środa, 28 lutego 2018 18:07

Młodzi chemicy sprawdzili się w „maratonie”

 
Młodzi chemicy sprawdzili się w „maratonie” fot. Rafał Wichniewicz

Już po raz siódmy w murach PWSZ odbył się Maraton Chemiczny, który zgromadził prawie setkę uczniów z kilkunastu wielkopolskich szkół.

Ten swojego rodzaju test wiedzy o chemii, jest idealną okazją dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych do sprawdzenia swoich umiejętności analitycznych oraz znajomości ogólnie rozumianej teorii. Tym razem w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, w której to maraton organizował działający tu Instytut Inżynierii i Ochrony Środowiska, zgromadziło się 91 uczniów z 12 szkół z różnych, wielkopolskich miejscowości.

- Jak nazwa wskazuje, ma to być „maraton chemiczny”, a w maratonie biegowym do pokonania są 42 kilometry, a my tutaj przekładając tę ideę, przygotowaliśmy 42 pytania, które trzeba rozwiązać w ciągu 195 minut. Są to pytania teoretyczne, jak i praktyczne, a więc trzeba też coś policzyć, a więc nie jest to tylko taka wiedza odtwórcza - przekazał dr n. chem. Sławomir Binkowski. Wydarzenie odbywało się pod patronatem dr hab. Janusza Wiśniewskiego, prof. PWSZ, rektora uczelni.

Zgromadzonych w sali powitał prof. zw. dr hab. Jerzy Siepak, który wszystkim życzył powodzenia w chemicznych zmaganiach. Ostatecznie, po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie zadane w teście pytania oraz rozwiązaniu zadań z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej na poziomie rozszerzonym, wyłoniono zwycięzców. 

W klasyfikacji generalnej najlepszymi „Maratończykami” okazali się:

I MIEJSCE – Mikołaj Nowicki z II Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie
II MIEJSCE – Weronika Tomaszewska z I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie
III MIEJSCE – Marcin Jabłoński z Liceum Ogólnokształcącego ze Słupcy

Wyróżnienia otrzymali:

  • Stefan Malewski z Liceum Ogólnokształcącego we Wrześni
  • Mateusz Wesołowski z II Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie
  • Katarzyna Samelak z Liceum Ogólnokształcącego we Wrześni
  • Mikołaj Filipiak z Liceum Ogólnokształcącego we Wrześni
  • Michał Brzeziński z I Liceum Ogólnokształcącego we Wągrowcu
  • Monika Gaszyńska z I Liceum Ogólnokształcącego we Wągrowcu
  • Adrianna Kaczmarek z Liceum Ogólnokształcącego we Wrześni

Nagrody zwycięzcom Maratonu wręczył Prorektor ds. Studiów - dr Sławomir Binkowski. Nad przebiegiem konkursu czuwali: dr inż. Beata Klapiszewska, dr inż. Katarzyna Sobocińska, dr Beata Dudzińska-Bajorek, dr Agnieszka Matłoka, oraz mgr inż. Karol Ciesielski. Sponsorem turnieju wiedzy była firma Paroc.

Organizatorzy z tego miejsca dziękują wszystkim uczestnikom Maratonu Chemicznego za podjęty wysiłek i udział w zmaganiach a opiekunom za fachowe przygotowanie do tego wydarzenia naukowego.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane