środa, 14 marca 2018 12:29

Drogówka rozpoczęła wspólne kontrole z amerykańskimi żołnierzami

 

Patrole z udziałem przedstawicieli Żandarmerii Wojskowej oraz wojsk amerykańskich pojawiły się w ostatnim czasie na drogach powiatu gnieźnieńskiego. To efekt obecności wojsk NATO w naszym regionie.

Gnieźnieńscy policjanci od wielu lat współpracują z Żandarmerią Wojskową, przede wszystkim w zakresie działań prewencyjnych. Funkcjonariusze Policji i żołnierze tej formacji organizują wspólne patrole w rejonach zagrożonych naruszeniem porządku publicznego, czy przeprowadzają kontrole ruchu drogowego.

W ostatnim czasie, w związku ze zwiększoną ilością wojsk amerykańskich na terenie powiatu gnieźnieńskiego z inicjatywy wydziału ruchu drogowego pojawiły się nowe trzyosobowe patrole. W ich skład wchodzi policjant drogówki, żandarm wojskowy i żołnierz amerykański - policja wojskowa, odpowiednik polskiej Żandarmerii Wojskowej. Ma to związek z poruszaniem się po drogach samochodami przez żołnierzy amerykańskich. Póki co na efekty trzeba poczekać, ale zasadniczym celem tych działań jest przede wszystkim zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń.

Trzeba dodać, że żandarmi uprawnieni są m.in. do legitymowania i zatrzymywania, dokonywania kontroli osobistej oraz używania w stosunku do tych osób wszystkich prawem dopuszczonych środków przymusu bezpośredniego.

źródło: www.gniezno.policja.gov.pl

4 komentarzy

 • Link do komentarza lusia środa, 14 marca 2018 16:49 napisane przez lusia

  To wcale nie jest głupi pomysł - zważywszy, że bodajże w ub. roku podczas wzmożonego ruchu wojsk amerykańskich, ci ostatni wjeżdżali w różne dziwne miejsca (np. przejeżdżali przez rozmokłe pola zamiast poruszać się drogą), po drodze uszkadzali zdaje się znaki drogowe czy sygnalizację - może teraz patrolując drogi wspólnie z naszymi nauczą się jeździć po polskich drogach? A żandarmeria wojskowa zna angielski - policji przetłumaczy.

 • Link do komentarza Killer środa, 14 marca 2018 16:39 napisane przez Killer

  Kiedy będzie patrol z leśniczym bo ktoś udaje łosia...☺

 • Link do komentarza Emerytowany policjant środa, 14 marca 2018 14:51 napisane przez Emerytowany policjant

  Co za bzdura ... co chwile wymyślają coś mądrzejszego ... jeszcze troche to zrobią patrole policji z strefą parkowania.... nie dziwie się że już nikt nie chce wstępować do Policji ..... swoją droga ciekawe jak ta święta 3 się komunikuje między sobą .... znajomość np języka angielskiego naszych mundurowych jest na poziomie dzieci szkoły podstawowej .... trzeba jeszcze dać im tłumacza do ekipy ....

 • Link do komentarza qwerty środa, 14 marca 2018 13:11 napisane przez qwerty

  a po polskiemu oni umieć mówić ?? ;-)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane