wtorek, 13 marca 2018 11:58

Zawalił się stary dworzec

 

Prawdopodobnie w nocy z poniedziałku na wtorek przy ul. Pod Trzema Mostami doszło do zawalenia się więźby dachowej starego dworca towarowego, która następnie zapadła się do środka budynku.

To niemy obraz, przedstawiający degradację pamiątek po kolejowej historii Gniezna, która liczy sobie już prawie 150 lat. Jak poinformował nas dziś nad ranem jeden z mieszkańców, najprawdopodobniej minionej nocy doszło do zawalenia się części budynku starego dworca towarowego, znajdującego się przy ul. Pod Trzema Mostami.

Obiekt, który od kilku lat był zamurowany z uwagi na zaglądające do niego niepowołane osoby, był także opatrzony tabliczkami o przeznaczeniu do rozbiórki. Mimo to nadal wznosił się przy jednym z nasypów dawnego torowiska górki rozrządowej, już zlikwidowanego (co umożliwiło m.in. rozbiórkę środkowego wiaduktu). 

Dworzec towarowy został wzniesiony w trakcie rozbudowy gnieźnieńskiej stacji, realizowanej w ramach programu "Otto" w latach 1942-43. Był to największy w tej części stacji budynek, służący do obsługi logistycznej pociągów towarowych. Była to parterowa budowla z podpiwniczeniem i użytkowym poddaszem, której cechą charakterystyczną był portyk z ceglanymi filarami w południowej części gmachu. W środku znajdowały się pomieszczenia biurowe - dyżurnego ruchu, referenta materiałowego i zastępcy zawiadowcy. Sporą część zajmowały także pomieszczenia magazynowe oraz socjalne.

Jak napisał Miron Urbaniak, autor obszernej publikacji pt. "Zabytkowa stacja kolejowa Gniezno": - Stylistycznie budynek utrzymany jest w konwencji neoklasycyzującego modernizmu, zaakcentowanego wgłębnym portykiem (...) Skromna i wyważona artykulacja elewacji sprawia wrażenie elegancji oraz uporządkowania i regularności.

Kolejarze przestali go użytkować prawdopodobnie jeszcze w latach 90. XX wieku. Obiekt od wielu lat stał opuszczony, chociaż pojawiały się różne informacje co do planów jego wykorzystania przez różne organizacje. Niestety, mimo to budynek nieustannie niszczał, a nawałnica z 11 sierpnia 2017 roku jeszcze bardziej naruszyła konstrukcję dachu, która będąc odkrytą, nasiąkała podczas opadów deszczu. Prawdopodobnie w wyniku tego całość nie wytrzymała własnego ciężaru i zawaliła się do środka, niszcząc także ww. portyk oraz fragmenty ściany zewnętrznej budynku. 

8 komentarzy

 • Link do komentarza Marek wtorek, 20 marca 2018 22:57 napisane przez Marek

  Smutne....
  Ale przecież Gniezno ma DWIE 'Galerie', .. którym daleko do sztuki. Wstyd!

 • Link do komentarza Mundry piątek, 16 marca 2018 11:25 napisane przez Mundry

  Takie budynki jak ten, PKP powinno sprzedawać za symboliczną złotówkę, pod warunkiem rozsądnego jego wykorzystania prze nabywcę. Choć u nas popularne jest jednak podejście do tematu a'la "pies ogrodnika"...smutne.

 • Link do komentarza avalon środa, 14 marca 2018 19:13 napisane przez avalon

  To jest teren, który od wielu lat PKP próbowało bezskutecznie sprzedać. Teraz wystawili to na wynajem. Dokładniej mówiąc PKP chce się pozbyć obszaru pomiędzy zabudowaniami PKP na wysokości Arkuszewa, ulicą Kolejową, linią do Inowrocławia i uliczką pod wiaduktem kolejowym.
  Bez inwestycji w niwelacje terenu dawnych torowisk, rozbiórkę porzuconych ruin oraz inwestycji w infrastrukturę nigdy tego nie sprzedadzą / nie wynajmą.
  Wyburzenie dawnej nastawni przy jednym ze zlikwidowanych wiaduktów oraz wyburzenie tej stodoły opisanej w artykule to początek zmian jakie PKP musi wykonać, żeby skomercjalizować ten teren.

 • Link do komentarza zatroskany wtorek, 13 marca 2018 15:28 napisane przez zatroskany

  Szkoda, że to samo czeka Naszą parowozownię... No, ale zawsze można wydać miliony na prywatny klub żużlowy.

 • Link do komentarza miejscowy wtorek, 13 marca 2018 15:24 napisane przez miejscowy

  To jest przykład niekompetencji urzędnikow odpowiedzialnych za spoleczne mienie. Kiedy przed laty probowano tam ulokować siedzibę zaplecza dla bezdomnych (np. magazyn odzieży itp.) nie bylo z kim rozmawiac. Kiedy wnioskowano o rozebranie ruiny, także dziwne zachowanie włascicela nie zezwalało na to. Wiec zaczęli sie schodzic bezdomni, a PKP nic mądrzejszego nie wymyslilo, jak tylko pozabijanie okien i drzwi. Taki jest obraz polskiej gospodarki.

 • Link do komentarza do sratatata wtorek, 13 marca 2018 13:12 napisane przez do sratatata

  a może właśnie na tym dworcu "wylądowała" jedna z tych awionetek???

 • Link do komentarza sratatata wtorek, 13 marca 2018 12:26 napisane przez sratatata

  to miał być ten budynek administracyjny lądowiska dla awionetek, które widział tu najgłośniejszy radny miejski?

 • Link do komentarza pela wtorek, 13 marca 2018 12:10 napisane przez pela

  żal!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane