środa, 21 lutego 2018 14:21

Osiedle Relaks doczeka się trwałego dojazdu

 
Osiedle Relaks doczeka się trwałego dojazdu fot. Rafał Wichniewicz

Jeszcze w tym roku, mieszkańcy osiedla, położonego tuż za granicą miasta, ale posiadającego dojazd tylko od strony Gniezna, będą mogli liczyć na lepszą drogę prowadzącą do swoich domów.

To swojego rodzaju "wyspa", która lata temu wyrosła na terenie należącym już do Gminy Gniezno. Mieszkańców Relaksu - jak nazwano to osiedle - przyciągał w to miejsce  spokój i oddalenie od zgiełku dużego miasta. Z drugiej strony pojawiły się problemy w postaci dojazdu, który od lat spędza sen z powiek zarówno ich, jak i samorządowców. Osiedle bowiem zaczyna się zaraz za granicą miasta i dojazd do niego możliwy jest tylko drogą publiczną, leżącą już na terenie Gniezna (odchodzącą od ul. Cegielskiego, za Specjalną Strefą Przemysłową). Przez lata samorząd miejski ani myślał inwestować w drogę, która służyć miała mieszkańcom, zamieszkałym w gminie. Gmina tymczasem nie miała powodów do tego, by budować cokolwiek na terenie miasta. Uzgodnienie między samorządami było tylko takie, by zimą utrzymać drożność w razie opadów śniegu.

Przez lata mieszkańcy skazani byli więc na łaskę i niełaskę - pogody oraz urzędników, którzy od czasu do czasu prowadzili utwardzenie drogi. Niemniej, zwłaszcza w trakcie roztopów, droga przypominała krajobraz księżycowy. Na osiedlu tymczasem domów przybywało - obecnie znajdują się tu takie ulice jak Relaks, Zielone Zacisze, Przedmieście oraz Graniczna - wszystkie skupione blisko siebie, ale podzielone pomiędzy dwie wsie - Osiniec oraz Szczytniki Duchowne. 

Jak udało się nam dowiedzieć, jeszcze w 2017 roku Miasto Gniezno podjęło decyzję o budowie jezdni, łączącej istniejącą nawierzchnię asfaltową ul. Cegielskiego z granicą Gniezna i Gminy Gniezno: - Z uwagi, że połączenie to nie ma znaczenia w układzie komunikacyjnym miasta Gniezna i nie obsługuje mieszkańców Gniezna, nie stanowiła ona priorytetu dla inwestycji infrastrukturalnych Miasta Gniezna - przekazała nam Anna Dzionek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. Teraz to się jednak zmieniło - dlaczego? Jeszcze kilka lat temu podkreślano na posiedzeniach Rady Miasta iż w przypadku powstania, a później rozszerzenia rozwijającej się Specjalnej Strefy Ekonomicznej, konieczna będzie budowa dalszych odcinków drogi, prowadzących do kolejnych kompleksów, położonych bliżej granicy miasta. Ponieważ tak się stało, a ostatnio zakończone rokowania potwierdziły zainteresowanie kolejnymi terenami SSE, planuje się iż nowa droga do osiedla Relaks powstanie jeszcze w tym roku.

Jak zapewnił nas Urząd Miejski, budowa drogi to efekt prowadzonych od kilku lat rozmów z Wójtem Gminy Gniezno w sprawie partycypacji w kosztach przebudowy nawierzchni ulicy, które swój finał znalazły jeszcze w roku 2017. W sierpniu 2017 r. Miasto Gniezno ogłosiło przetarg na wykonanie projektu budowlanego. W związku ze wspólną realizacją inwestycji, przygotowano porozumienie o udzieleniu pomocy finansowej pomiędzy Gminą Gniezno a Miastem Gniezno. Ponadto w budżecie Gminy Gniezno zawarty został punkt, dotyczący dofinansowania budowy drogi (bez podania konkretnej kwoty, ale porozumienie ma dotyczyć partycypacji w wysokości 50%). Jak dodała Anna Dzionek, wszystko zależy jeszcze od podpisanej umowy między samorządami: Po podpisaniu porozumienia i uzyskaniu pozwolenia na budowę, Miasto Gniezno rozpocznie procedurę przetargową. Po rozstrzygnięciu przetargu i wyborze wykonawcy będzie możliwa realizacja inwestycji polegającej na wykonaniu nawierzchni z betonu asfaltowego na jezdni ul. Cegielskiego, na ww. odcinku. 

5 komentarzy

 • Link do komentarza Piotr czwartek, 01 marca 2018 06:43 napisane przez Piotr

  Marne pocieszenie z tą ulicą jak za płotem firma nie wiadomo jaka. Materiały sypkie a może ? Z ogłoszeń widać że chociaż niewiele tam domów nowych to już zaczyna się ich sprzedaż a przynajmniej próba sprzedaży bo jakoś wzięcia nie mają sądząc po powtarzalności ogłoszeń ? Prawdziwy relaks.............

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 22 lutego 2018 20:07 napisane przez Mieszkaniec

  Swietnie, nareszcie

 • Link do komentarza ?? czwartek, 22 lutego 2018 08:22 napisane przez ??

  Brawo. Cieszą mnie takie decyzje.

 • Link do komentarza hej czwartek, 22 lutego 2018 07:53 napisane przez hej

  relaksi będą mieli wygodniejszy dojazd do magazynu materiałów sypkich

 • Link do komentarza Ela Gramse środa, 21 lutego 2018 23:11 napisane przez Ela Gramse

  Jestem z Gniezna cieszą mnie takie informacje.Mialam kiedyś dom za miastem i wiem co znaczy dobry dojazd.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane