piątek, 02 marca 2018 12:19

Młodzież poznała losy gnieźnieńskich żołnierzy wyklętych

  mn
Młodzież poznała losy gnieźnieńskich żołnierzy wyklętych fot. Maria Kamińska

1 marca w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, młodzież z gnieźnieńskich szkół średnich miała okazję wziąć udział w ciekawym spotkaniu z rodzinami żołnierzy „Zielonego Trójkąta” oraz Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotnicza "Warta".

Młodzi ludzie mogli wsłuchać się w życiowe historie poszczególnych wyklętych bohaterów opowiedziane przez ich bliskich. Całość utrzymana w dynamicznym klimacie nie mogła zanudzić nikogo. Dodatkowo ambitny występ młodych wokalistów i muzyków dodał tylko prestiżu i godności przedsięwzięcia.

Rodziny przybyłe na zaproszenie posła Krzysztofa Ostrowskiego i Gnieźnieńskiego Klubu Gazety Polskiej przybliżyły losy swoich ojców, wujków, dziadków, którzy swoje życie poświęcili dla odzyskania wolnej Polski. Leon Wesołowski, Edward Jagła, Zbigniew Karolewski, Lech Solarek z "Zielonego Trójkąta" i Antoni Henryk Pracki, Franciszek Szeszuła i Franciszek Typański z WSGO Warta - to oni byli bohaterami tego spotkania, o których opowiedział ks. Michał Sołomieniuk. Każdy zaproszony gość miał okazję opowiedzieć parę słów, by w ten sposób ukazać prawdę o życiu swojego bliskiego latami zakłamywaną i zapomnianą. Wzruszające wypowiedzi uczestników podsumowane licznymi brawami świadczyły o zainteresowaniu i istocie tematu.

Dużą niespodzianką okazała się premiera teledysku raperów, występujących pod pseudonimami Opolak, Sova i Egon, którzy swój utwór poświęcili Leonowi Wesołowskiemu, pseudonim „Wichura”, założycielowi wspomnianego „Zielonego Trójkąta”. Mocny i jednoznaczny przekaz uchwycili młodzi ludzie, dla których historia często jest balastem, a której karty dopiero odkrywają.

Całość spotkania prowadzili wspólnie ksiądz dr Michał Sołomieniuk oraz Paweł Kamiński. Pierwszy poświęcił się tematowi żołnierzy „Zielonego Trójkąta”, zgłębił temat i wspaniale go światu przybliża. Paweł Kamiński natomiast od wielu lat jest organizatorem licznych spotkań o charakterze patriotycznym, w tym m.in. corocznych obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, które są odpowiedzią na wydarte strony z historii Polski.

8 komentarzy

 • Link do komentarza Sierżant niedziela, 04 marca 2018 12:06 napisane przez Sierżant

  Do kibolo: w sprawie Burego polecam Panu film "Podwójnie wyklęty". Zupełnie inne, rzeczowe spojrzenie na fakty (a nie mity!) o kapitanie Rajsie.
  https://www.polskieradio.pl/130/5560/Artykul/1997758,Podwojnie-wyklety-%e2%80%93-film-dokumentalny-o-kpt-Burym

 • Link do komentarza kibolo sobota, 03 marca 2018 19:54 napisane przez kibolo

  Jestem doświadczony przez historyków IPN.Wiem co to znaczy przekłamywanie historii czy tworzenie nowej.Zaraz powiem o co chodzi.Jeden z historyków IPN z dr (durak) przed nazwiskiem przesłał mi pismo,w którym stwierdził,że hitlerowcy na polecenie Goebbelsa,ministra propagandy w rządzie Adolfa Hitlera,na terenie III Rzeszy,budowali osiedla mieszkaniowe celem zakwaterowania pracowników ze wschodu przyjmowanych w systemie wolnonajemnym.Po skończonej pracy dysponowali czasem dowolnie,mogli iść do teatru,na basen,pograć w tenisa czy poszusować nz nartach ma się rozumieć.W sprawie tej nie pisałem tylko do Watykanu.Żadnej odpowiedzi,żadnej pomocy od nikogo.Więc zapamiętaj sobie zocho,że takie ścierwo jak ty potrafi ubliżać nie mając żadnych podstaw,nie znając prawdy.
  Dodaję zeznanie świadka działań żołnierzy wyklętych . - Dla mojego dziadka Nikity Niczyporuka, na skutek skoordynowanych i nieprzypadkowych działań ludzi z oddziału "Burego", których nie przechodzi mi przez gardło nazwać żołnierzami. Zamordowali mu żonę, czterech synów, z których najmłodszy nie miał ani dnia. Wypadł przez wypalony bok swojej matki. Zabili jeszcze brata mego dziadka, jego żonę i dziecko. Z bratem mego dziadka leży w jednym grobie sąsiad, przez kilka domów mieszkał we wsi. Rozstrzelano go z dwójką dzieci na ręku - podkreślał Mariusz Niczyporuk. (http://www.tvn24.pl)

 • Link do komentarza zocha sobota, 03 marca 2018 14:33 napisane przez zocha

  Gdyby chcieć określić Pana kibolo w najłagodniejszy sposób to bardzo proszę:

  Kto się kołkiem urodził to na wiosnę nie zakwitnie!

  Amen

  Zocha

 • Link do komentarza Czytelnik piątek, 02 marca 2018 22:46 napisane przez Czytelnik

  Cześć i chwała bohaterom! Pokłon dla organizatorów.

 • Link do komentarza uczniowie piątek, 02 marca 2018 18:44 napisane przez uczniowie

  To była najlepsza lekcja historii, jaka nam się trafiła w szkole. Dziękujemy organizatorom.

 • Link do komentarza kibolo piątek, 02 marca 2018 17:47 napisane przez kibolo

  Jaruzelskiego i Hermaszewskiego losy też poznała młodzież?Przecież też są wyklętymi.

 • Link do komentarza Piotr fischer piątek, 02 marca 2018 17:22 napisane przez Piotr fischer

  Duże uznanie dla organizatorów, szczególnie ks. Michała Sołomieniuka oraz dla rodzin Żołnierzy Wyklętych, które przyjechały z daleka. Jedno pytanie do organizatorów - dlaczego nie było młodzieży ze starszych klas ( gimnazjalnych ) szkół podstawowych oraz oczywiście "Świętej Trójcy" z UM Budasza, Powałowskiego i Pokładeckiego ?

 • Link do komentarza Soldier piątek, 02 marca 2018 15:54 napisane przez Soldier

  Wielkie dzięki dla rodzin Wyklętych, niektóre osoby przyjechały aż se Śląska!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane