wtorek, 13 marca 2018 17:40

Niemy protest pod cyrkiem przeciwko wykorzystywaniu zwierząt

 
Niemy protest pod cyrkiem przeciwko wykorzystywaniu zwierząt fot. Rafał Wichniewicz

Grupa około dwudziestu osób zebrała się na parkingu przed cyrkiem, który przyjechał do Gniezna. Koło milczącego protestu przeszły rzesze spieszącej na występ publiczności.

To kolejny rozdział w trwającej od lutego w Gnieźnie kampanii przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach. Przypomnijmy iż dzięki protestowi, który odbył się w ciągu miesiąca, udało się zebrać 2800 podpisów pod apelem do prezydenta o to, by zakazał wstępu cyrków na tereny należące do Miasta. Tak też się stało w minionym tygodniu, ale zarządzenie obowiązuje jedynie nieruchomości będące w zarządzie Magistratu lub podległych mu jednostek. Cyrki mogą za to stawać na prywatnym terenie i to też nastąpiło. 

W poniedziałek do Gniezna przyjechał "Cyrk Zalewski", który rozstawił się na działce u zbiegu ul. Gdańskiej i Żnińskiej, należącej do prywatnego właściciela. Pierwszy spektakl zaplanowano na wtorek 13 marca, a od ubiegłego tygodnia w szkołach i sklepach rozprowadzono darmowe wejściówki dla dzieci. Przeciwko takiemu postępowaniu, a także wykorzystywaniu zwierząt w przedstawieniach (a takowymi się chwalił przyjezdny cyrk) postanowili wystąpić niektórzy gnieźnianie - inicjatorzy lutowego protestu. Tym razem manifestacja miała milczący charakter: - To będzie wymowne, gdyż one milczą w cierpieniu. Może dzięki temu uświadomimy trochę osób przechodzących, które się zastanowią i przemyślą - przekazała Żaneta Michalska-Przybylska i dodała: - Dzisiaj przejeżdżałam koło cyrku i widziałam, jak się rozbijał i widziałam w narożniku placu wypuszczone wielbłądy. Nikt się nie zastanowił, jak to powinno wyglądać, one zostały wypuszczone na śmietnisko, stojąc przy ruchliwej ulicy. One były tylko reklamą, bo reszta zwierząt była pozamykana. Cały czas nie myśli się o zwierzętach.

Protestujący przynieśli ze sobą liczne plansze z hasłami czy ilustracjami prezentującymi cierpiące zwierzęta. Rozwinęli także transparenty i w milczeniu stali naprzeciwko wejścia na teren, na którym rozstawił się cyrk. Z dystansu, całości przyglądali się policjanci w dwóch radiowozach. 

- Gniezno stara się być empatyczne, nowoczesne i iść pomimo wszystko ku ekologii i miłości dla zwierząt. Mamy XXI wiek, dlaczego mamy się cieszyć tylko dlatego, że wielbłąd jest zamknięty za jakimś zapyziałym ogrodzeniem, stoi po kostki w błocie czy butelkach, bo nikt tego nie posprzątał. Nie wiem, czy to jest takie fajne, że rodzice tu idą z dziećmi i im nawet nie wytłumaczą. Nie dają im promienia świadomości, żeby dziecko zaczęło samo myśleć - stwierdziła Monika Bartkowiak. Jak dodały organizatorki protestu, nie wiedzą w jakich warunkach przyjechały i są przechowywane zwierzęta, ale sygnałem było chociażby zachowanie cyrkowców w Poznaniu: - Tam weterynarz, chcąc wejść razem z dyrektor Zoo zostali źle potraktowani i nie zostali wpuszczeni - stwierdziła Monika Bartkowiak i jak dodała, nic nie stoi na przeszkodzie by zmienić cyrki tak, by nie występowały w nich zwierzęta: - My się przebranżawiamy, nauczyciele muszą się dokształcać, każdy musi coś zmieniać w życiu, a oni mogą żyć na tej tradycji i tylko i wyłącznie na tym bazują. 

Niememu protestowi przyglądały się gromady ludzi (głównie rodziców z dziećmi), zmierzające w kierunku kasy biletowej cyrku. Zazwyczaj jednak, lawirując między przejeżdżającymi samochodami, wszyscy spieszyli się by zdążyć na przedstawienie. Jak dodały organizatorki, cyrk przyjechał za wcześnie, jeśli chodzi o planowane działania w zakresie kontrolowania tego typu inicjatyw i dodały, że na kolejne występy w Gnieźnie będą bardziej przygotowane pod kątem sprawdzenia koniecznych pozwoleń. 

43 komentarzy

 • Link do komentarza Weronika niedziela, 18 marca 2018 13:49 napisane przez Weronika

  Pani nauczycielka nie ma być lubiana tylko ma obowiązek nauczyć uczniów swojego przedmiotu tak, by ta młodzież nie miała problemów w życiu. I jak Pani może uczyć szacunku do drugiego człowieka, skoro sama go nie ma? Jakim prawem pani określa innego komentatora mianem psychopaty? Takie pisanie degraduje panią do roli nauczyciela i proszę się zastanowić nad dalszym wykonywaniem zawodu. A logopedia zajmuje się innymi wadami, a nie jak to Pani określa - ględzeniem. Pani nawet nie ma wiedzy, a mądruje się, jak ekspert. Żałosne.

 • Link do komentarza Witek niedziela, 18 marca 2018 07:49 napisane przez Witek

  No nieźle, jak w czasach głębokiego PRLu kiedy władza wydając nakazy i zakazy lepiej wiedziała czego ludzie potrzebują.

 • Link do komentarza nauczycielka czwartek, 15 marca 2018 20:53 napisane przez nauczycielka

  Weroniko,
  albo Panie Piotrze, odpowiadam tylko na komentarz. Muszę panią/pana rozczarować uczniowie mnie lubią, bo uczę odpowiedzialności za słowo i szacunku do drugiego człowieka.

 • Link do komentarza Weronika czwartek, 15 marca 2018 19:27 napisane przez Weronika

  @ nauczycielka - pani pomyliły się role. nauczycielką to może pani być w swojej szkole i kierować uwagi do uczniów ( nie daj Boże być Pani uczniem!). Tutaj pani jest zwykłym czytelnikiem i wara pani od zwracania uwag. Co najwyżej może pani dyskutować na tematy poruszane w artykułach i komentarzach. Ale od oceniania kogokolwiek niech się pani trzyma z daleka!

 • Link do komentarza Renata czwartek, 15 marca 2018 13:57 napisane przez Renata

  Nauczycielko nie jestem fanem niejakiego Fischera, ale z moich obserwacji wynika że większość nauczycieli powinna przejśc badania psychologiczne i testy na inteligencję. Niestety.

 • Link do komentarza Piotr Fischer czwartek, 15 marca 2018 13:12 napisane przez Piotr Fischer

  Szanowni Państwo - narażając swoje zdrowie i życie, dzięki pomocy służb specjalnych MOJEGO PAŃSTWA, które już interesują się Budaszem i jego ekipą, zdobyłem ściśle tajny i poufny dokument - zarządzenie nr OR.120.5.2018 z dnia 9 marca 2018r. ( data dzienna wpisana odręcznie ? ) w sprawie zakazu udostępniania terenów stanowiących własność Miasta Gniezna na cele związane z organizowaniem objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt ( nadal nieopublikowane na BIP UM ).Zgodnie z par. 1 w/w zarządzenia Budasz zakazał Pokladeckiemu i innym Dyrektorom Wydziałów UM wpuszczania do pomieszczeń, którymi dysponują słoni, hipopotamów i krokodyli itp. Mogą Oni natomiast ( Pokladecki i dyrektorzy ) wpuszczać błaznów, śmieszków i strongmenów, którzy umilą Im efektywne spędzanie czasu pracy.Natomiast dyrektorom gminnych jednostek organizacyjnych ( przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja MOK, GOSiR itp. ) zakazał wpuszczania małp ( z UM ? ) na swoje nieruchomości.
  P.S.Nie wiadomo, czy powyższe zarządzenie odnosi się również do Przewodniczącego i Radnych RMG ??? Czekamy na komentarz w tej sprawie radców prawnych UM Mateusza Klejborowskiego i Michała Bernaciaka ( da zapominalskich przypominam, że pracują Oni za marne 300 000 zł rocznie oraz diety w radach nadzorczych spółek miejskich )

 • Link do komentarza nauczycielka czwartek, 15 marca 2018 13:09 napisane przez nauczycielka

  pisanko czy to nie dość merytoryczne, że facet ma niezrealizowane ambicje, psychopatyczne, obrzuca wszystkich błotem, którzy go tkną. Chce szpanować tym, że przeczyta coś w Dzienniku Ustaw i myśli, ze tym zaszafuje ludzi. On nigdy nie przeprowadził zajęć zgodnie z zasadami cyklu Kolba, nie lubi ludzi tylko swojego pieska. Ględzi, może do logopedy. Kiedyś były konieczne badania lekarskie, temu Panu by się przydały. Czy taki człowiek moze szkolić innych?

 • Link do komentarza gnieżnianin czwartek, 15 marca 2018 10:00 napisane przez gnieżnianin

  No to młodzi do boju. Prezydent Budasz już tworzy swój komitet wyborczy możecie się do niego zapisać. Zapewne nie Odmówi umieszczenia w swoim programie wyborczym waszego hasła " GNIEZNO WOLNE OD CYRKÓW "

 • Link do komentarza pisanka środa, 14 marca 2018 23:19 napisane przez pisanka

  @ nauczycielka - nie stać pani na przyzwoity i merytoryczny komentarz? Nawet taki, który poddałby krytyce pana F.? Słaba jak widać ta kadra nauczycielska w Gnieźnie.........

 • Link do komentarza do radnego środa, 14 marca 2018 23:12 napisane przez do radnego

  No tak sprawdź kto się na Radnego dostał mając mniej niż 300 głosów ilu ich się dostało i z czego zasłynęli bo na pewno nie z polityki.

 • Link do komentarza abc polityki środa, 14 marca 2018 21:19 napisane przez abc polityki

  Radny, z Ciebie taki radny, jak z koziej d**y trąba. Dostanie się do rady, to nie taki pstryk, jak piszesz. Trzeba być członkiem Komitetu Wyborczego jakiejś partii lub organizacji społecznej, która uzyska taki procent poparcia, że wślizgnie się do rady. No, ale to nie wszystko. Na tle tej grupy trzeba będzie zdobyć największą liczbę głosów. I dopiero wtedy możesz się cieszyć mandatem zaufania.

 • Link do komentarza nauczycielka środa, 14 marca 2018 18:04 napisane przez nauczycielka

  Merytorycze wykłady Piotra Fischera- cha, cha, cha. Ten facet ględzi, wada wymowy, zadufanie, prawniczy bełkot, tzn. egocentryzm, kompleksy z dzieciństwa. Byłam na tych zajęciach- porażka. Powołał do życia szkolenia, bo chciał zarobić i tylko to się liczyło. Zapytajcie każdego nauczciela, myśli tak jak ja.

 • Link do komentarza do radnego środa, 14 marca 2018 14:46 napisane przez do radnego

  "SPRÓBUJCIE" troszkę to przypomina jak do rady osiedla 5 minut przed głosowaniem proszono się by ktoś wystartował byle wypełnić wakat ciekawe kryteria

 • Link do komentarza do Radny środa, 14 marca 2018 14:39 napisane przez do Radny

  Dobrze wiesz że dostanie się na radnego to nie filozofia wystarczy i 300 głosów z rodziną lub bez. Na radnego osiedla i 10 głosów

 • Link do komentarza Piotr Fischer środa, 14 marca 2018 11:27 napisane przez Piotr Fischer

  Szanowni Państwo - nie wiem, czy Panie, które organizują akcję Gniezno nie robi cyrku ze zwierząt należą do Partii Razem czy też nie.
  ( szczerze powiedziawszy, nie interesuje mnie to ) Uważam, że w obronie biednych i dręczonych zwierząt powinniśmy stać ponad podziałami politycznymi. ( moje serce zawsze bije po prawej stronie ) Święty Franciszek niejednokrotnie stawał w obronie zwierząt - nazywał ich swoimi braćmi mniejszymi . Ja sam mam w domu małego pieska
  ( około 65 kg ) i nie wyobrażam sobie sytuacji, aby ktoś dręczył i tresował GO w cyrku. Owszem czasami bywa niesforny i broi, ale jak napisał jeden z komentatorów, to przecież jeden z Członków Rodziny. Ładne dziewczyny walczące o prawa zwierząt gorąco pozdrawiam i życzę powodzenia w ich walce o prawa zwierząt. Nie wierzcie Budaszowi - do dzisiaj zarządzenie nie ukazało się na stronie BIP UM, a więc nie obowiązuje. TONĄCY BUDASZ ZWIERZĄT SIĘ CHWYTA !!!!!
  P.S. Panie Budasz, Pan się nie boi, wszystkie zwierzęta za Panem nie stoją - Tomasz Budasz, Michał Powałowski, Marian Pokładecki Michał Glejzer muszą odejść - notabene Pan Budasz też nie stawał w obronie braci mniejszych - o szczegółach wie Pani Ania Nowak.

 • Link do komentarza ala środa, 14 marca 2018 11:11 napisane przez ala

  Cyrk ???? Dac alkoholikow czy ludzi z Rzadu to dopiero bedzie cyrk,beka jak sie patrzy a od zwierzat to sie odwalcie bo Wam "zwolennicy" cyrków nikt nie karze robic z siebie pajaca i nie wierze ze macie pejcz nad glowa u pracodawców bo mozecie sie wypowiedziec czy obronic a zwierzeta?,ogarnijcie sie jakby nie było innych atrakcjii mamy XXI wiek .A dla niektórych to tylko kasa sie liczy ,żenada.Jesli chcecie oglądac zwierzeta to zapraszam do ZOO z dziecmi jak najbardziej bo sama mam dwójke. Szacun dla Prezydenta Miasta Gniezna ze podpisał zakaz wystepow cyrków.

 • Link do komentarza fffffffffffffffffffff środa, 14 marca 2018 11:08 napisane przez fffffffffffffffffffff

  Zamknąć wszystkie ośrodki tresury psów w tym te ośrodki policyjne, zamknąć sklepy z kanarkami i rybkami, zabronić hodowli zwierząt gospodarskich w zagrodach pozbawiających ich wolności, nie doić krów bo to bolesne dla ich wymion..............................

 • Link do komentarza humanista środa, 14 marca 2018 10:24 napisane przez humanista

  Niegrzeczny Nauczyciel/ Proszę nie występować przed szereg. Pytania dt. Pana Fischera i jego szkoły Alfa. Nie pytałem o poziom , a czy to zgodne z prawem, moralnością prowadzącego ?
  Pan Fischer pragnie być Prezydentem, zatem powinien być czysty niczym żona Cezara.

 • Link do komentarza radny środa, 14 marca 2018 09:06 napisane przez radny

  Cieszy mnie , ze na tym forum jest DEMOKRACJA i każdy może napisać swoje zdanie . A teraz moi młodzi przyjaciele jeśli chcecie, by Wasza racja była na wierzchu stańcie do wyborów samorządowych. Spróbujcie być radnymi chociaż przez 4 lata. Pozwólcie sobie , być "osądzonym" przez WASZYCH swoich sąsiadów i znajomych. Niech oni ocenią , czy podzielają wasze wizje ????? Niech Wasi sąsiedzi potwierdzą to swoim głosem. Niech ocenią głosując na Was lub NIE, czy chcą , byście byli ich przedstawicielami w Radzie Miasta lub w Radzie Powiatu. SPRÓBUJECIE ? ???????????? Odwagi nikt Was za to nie zabije. !!

 • Link do komentarza DESTINY środa, 14 marca 2018 07:57 napisane przez DESTINY

  co za hipokryzja ! walczą o prawa zwierząt ? i jednocześnie o mordowanie niewinnych dzieci nienarodzonych ! jedzcie do Afryki na safari gdzie obrzydliwie bogaci ludzie dla zabawy strzelają do zwierząt!

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane