
SLD pójdzie do wyborów w koalicji z prezydentem? fot. Rafał Wichniewicz

Działacze gnieźnieńskiej lewicy przygotowują się do wyborów samorządowych, które odbędą się jesienią. 2018 roku. Zdradzili też już pierwsze zamierzenia, dzięki którym zamierzają iść do samorządu.

Informacje o przygotowaniach do wyborów działacze SLD podali po spotkaniu liderów ugrupowania z powiatu gnieźnieńskiego, śremskiego, wrzesińskiego, średzkiego i poznańskiego, które odbyło się w poniedziałkowy wieczór w siedzibie Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

- Podstawowe decyzje, związane z naszą firmą polityczną podjęła nasza rada krajowa - w tych wyborach samorządowych będziemy startować pod nazwą "SLD Lewica Razem". SLD jako główny podmiot, zapraszając do tej współpracy inne podmioty, zarówno pozarządowe, związki zawodowe i formacje polityczne. Jesteśmy otwarci do tej współpracy z każdym, w szczególności mówiąc iż nie ma wroga na lewicy. Decyzje podjąć muszą takie byty jak Razem, Inicjatywa Polska czy inne ugrupowania, będące po lewej stronie sceny politycznej - stwierdził Tadeusz Tomaszewski, przewodniczący powiatowych struktur SLD. Jak dodał, istotnym dla ugrupowania będzie pozyskanie poparcia, dające reprezentację w sejmiku (obecnie jest to trzech radnych). 

Działacze miejscowi planują iż w maju publicznie zostanie ogłoszona decyzja odnośnie ogłoszenia swojego kandydata lub poparcie innego kandydata na prezydenta miasta: - Będzie to zależało od rozmów. Jeśli uda się nam stworzyć szeroko rozumianą grupę obywateli, podmiotów, partii politycznych, wokół jednego kandydata na prezydenta, to będziemy startować w takiej grupie. Natomiast do powiatu startować będziemy najprawdopodobniej pn. SLD Lewica Razem - dodał Tadeusz Tomaszewski. Wiesław Szczepański, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z ramienia SLD przyznał jednak iż harmonogram zakłada, że do 30 marca organizacje powiatowe powinny określić, pod jakim szyldem chcą kandydować, a do 15 kwietnia dadzą propozycje kandydatów.

 - W Wielkopolsce startujemy pod szyldem SLD Lewica Razem, ale jednocześnie zakładamy iż na listach wyborczych do sejmiku, powinny się znaleźć osoby, które kandydowały do parlamentu w ostatnich wyborach i są dziś też w sejmiku. Uważamy iż te osoby, które kandydowały na posłów i planują dalej kandydować, powinni się na tej liście znaleźć - mówił Wiesław Szczepański, nadmieniając iż tym samym Tadeusz Tomaszewski będzie kandydatem SLD z okręgu poznańsko-gnieźnieńskiego do sejmiku: - Jeśli chodzi o szczebel krajowy, to na pewno nie pójdziemy w koalicji z PO czy Nowoczesną. Byliśmy gotowi do rozmowy o szerokiej koalicji - przyznał Wiesław Szczepański dodając iż nie wyklucza koalicji powyborczej, ale też podkreślił iż działania krajowe nie wykluczają porozumienia na szczeblu powiatowym czy miejskim: - Nie ukrywamy iż szyld SLD Lewica Razem jest dla nas rzeczą najważniejszą, bo są to dla nas wybory, które powiedzą jakie poparcie mamy w wyborach podobnych do parlamentarnych. Z drugiej strony jest to dla nas bój o wszystko - dodał radny sejmiku.

Przygotowaniami SLD do wyborów na terenie powiatu gnieźnieńskiego zajmuje się Zdzisław Kujawa: - W powiecie nie szykuje się żadna inna koalicja i pójdziemy prawdopodobnie pod szyldem SLD Lewica Razem, natomiast w kwestii wyborów do Rady Miasta decyzja ostateczna jeszcze nie zapadła. Sprawdzamy różne warianty, pytaliśmy się naszych członków co sądzą o pewnych konfiguracjach, jeśli chodzi o wybory do Rady Miasta i wystawienia własnego kandydata na prezydenta lub poparcia obecnego prezydenta Tomasza Budasza. Zdania są podzielone, ale większość zaaprobowała, by pójść w szerszej koalicji - nie tylko politycznej, ale też z obecnym prezydentem. Co do tego ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła - przyznał Zdzisław Kujawa dodając iż jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach: - Na dziś nie jest jeszcze rozstrzygnięta sprawa, w jakiej wersji ostatecznie to porozumienie czy też poparcie będzie - dodał.

Jak przyznał Tadeusz Tomaszewski: - Obecna kadencja to inwestycje w infrastrukturę, rozwój miasta, bardzo ważny, ale kolejna musi uwzględniać potrzeby mieszkańców miasta, którzy tu na stale zostaną i nie wyprowadzą się do Jankowa Dolnego itd., zdecydowali się tu zostać ze względu na swój wiek. Tu potrzeba więcej infrastruktury społecznej, która umożliwi im normalne funkcjonowanie i o to będziemy zabiegać w trakcie tworzenia obywatelskiego programu wyborczego. 

28 komentarzy

 • Link do komentarza :-) niedziela, 04 marca 2018 11:00 napisane przez :-)

  SLD jak widać nie wyciągnęło wniosków z wyborów parlamentarnych 2015 . Natomiast idąc w poparcie Budasza dają sporo do myślenia w kontekście spraw kadrowych w tym tego hitu w postaci prezesa TBS.

 • Link do komentarza Piotr Fischer niedziela, 04 marca 2018 10:18 napisane przez Piotr Fischer

  Szanowni Państwo - Drogi Towarzyszu Zdzisiu, mój Polityczny Przeciwniku, "bój to będzie Wasz Ostatni, krwawy skończy się Trud", jeżeli pójdziecie do wyborów z Budaszem, zaklinam Was, miejcie Wy odwagę Lenina, by pójść samodzielnie pod starym, sprawdzonym szyldem Sojuszu Lewicy Demokratycznej - chyba Go się nie wstydzicie, jak kiedyś PPR, PZPR, SdRP.
  Efekt samodzielnego pójścia do wyborów może być dla Was taki sam, jak z Budaszem - ale, jaka piękna śmierć polityczna. Pozdrawiam.
  P.S. Panie Budasz, Pan się nie boi, całe ( ? ) SLD za Panem stoi - Tomasz Budasz, Michał Powałowski, Marian Pokładecki, Michał Glejzer muszą odejść. Zdzisław Kujawa niekoniecznie.Panie Zdzisiu, co dalej z hokejem na lodzie i skokami narciarskimi w Gnieźnie ? Mieszkańcy Gniezna czekają na Pana konkretne działania.

 • Link do komentarza ABCD środa, 21 lutego 2018 08:55 napisane przez ABCD

  Plan jest taki. Na razie tow. Tomaszewski będzie usiłował dostać sie do sejmiku wojewódzkiego. Taki mają rozkaz byli posłowie SLD. A w przyszłym roku porzuci Sejmik i wystartuje do Sejmu. Jak mu sie nie daj Boże uda to w jego miejsce wchodzi jakas miernota z miejsca drugiego. Tak będzie zresztą na każdym miejscu. Lokalny lider SLD jeden z drugim obejmą synekury w starostwie lub mieście a na ich miejsce wślizgną się zasłużeni bierni, mierni ale wierni. I o tym pamiętajmy.
  Pamiętać też należy o tym że SLD nie za darmo poprze Tomasza Budasza. Warto by powiedzieli czego zażądali w zamian. Będą szachować PO swoim kandydatem ? Powyciagają jakieś trupy z szafy ? Ciekawe jak rozwinie się kariera młodych działaczy Jacka , Stasia i Telesfora ?

 • Link do komentarza Mariusz wtorek, 20 lutego 2018 20:07 napisane przez Mariusz

  @ Ambra, też znam takiego człowieka. Wsadzali go na rożne etaty, ale w jednym miejscu to szef firmy powiedział, że skoro już musi pracować ( takie były wtedy czasy), to niech przychodzi do biura, niech siedzi przy tym biurku, ale broń Boże, niech niczego nie rusza i nic nie robi, bo tylko robota jest po nim poprawiać. Taki model!

 • Link do komentarza Ambra wtorek, 20 lutego 2018 18:06 napisane przez Ambra

  Oj, Ciekawski, ja ci teraz napiszę nazwiska tych skompromitowanych, a jutro mnie podasz do sądu. Już mieszkancy dobrze wiedzą, gdzie kto siedzi, dlaczego i ile za to kasuje. Jest w Gnieźnie taka persona, która jest zawsze i wszędzie tam, gdzie należy się pokazywać, miejsca na żadnym stołku nigdy nie zagrzala, bo oprócz tego, że jest znana, to niczego nie potrafi. Dobra na każdą pogodę.

 • Link do komentarza ops wtorek, 20 lutego 2018 17:53 napisane przez ops

  Kujawa na prezydenta, dostanie samochód z kierowcą

 • Link do komentarza Boguś wtorek, 20 lutego 2018 17:21 napisane przez Boguś

  Tomaszewski lubi brylować między strażakami, rencistami, działkowcami i bardzo mocno uśmiechać się pozując do zdjęć. Ot taki prowincjonalny celebryta. No a czym się chwalić ???

 • Link do komentarza lokator wtorek, 20 lutego 2018 14:41 napisane przez lokator

  Wstydu niektorzy nie maja........

 • Link do komentarza Kwach wtorek, 20 lutego 2018 14:22 napisane przez Kwach

  Dobrze, że nawet sami członkowie tego starego, rozpadajacego sie truchła jakim jest SLD wiedzą, że praktycznie nic już nie znaczą. Muszą zdać się na łaskę i niełaskę Budasza i Platformy. Kupieni w obecnej kadencji za cały szereg stanowisk w spółkach, radach nadzorczych i urzedach, sprzedali resztki nawet swojej nikłej czerwonej godności. Może to i lepiej, że sami widzą, że bez łaski Platformy Obywatelskiej nie bedą znaczyli nic w Radzie Miasta, a już tym bardziej, że nie mają nikogo godnego prezydentury - bo kto by głosował na leśnych dziadków.

 • Link do komentarza mmmmmm wtorek, 20 lutego 2018 13:28 napisane przez mmmmmm

  Matematyk , widać liczy się jakość a nie ilość

 • Link do komentarza czytelnik wtorek, 20 lutego 2018 13:05 napisane przez czytelnik

  Ostrowski nigdzie sie nie podczepił, tylko ma poglądy partii, ktorej jest członkiem. A ty zanim chlasniesz cos równie nieodpowiedzialnego powinienes wiedziec, że do sejmu kandyduje sie z partii, a nie lokalnego stowarzyszenia. Poza tym jest oczywiste, że partie idą po wladzę a nie na konkurs pięknosci i nie widzę w tym niczego nienormalnego. A to, że Tomaszewski dostał 10 x wiecej głosów od Ostrowskiego świadczy tylko o slabej kondycji wyborców, tak uważam.

 • Link do komentarza Matematyk wtorek, 20 lutego 2018 11:09 napisane przez Matematyk

  Historia pokazała ze to pis wszedł w kompromitujaca koalicję z samoobrona żeby mieć władzę
  A w powiecie wszedł w koalicje z PSL,więc odczecie się od lewicy. Przypominam ze poseł Tomaszewski dostał 10 x wiecej głosów w poprxednich wyborach niż Ostrowski, który notabene podczepil e się z ziemi gn. pod pis, żeby zostać posłem.

 • Link do komentarza Ciekawski wtorek, 20 lutego 2018 10:56 napisane przez Ciekawski

  "Demiurg" Wymień mi choć trzy nazwiska osób skompromitowanych i nieudolnych z lewicy ,którzy są na zbędnych etatach w spółkach zależnych od miasta i UM, bo inaczej to twoje pisanie jest zwykłą demagogią.

 • Link do komentarza Stefan12 wtorek, 20 lutego 2018 10:46 napisane przez Stefan12

  Lewacka koalicja SLD + PO = gender w szkołach, islam na ulicach.

 • Link do komentarza runner wtorek, 20 lutego 2018 10:12 napisane przez runner

  generalnie to już mamy prezydenta, bo widać, że Dolata już pokazuje się na fotkach z Budaszem, co najmniej jakby nieformalną koalicję mieli, do tego SLD, robi to tylko dlatego, że już ich w zasadzie NIE MA więc próbuje zaistnieć niby popierając pełowskiego prezydenta.... czyli po co wybory w Gnieźnie???

 • Link do komentarza kwarto wtorek, 20 lutego 2018 10:12 napisane przez kwarto

  To ze Budasz siedzi gdzie siedzi mozemy zawdzieczac tym panom i wyborcom SLD.
  W 2014roku Ostrowski z ramienia PiS spokojnie w Gnieznie wygralby wybory. Dla przypomnienia w drugiej turze wyborcy SLD poparli PO Gniezno z Tomaszem Budaszem na czele.
  To dzieki tej koalicji PO-SLD w Gnieznie nie rzadzi PiS.
  Pamietamy!

 • Link do komentarza senior wtorek, 20 lutego 2018 09:51 napisane przez senior

  @Zenon, może ty mowisz językiem psa, proszę nie obrażać komentatorów. Tu nikt nie ujada, a jedynie wyraża swoja opinię i to ludzkim językiem. SLD to spadkobiercy komunistycznej, wrogiej Polsce i Polakom partii i żadne zaklinanie tutaj nic nie pomoże. Niech ci panowie powiedzą publicznie, czy swoimi osobami wspierali tamtą partię i jeżeli tak, co nimi wtedy kierowalo? I nieprawdą jest, że w PZPR byli porządni ludzie, zresztą wszystko zależy od tego, co kto uważa za "porządnych". Do PZPR ludzie trafiali koniunkturalnie doskonale zdając sobie sprawe z korzysci, jakie mogą osiagnąć z przynależnosci, a nie z wartosci, które sobą reorezentują.

 • Link do komentarza elemeledudki wtorek, 20 lutego 2018 09:50 napisane przez elemeledudki

  @Zenon to Twój wpis pokazuje że zaczyna wam się grunt palić pod nogami i zmieniacie szyldy w zależności co jest na topie. Na szczęście SLD,PO i .N mają niskie poparcie ciągle dołujące. Żadne konsolidacje tej skompromitowanej ''pomarańczow-czerwonej'' koalicji nie pomogą i mogą nawet na żółto i na zielono bo widać iż jedynie widzi się wyborce tylko w roku wyborczym a w trzy lata po wyborach ma się go w nosie. Dla mnie jest jasne czas dać szansę aby szeroko rozumiana prawica rządziła Magistratem i wtedy okaże się czy zmiana była na lepsze czy gorsze

 • Link do komentarza Demiurg wtorek, 20 lutego 2018 09:20 napisane przez Demiurg

  SLD gdyby dostała parę korytek od PiS to weszłaby z nimi w koalicję. A tak upcha swoich wiecznych beneficjentów i specjalistów od dojenia spółek miejskich i wyciągania pieniędzy na swoje imprezki i festyny. Ludzi skompromitowanych i nieudolnych. Biernych, ale wiernych. Zobaczcie ilu ich upchało się na zbędnych etatach w spółkach zależnych od miasta i w samym UM.
  Nie jestem zwolennikiem PiS ale zrobię wszystko aby SLD w końcu zniknęło z mapy politycznej naszego miasta.

 • Link do komentarza Zenon wtorek, 20 lutego 2018 08:13 napisane przez Zenon

  Po takim cha....im hejcie widać ,że się ich obawiacie i stąd taka zajadłość. Pozwólcie zdecydować wyborcom. Niech suweren się wypowie, nie wy ujadające pieski.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane