piątek, 02 marca 2018 19:00

Pożegnanie nauczycieli odchodzących na emeryturę

 
Pożegnanie nauczycieli odchodzących na emeryturę fot. Rafał Wichniewicz

Wychowawcy, którzy przez lata kształcili umysły młodych mieszkańców miasta i powiatu gnieźnieńskiego, a należących do Związku Nauczycielstwa Polskiego, otrzymali oficjalne podziękowania za lata trudu, jaki poświęcili na swoją pracę.

W piątkowe popołudnie odbyła się oficjalna uroczystość pożegnalna, zorganizowana przez gnieźnieński oddział ZNP, w trakcie której podziękowano grupie wychowawców odchodzących na emeryturę. Co prawda od zakończenia pracy na stanowisku nauczyciela minęło już kilka miesięcy, ale jak to żartobliwie wytłumaczyła wiceprezes ZNP Renata Szwacińska-Rurek: - Nauczeni doświadczeniem poprzednich lat wiemy, że po przejściu na emeryturę młodzi emeryci dostają kilku szoków. Pierwszy szok jest wtedy, kiedy orientują się w pewnej chwili iż doba ma 24 godziny. Do tej pory miała przecież sześć jednostek lekcyjnych, potem jeszcze godzina drogi do domu, trzy godziny spania, a w międzyczasie przygotowanie na zajęcia. Kiedy ten szok minął, przyszedł kolejny - kiedy zobaczyliście wyciągi z banków i nie wiecie, czy to odsetek waszych wkładów czy to niespodzianka od ZUS-u. Kiedy to już minie, to wtedy my was już witamy szczęśliwych i pogodzonych z nową rzeczywistością - mówiła, zwracając się do zgromadzonych nauczycieli-emerytów.

- To jest okazja do podsumowania dotychczasowej państwa pracy, ale również porozmawiania o przyszłości, którą będziecie się delektować na emeryturze. Dziękuję za wkład w pracę i wychowanie młodzieży i życzę, byście państwo dalej mieli czas na dalszą działalność - zwróciła się starosta Beata Tarczyńska. Prezydent Tomasz Budasz przekazał: - Życzę, by dla państwa ten czas był czasem do wykorzystania przez was. Nie przez to, co robiliście przez 35, 45 lat, ale dla was, bo wiem ile czasu poświęcaliście w szkołach. Teraz miejcie czas dla siebie.

W trakcie uroczystości podziękowania wręczono członkom ZNP: Marii Kocoń i Iwonie Stoińskiej (SP nr 8), Annie Brodnickiej (Gimnazjum nr 2), Lidii Filipiak (Przedszkole nr 3), Grażynie Ratajczak (SP nr 7), Annie Wójcik-Starczewskiej (SP nr 5), Mirosławie Remisz (SP nr 3), Halinie Meyer (Przedszkole nr 13), Mirosławowi Dudko i Grażynie Dudko (Zespół Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych), Aleksandrze Dzionek i Urszuli Roszak (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1), Teresie Olizarowicz (ZSP nr 3) oraz Alicji Piasek (SP w Niechanowie) i Grażynie Gawęda wraz z Barbarą Ratajczak (SP w Jarząbkowie).

Przy tej okazji prezydent wyróżnił także: Medalem Koronacyjnym Marię Kocoń za działalność nie tylko zawodową, ale także m.in. prowadzenie Społecznego Ośrodka Pomocy Dzieciom "Pelikan", funkcjonującego na os. Grunwaldzkim: - Pelikan jest moim dzieckiem, który osiągnął już dojrzały wiek 18 lat. Z nauczycielami działamy i tak jak zawsze powtarzałam co roku, gdyby nie było tych nauczycieli, to sama bym niewiele zdziałała. Bardzo się cieszę z tego medalu, byłam zaskoczona i to nie jest tak, że przychodzą do nas tylko najmłodsi, ale do Pelikana trafiają uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych. To cieszy nie tylko mnie, ale także nauczycieli, którzy są z nami - przekazała Maria Kocoń.

Medalem Milenijnym wyróżniono Annę Brodnicką, prezes gnieźnieńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego: - Obiecałam moim związkowcom, że poprowadzę kadencję do końca, a więc do 2019 roku. Staram się dla oświaty zrobić jak najwięcej, żeby dogadywać się z organami prowadzącymi, dyrektorami. Nie zawsze jest to łatwe zadanie, ale wydaje mi się iż to się udaje - przekazała. Uroczystość zwieńczył krótki wiersz, przygotowany na tę okoliczność przez Renatę Szwacińską-Rurek, a także toast za zdrowie wciąż młodych duchem emerytów.

18 komentarzy

 • Link do komentarza Piotr Fischer czwartek, 15 marca 2018 00:36 napisane przez Piotr Fischer

  Do rodzic - proszę się nie denerwować, seniorki z ZNP warsztatów z edukacji seksualnej już nie poprowadzą, nawet te odznaczone ( chyba? ) Większość parlamentarna nie pozwoli na realizacje postulatów sfanatyzowanej grupy posłów, marzących o nauce w szkołach miłości homo, bi i transseksualnej.Swoją drogą jestem ciekaw, jakie podejście mają do tych pomysłów Pani Poseł Paulina Hennig-Kloska ( Nowoczesna ) i Pan Poseł Paweł Arndt ( PO ), bo reszta Dolata, Gaweł i Ostrowski to chyba normalni ?????

 • Link do komentarza rodzic wtorek, 13 marca 2018 09:47 napisane przez rodzic

  Wydarzenia ostatnich dni pokazały, że zagrożenie naszych dzieci wulgarną edukacją seksualną nie minęło. W minionym tygodniu feministki z „czarnych protestów”, wsparte przez grupę posłów opozycji, przedstawiły w Sejmie projekt ustawy wdrażającej już w szkole podstawowej obowiązkowe warsztaty z edukacji seksualnej. Co na to nasze seniorki nauczycielki? Czy ZNP podjęło kroki w celu przeciwdziałaniu takim posunięciom? Czy panie maja odwagę zaprotestować przeciw takim inicjatywom?

 • Link do komentarza uczeń wtorek, 06 marca 2018 19:59 napisane przez uczeń

  Z instrukcji NKWD z roku 1947 przeznaczonej dla placówki KGB w ambasadzie sowieckiej w Warszawie.: punkt 35. W szkolnictwie podstawowym, zawodowym, a w szczególności w szkołach średnich i wyższych doprowadzić do usunięcia nauczycieli cieszących się powszechnym autorytetem i uznaniem. Na ich miejsce wprowadzić ludzi mianowanych. Doprowadzić do zerwania korelacji między przedmiotami, do ograniczenia wydawania materiałów źródłowych, do usunięcia ze szkół średnich łaciny, greki, filozofii ogólnej, logiki i genetyki. W historii nie można podawać, co który władca chciał zrobić lub zrobił dla kraju, trzeba natomiast ukazywać tyranię królów oraz walki uciemiężonego ludu.
  Niestety, wielu nauczycieli nie sprzeniewierzyło się tym nakazom i realizowali do późnych lat osiemdziesiątych tę politykę. A i dzisiaj niestety żyją wśród nas spadkobiercy tego systemu, który powtarzają jak mantrę głupoty wtłaczane im do głów przez tych lewackich nauczycieli.

 • Link do komentarza humanista wtorek, 06 marca 2018 13:50 napisane przez humanista

  Panie Fischer, proszę o komentarz do poniższych cytatów.
  napisane przez Kowal
  Panie Fischer, niech Pan przypomni o swojej placówce szkolącej dla nauczycieli, z których ściągałes kasę a pozniej ich egzaminowałeś na stopień nauczyciela mianowanego. wtedy jako urzędnik wykorzystywałes swoje stanowisko, leciała dodatkowa kaska leciała i było miło, co?

  PS. Inny motyw z piosenki Kultu (album PROSTO) dla pana to " Na wysokim urzędniczym stanowisku się wydawało możesz wszystko".

  napisane przez Tu Cię mam
  Zapraszam nauczycieli, którzy odpłatnie skorzystali ze szkoły ALFA pana Fischera do podzielenia się uwagami, czy odpłatne szkolenia pomogły im w uzyskaniu przychylności tego samego pana Fischera na egzaminach przy promocji na kolejny szczebel awansu zawodowego. Panie Fischer, czy pana podwójna działalność była tylko nieetyczna moralnie, czy również podpada pod jakiś paragraf dla prokuratora? Pan ostatnio masz doświadczenie w składaniu wniosków do prokuratora, to może się pan wypowiesz?

 • Link do komentarza zaciekawiona wtorek, 06 marca 2018 09:18 napisane przez zaciekawiona

  Ten informator miejski to jest gdzieś sprzedawany czy rozdawany ? Gdzie można się z tym zapoznać ? Kto za to płaci , czy to z naszych podatków czy z prywatnej kieszeni włodarzy tak jak to miało miejsce z podobnym informatorem przed wyborami Kowalskiego ?

 • Link do komentarza Genek poniedziałek, 05 marca 2018 22:35 napisane przez Genek

  Czy pan chce przez te wyliczenia powiedzieć, ze każdy egzemplarz dostarczony do jednej rodziny kosztuje 4 złote? Jesli jest tak, jak to sobie wyliczyłem, to jest jedna wielka granda!

 • Link do komentarza mieszkanka niedziela, 04 marca 2018 13:34 napisane przez mieszkanka

  Faktycznie, nawet nie wiedziałam ze takie coś drukują, sprawdziłam na stronie , jest kilka numerów w PDF same bzdety

 • Link do komentarza Piotr Fischer sobota, 03 marca 2018 23:30 napisane przez Piotr Fischer

  Szanowni Państwo - jestem bardzo ciekawy, czy powyższe informacje ukażą się w Naszym Kochanym Informatorze Miejskim, którego koszt to tylko marne 83 000 zł - czyli suma, na jaką by nawet nie spojrzeli Nasi Młodzi, dopiero Uczący się i nie Lubiący szukać przepisów w Dziennikach Ustaw radcy prawni - swoją drogą jestem ciekaw, ile jeszcze muszą Oni spartaczyć, żeby nadal pracować dla "dobra mieszkańców" Miasta Gniezna ? Czy Państwo wyrażaliście zgodę na to, aby z Waszych i Moich pieniędzy drukowano to kolorowe barachło - JA NIE. Kto na tym zarobił - informacje jawne z rejestru umów Urzędu Miejskiego w Gnieźnie dostępne na stronie BIP:
  1) Drukarnia Majorczyk - 77 490 zł ( za druk Informatora Miejskiego );
  2) Pani Elżbieta Lewandowska ( a czemu nie Ja, w jakim trybie Prawa zamówień publicznych wybrana ? ) - 3 340 zł ( za kolportaż Informatora Miejskiego w okresie od 01.03.2017 do 09.03.2017 );
  3) Pan Filip Biały ( jak wyżej w nawiasie pkt 2 ) - 2 056 zł ( za przygotowanie projektu graficznego, skład i korekta ).
  P.S. Panie Budasz, Pan się nie boi, Informator Miejski za Panem stoi - Tomasz Budasz, Michał Powałowski, Marian Pokładecki, Michał Glejzer muszą odejść.

 • Link do komentarza Wyborca powiatowy sobota, 03 marca 2018 12:38 napisane przez Wyborca powiatowy

  Ad. Czary bary - te emerytowane nauczycielki zasiądą w ławach miejskiej czy powiatowej rady tylko za naszym głosowaniem. Jak na nich nie zagłosujemy, to mucha nie siada. Nie będzie już takich kwiatķow, jak niektore nauczycielki-radne, ktore przez lata tylko zasiadały milcząc i podnosząc rękę na rozkaz swojej partii. Albo w ogóle nie uczestniczyły w posiedzeniach.

 • Link do komentarza Piotr Fischer sobota, 03 marca 2018 12:14 napisane przez Piotr Fischer

  Szanowni Państwo - wzywany przez Towarzysza ABC ( mój Kochany Kolega z UM - ujawnij się Koteczku ) do odpowiedzi piszę, co następuje. Praktycznie większość mojej Rodziny pracowała lub pracuje w zawodzie nauczycielskim ( Mama Janina Fischer SP 7, Ciocia Anna Mazurowicz SP 7, Śp. Teściowa Irena Tyrchan ZSE-O, Żona Elżbieta Fischer SP 7, Bratowa Halina Fischer P 8 ), stąd szacunek do pracy Nauczyciela mam niejako we krwi. ( sam też mam za sobą epizod pracy nauczycielskiej w ZSE-O ). Nie wątpię, że wszystkie wspomniane wyżej osoby, wśród których znajdują się moje dwie miłe i sympatyczne Koleżanki Anna Wójcik-Starczewska i Halina Mejer oraz jeden Znajomy Mirosław Dudko ( pamiętasz Mirku nasze wspólne mecze w "nogę", podczas których przyłożyłeś mi z łokcia
  w oko ? )z pełnym zaangażowaniem wykonywały swoją pracę zawodowa, za którą należą się Im podziękowania. Pytam jednak Pana Prezydenta, gdzie nagrody i medale dla emerytowanych nauczycieli, którzy nie należeli do ZNP ? Zapewniam Pana , ze takie osoby również w gnieźnieńskiej oświacie pracowały i Pana "Asiory" Powałowski i Pokładecki powinny Je znać, chyba, ze dopada już Ich demencja starcza ?. Znakomita większość ( ? ) tych Osób, poza pracą nauczycielską, wybrała aktywna działalność w Związku Nauczycielstwa Polskiego - jedynym legalnym związkiem zawodowym ( w myśl prawa PRL ) działającym w mrocznym i ponurym czasie stanu wojennego i infiltrowanym przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Również większość ( ? ) tych działaczy ZNP wybrała drogę kariery w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej- totalitarnej organizacji, która rządziła w PRL w latach 1944-1989, pod kierownictwem kolejnych I sekretarzy ( od Bieruta do Jaruzelskiego i Rakowskiego ), działając na szkodę wielu milionów Polaków. Wśród wymienionych wyżej członków Mojej Rodziny komunistów i agentów SB ( według mojej wiedzy ) NIE BYŁO. Na koniec mojej wypowiedzi zadam następujące pytanie członkom Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Gnieźnie, z Panią Prezes Anną Brodnicką na czele - gdzie Państwo byliście i jakie działania podejmowaliście, gdy Pan Prezydent Tomasz Budasz i Jego dwaj najlepsi pracownicy Michał Powałowski i Marian Pokładecki likwidowali w 2017r. Gimnazjum Nr 2 w Gnieźnie, pomimo oporu nauczycieli, rodziców i uczniów ? Jakie działania podejmowaliście, aby skłonić Tych Znakomitych "Asiorów" razem z Ich wspaniałymi Radcami Prawnymi, tak marnie opłacanymi za swoje prawne "buble", do przekształcenia Gimnazjum nr 2 w Szkołę Podstawową Nr 4 ? Pani Prezes Brodnicka zawiodła Pani swoje Koleżanki i Kolegów uciekając z tonącego okrętu ( G 2 ) na emeryturę. W walce o uruchomienie SP 4 nie pomógł także Pan Michał Glejzer, Przewodniczący kanapowej ( około 40 członków ) Międzyszkolnej Komisji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Gnieźnie i jednocześnie nieudolny Przewodniczący Rady Miasta Gniezna
  ( no cóż pieniążki ważniejsze niż los Koleżanek i Kolegów ). Tak oto wygląda gnieźnieńska oświata kierowana przez Budasza, Powałowskiego i Pokładeckiego - już niedługo, zostało tylko 9 miesięcy, mogą już się pakować.
  P.S. Panie Budasz, Pan się nie boi, komuniści i agenci SB z ZNP za Panem stoją - Tomasz Budasz, Michał Powałowski, Marian Pokładecki, Michał Glejzer, Anna Brodnicka muszą odejść.

 • Link do komentarza emeryt sobota, 03 marca 2018 10:19 napisane przez emeryt

  Do ABAC przecież jest dawne powiedzenie, że stara miłość nie rdzewieje.............

 • Link do komentarza czary bary sobota, 03 marca 2018 08:56 napisane przez czary bary

  No to policzmy teraz . Ile z tych nowych emerytek zasiądzie w nowej Radzie Miasta? Z jakiej listy będą startowały ze swoimi nazwiskami? Jak Państwo myślicie jaka Pani z jakiego ugrupowania wystartuje. Proszę o podawanie swoich typów . Czekamy.

 • Link do komentarza oświata sobota, 03 marca 2018 00:07 napisane przez oświata

  ABC - a ja się dziwię, że nie stać całkiem odrębnych instytucji na swoje uroczystości i muszą się żegnać razem, przecież powinien także być wójt Niechanowa, skoro razem to razem.

 • Link do komentarza Lady piątek, 02 marca 2018 22:09 napisane przez Lady

  Sam kwiat intelektu

 • Link do komentarza porządkowa piątek, 02 marca 2018 21:37 napisane przez porządkowa

  nie powiem komu, ale dla niektórych WRESZCIE ....

 • Link do komentarza Zdrowo myślący piątek, 02 marca 2018 21:26 napisane przez Zdrowo myślący

  Czas na refleksję Pani Anno Brodnicka. Głęboką refleksję.

 • Link do komentarza ABC piątek, 02 marca 2018 21:21 napisane przez ABC

  Fischer, tak się żegna zasłużonych dla oświaty Miasta Gniezna. Za tobą nikt nie płakał. Nawet Tarczyńska przyszła do ZNP, bo ona inaczej niż ty, umie się zdobyć na przyzwoitość ponad podziałami.

 • Link do komentarza LWP piątek, 02 marca 2018 20:58 napisane przez LWP

  Elyta liberalno-marksistowski

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane