czwartek, 01 marca 2018 12:38

Upamiętnili żołnierzy wyklętych

 
Upamiętnili żołnierzy wyklętych fot. Rafał Wichniewicz

W czwartkowe przedpołudnie odbyły się uroczystości, w trakcie których uczczono modlitwą pamięć o żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego.

Spotkanie pamięci rozpoczęło się mszą świętą, sprawowaną w kościele pw. św. Trójcy, której przewodniczył ks. Maciej Lisiecki, proboszcz parafii wraz z ks. Michałem Sołomieniukiem oraz ks. mjr. Maciejem Śliwą, kapelanem parafii wojskowej w Gnieźnie. 

W słowie wygłoszonym w trakcie kazania, ks. Michał Sołomieniuk mówił do zgromadzonych w świątyni: - Pytanie o to, czy idziemy drogą dobrą i czy budujemy na dobrym fundamencie, to pytanie, które stawiamy sobie wspólnie, również jako wspólnota narodowa. Pomyślmy sobie, w jaki sposób stawiali sobie te pytania i jak próbowali na nie odpowiedzieć ludzie, którzy żyli na gnieźnieńskiej ziemi, gdy przeszła nawałnica frontu w 1945 roku. Mówili sobie - wreszcie, teraz odbudujemy teraz to, co nasze, to co polskie, chrześcijańskie. Będzie tak, jak pragnęliśmy przez tyle lat okupacji. A jednak okazało się iż ktoś przyszedł tu budować na zupełnie innym fundamencie. Dzisiaj możemy powiedzieć - dom na piasku - mówił kapłan, wspominając o dylematach, jakie musieli mieć żołnierze wyklęci w owym czasie, działający w organizacji "Zielony Trójkąt" oraz "Warta": - Żyją jeszcze ludzie, którzy pamiętają te chwile, gdy własnych ojców nie poznawali przy wyjściu z więzienia. Ich chcemy wspomnieć, tych ludzi, którzy nie szli za radą występnych, nie weszli na drogę grzeszników, nie zasiedli w gronie szyderców. Wielu z nich później wybrało "ciche bohaterstwo", zwykłe życie, zakładając rodziny. Odmawiali zapisania się do komunistycznych organizacji, a przez to nigdy nie awansowali i nie osiągali wyższych stanowisk, choć było to możliwe zgodnie z ich wykształceniem. O takim bohaterstwie, cichym, trwającym dziesiątki lat, też trzeba pamiętać - mówił ks. Michał Sołomieniuk. 

Po mszy świętej, zakończonej odśpiewaniem Boże coś Polskę, uczestnicy udali się pod tablicę, umieszczoną na murze przyświątynnym, gdzie odbyła się jeszcze krótka, druga część uroczystości. - 67 lat temu, 1 marca 1951 roku w mokotowskiej katowni zamordowano siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Wśród nich był ppłk. Łukasz Ciepliński, który w grypsach pisanych do swoich najbliższych, zawarł duchowy testament: "Zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość" - tak pisał z ubeckiej celi - mówił Paweł Kamiński z Klubu Gazety Polskiej i dalej powiedział: - Bądźmy dziś takimi synami niezłomnych żołnierzy, jakich Polska potrzebowała, potrzebuje i zawsze będzie potrzebować synów mądrych życiem, silnych wiarą i odważnych duchem. To dzisiaj nasz obowiązek. Po tych słowach, przybyłe delegacje złożyły kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą żołnierzy wyklętych.

13 komentarzy

 • Link do komentarza Piotr Fischer piątek, 09 marca 2018 12:06 napisane przez Piotr Fischer

  do Bobhaus - to Budasz już przeszedł do opozycji i to zjednoczonej ? Nie pomyliło Ci się z Polską ZJEDNOCZONĄ Partią Robotniczą ?.My nie piszczymy, tylko merytorycznie atakujemy - Tomasz Budasz i koalicja PO-SLD MUSZĄ ODEJŚĆ. Pozdrawiam.

 • Link do komentarza senior czwartek, 08 marca 2018 13:25 napisane przez senior

  Bobhaus, nie wszyscy widzą Polskę tak, jak Pan. Radzę przewietrzenie umysłu i otwarcie oczu. A skoro to nie pomoże, to trudno. Cięzki z Pana przypadek.

 • Link do komentarza Bobhaus czwartek, 08 marca 2018 10:37 napisane przez Bobhaus

  Ci co wszędzie widzą komunistów i sovietów w obecnym czasie winni pilnie skorzystać z wizyty lekarskiej u doktora od intelektu.
  Co do Budasza to wystaruje z komitetu zjednoczonej opozycji , i wasze piski i kalumnie tego nie zmienią..

 • Link do komentarza wilk wtorek, 06 marca 2018 14:55 napisane przez wilk

  mieszkańcu----chyba jednak czci skoro był przeciwny zmianie ulic i placu 21 stycznia,pamiętasz wymyślił ......powstanie w Czortkowie,które no ta bene było,ale przecież nie o to chodzi !!!!! A chodzi o zachowanie stołków,także przez rodzimych komuszych celebrytów,którzy NIE WYSTAWIAJĄ swojego kandydata tylko popierają Bjudasza !!!!!

 • Link do komentarza Mieszko sobota, 03 marca 2018 14:29 napisane przez Mieszko

  Drodzy komentatorzy.

  UWAGA!!!

  Z jakiego komitetu Budasz będzie ubiegał się o reelekcję?
  Oczywiście nie z PO bo Peło leci w sondażach na łeb na szyję.

  Panie Budasz gnieźnianie nie dadzą się oszukać. Pan i Platforma Obywatelska to dokładnie TO SAMO!!!

  Pan Tomasz Budasz = PO czyli Platforma Obywatelska (Nawet gdyby nie był członkiem tej organizacji)

  Pan Marian Pokładecki = PO czyli Platforma Obywatelska (Nawet gdyby nie był członkiem tej organizacji)

  NIE DAMY SIĘ ZWIEŚĆ!!!

  Panie Prezydencie czy Pan wstydzi się swojej PARTII?

  Panie Prezydencie czy wstydzi się Pan Platformy Obywatelskiej, z której list do tej pory Pan ubiegał się o różne stanowiska?

  Poprosimy o odpowiedź.

  Gnieźnianie

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 02 marca 2018 09:22 napisane przez mieszkaniec

  wilku, chyba jednak Budasz nie czci oficjalnie 21 stycznia? Choć to nie ma znaczenia, bo na 1 marca mógłby przybyć jeden z jego zastepców, skoro sam nie mógł. No, ale o randze uroczystości świadczy trzeci garnitur urzędników przysłanych na Farną. Co innego służby mundurowe, widać, że poważnie traktują narodowe swięto. Ciekawe, czy flaga wisiała wczoraj na budynku magistratu?

 • Link do komentarza wilk piątek, 02 marca 2018 01:39 napisane przez wilk

  Cześć Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci !!!! Nie było prezydenta ,a PO co ????? Przecież maski opadły,woli czcić 21 stycznia,by przed wyborami na jesień,NIE urazić czerwonych wyborców i koalicjanta z SLD który go popiera dla zachowania stołków i profitów!!!!!! Takie oślizgłe typy już tak mają,niestety.....

 • Link do komentarza Tadeusz Jaskulski czwartek, 01 marca 2018 22:15 napisane przez Tadeusz Jaskulski

  Jestem dumny z gnieźniaków. Pozdrawiam . Oby tak dalej.
  Rodak na obczyźnie.

 • Link do komentarza Piotr Fischer czwartek, 01 marca 2018 22:04 napisane przez Piotr Fischer

  Do Remigiusza - czyżby Pan wymagał cudów? Budasz - wierny koalicjant
  SLD ( dawniej:SdRP, PZPR, PPR ), Powałowski - Członek ZNP ( były lub aktualny, w strukturach OPZZ, popierającego PZPR - jedyny legalny nauczycielski związek zawodowy w czasach stanu wojennego ), Grobelny ( SLD - jedyny, który zachowuje się zgodnie z linia partii ).
  P.S. Historyk Fischer ma dobrą pamięć - Dziekanka niepotrzebna.

 • Link do komentarza senior czwartek, 01 marca 2018 21:36 napisane przez senior

  Dziękujemy skautom i harcerzom i w ogóle wspaniałej gnieźnieńskiej młodzieży. To wy jesteście i będziecie przyszłością naszej Ojczyzny!

 • Link do komentarza Remigiusz czwartek, 01 marca 2018 19:05 napisane przez Remigiusz

  Piękna patriotyczna uroczystość. Tyle sztandarów mimo okropnego mrozu wiele młodzieży. Szkoda, ze nie było prezydenta Gniezna ani nikogo z jego zastępców.

 • Link do komentarza Tobi czwartek, 01 marca 2018 16:59 napisane przez Tobi

  Cześć i chwała Żołnierzom Wyklętym!

 • Link do komentarza Piotr Fischer czwartek, 01 marca 2018 16:33 napisane przez Piotr Fischer

  Cześć i chwała Żołnierzom Wyklętym - nieustraszonym bojownikom o Wolną Polskę od Komunistów i Sowietów.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane