czwartek, 15 marca 2018 10:44

„Gorący kartofel”, którym samorządy się przerzucają

 
„Gorący kartofel”, którym samorządy się przerzucają zdjęcie nadesłane

Temat Szkolnego Schroniska Młodzieżowego wciąż nie schodzi z debaty. Po tym jak w ubiegłym tygodniu radni powiatu większością zadecydowali o likwidacji tej instytucji, jeden z działaczy miejskich zdecydował, że chce usłyszeć jednoznaczną deklarację Rady Miasta.

Na środowej Komisji Oświaty (odbywającej się w trakcie wizyty w Przedszkolu nr 12) radnym przedłożony został projekt uchwały ws. wyrażenia woli zawarcia porozumienia z Powiatem Gnieźnieńskim dotyczącego przejęcia przez Gminę Miasto Gniezno zadania prowadzenia Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Gnieźnie. Jej autorem jest radny Krzysztof Modrzejewski, który wyjaśnił iż chodzi o jednoznaczną deklarację Rady Miasta (o ubiegłotygodniowej decyzji można przeczytać w relacji z sesji: Schronisko młodzieżowe do likwidacji. Kto zmienił reguły gry?) 

- Mamy w tej chwili sytuację, że 30 czerwca przestanie nam funkcjonować schronisko młodzieżowe, czyli jedna z ważniejszych instytucji na mapie turystycznej Gniezna. Wiem, że dzisiaj jest ona w złym stanie, niedoinwestowana. Teraz pytanie - czy nasza intencja, którą podjęliśmy wcześniej, jest intencją, którą chcemy podtrzymać i przejąć schronisko w obliczu fizycznej likwidacji, czy chcemy by ta instytucja dalej działała. Odłożenie tego bezterminowo wywołuje nieciekawą sytuację, bo to jest jak ze kupieniem samochodu, kiedy deklarujemy się by to zrobić, ale odkładamy w czasie i kiedy przychodzi do zapłacenia ubezpieczenia pojawia się pytanie - złomujemy czy kupujemy? W tym momencie w mojej ocenie powiat stanął przed decyzją, czy trzeba zezłomować, a pytanie jest do nas czy my chcemy go wziąć czy nie. To pytanie do nas i czy podtrzymujemy wolę wyrażoną w poprzednich uchwałach - stwierdził na posiedzeniu Krzysztof Modrzejewski, który wcześniej nakreślił administracyjny tok całej sprawy.

Wiceprezydent Michał Powałowski odniósł się do tematu, naświetlając całą historię przejmowania i oddalania pomysłu o przejęciu schroniska: - Reforma i dalsze potem kroki spowodowały, że nie udało się nam wygospodarować środków na remonty, które chcielibyśmy przeprowadzić w schronisku. Mamy przygotowaną dokumentację projektową, koncepcyjną, kosztów z tym związanych i wiemy, jakie są to środki. Niemniej, w grudniu zeszłego roku prezydent spotkał się z Zarządem Powiatu Gnieźnieńskiego. W uchwale my terminu nie wpisaliśmy, bo nie chcieliśmy rady narażać na to, by co chwilę zmieniać tę daty. Prezydent zadeklarował na spotkaniu, że realnie jest w stanie przejąć schronisko od stycznia 2019 roku, natomiast pod pewnymi względami finansowymi, m.in. współuczestnictwa Starostwa w elementach związanych z budową nowego układu komunikacyjnego przy "trzech mostach", tj. budowy ronda, które jeszcze jedno ma się tam pojawić, moglibyśmy to przejąć nawet we wrześniu tego roku. Ustalenia skończyły się na tym, że Zarząd miał przeanalizować te możliwości i wyznaczyć termin spotkania, do którego już nie doszło, bo terminu takowego nie zaproponowano - stwierdził zastępca prezydenta, przekazując iż nie oznaczało to braku woli przejęcia schroniska. Jak dodał, problemem jego zdaniem jest też to iż obiekt nie funkcjonuje w ogólnokrajowym spisie schronisk. 

Dyrektor Wydziału Edukacji Marian Pokładecki stwierdził iż schronisko jest zadaniem własnym powiatu i jego przejęcie przez miasto jest jedynie możliwe na zasadzie porozumienia, np. na 10 lat: - To nie oznacza iż po tym czasie będzie właścicielem schroniska, bo może skończyć się umowa, będą wyłożone nakłady i starostwo ponownie przejmie prowadzenie tej instytucji. 

Przewodniczący Dariusz Banicki stwierdził iż patrząc na dyskusję w temacie, a także ostatnią wymianę zdań na sesji Rady Powiatu, chciałby poznać od radnego źródło finansowania, bo sama subwencja nie jest wystarczająca, a instytucja w zasadzie wymaga dodatkowych nakładów. Krzysztof Modrzejewski odparł iż przy sprawdzaniu uchwały przez prawników, stwierdzono iż dokument stanowi jedynie intencję, a dopiero treść porozumienia oraz zawarte w nim warunki finansowe, będą budzić konkretne zobowiązania: - Jest to tylko pytanie "sprawdzam", czy w tym momencie chcemy dalej to robić, a jak chcemy, to wspólnie znajdźmy źródła finansowania tego - stwierdził radny. Dariusz Banicki odparł iż przez takie rozmowy już przechodzono. Radna Bogusława Młodzikowska wyraziła szereg wątpliwości co do przejęcia schroniska przez Miasto, w tym przede wszystkim jeśli chodzi o kalkulacje dotyczące remontu całego schroniska, zwłaszcza w połowie roku budżetowego: - Jest za dużo niepewności, tym bardziej iż wypowiedź prezydenta nakreśla istotę tego problemu, nad którym debatowaliśmy już i skutki są, jakie są. Moim zdaniem najważniejsze są ewentualne koszty doprowadzenia tego schroniska do porządku i jego dalszego prowadzenia. Nie jestem gotowa, by rozstrzygać nad tym teraz - stwierdziła radna dodając iż wie przy tym, że schronisko jest potrzebne na mapie turystycznej Gniezna. 

Radny Maciej Elantkowski przyznał iż ma wrażenie, że występuje "zbiorowa amnezja": - Większość tych wątpliwości, które dzisiaj są przywoływane, już się pojawiały kiedy ten temat został po raz pierwszy wywołany przez pana prezydenta. Jeżeli dobrze pamiętam, to nawet ja wyrażałem wątpliwości co do finansowania tego zadania, zwracając uwagę iż to zadanie będzie dużo kosztować i będą wymagane ogromne środki. Pamiętam, jak prezydent był zdeterminowany, by to przejąć, że to jest fundamentalne dla Gniezna i że pieniądze się znajdą na pewno. Na pytanie Dariusza Banickiego, czy radny nie ma wątpliwości co do finansowania zadania, Maciej Elantkowski odparł: - Oczywiście, że mam wątpliwości i podtrzymuję to samo co mówiłem na początku tej sprawy. Podobne wątpliwości wyraził także Krzysztof Modrzejewski: - Wprowadzając tę uchwałę chcę, by dać osąd do rozmów ostatniej szansy. Spróbować, by wreszcie zarząd dogadał się z prezydentem na ten temat, a przynajmniej by spróbowali jeszcze raz. Nie chciałbym, aby przez jakiś konflikt między dwoma organami samorządu terytorialnego, ucierpiała instytucja, która być może jest potrzebna, bo ja uważam iż jest potrzebna. Pytanie, jakie to będzie to rodziło koszty. Na to odpowiedzieć powinno potencjalne porozumienie pomiędzy prezydentem a zarządem. To nie może być tak, że jedna jednostka samorządu terytorialnego wyrzuca sobie z ręki gorącego kartofla, by drugi się tym zajął. Pytanie - czy jako wszystkie organy chcemy, by przez niedogadanie się jednego z drugim, ucierpiała taka jednostka. Ja bym tego nie chciał - stwierdził Krzysztof Modrzejewski. Dariusz Banicki odparł iż Rada Powiatu, jako organ stojący ponad Zarządem Powiatu Gnieźnieńskiego, już zadeklarował likwidację i w jego opinii decyzja zapadła. Podobną opinię wyraziła Bogusława Młodzikowska. 

Marian Pokładecki odpowiedział Maciejowi Elantkowskiemu ws. "zbiorowej amnezji": - Kiedy rozmawialiśmy o przejęciu schroniska, nie było mowy o reformie oświaty. Ta koncepcja schroniska była oparta o funkcjonowanie gimnazjum. Zupełnie inaczej to miało wyglądać i wtedy mówiono o tym iż są pieniądze na to, ale powodem nie było to, że chce przejąć bo chce, tylko że chciał chronić, by nie powstał tu Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii. To trzeba sobie jasno powiedzieć. Wtedy też nie było mowy o likwidacji gimnazjum. 2 mln zł kosztowały nas zmiany związane z reformą. Odnosząc się do słów Krzysztofa Modrzejewskiego, dyrektor zapytał: - Dlaczego Miasto ma złomować? Dlaczego ma przejąć coś, w co trzeba włożyć duże pieniądze, by to zaczęło jeździć? Czemu ten "gorący kartofel" na siłę dzisiaj się wpycha prezydentowi i Miastu, skoro 100 tysięcy rocznie dokładane przez powiat to żadne pieniądze w skali całego budżetu. Ja się dziwię, że dwa lata temu poszła ze Starostwa informacja do informatora towarzystwa polskich schronisk młodzieżowych o wycofanie tego schroniska ze spisu. Dzisiaj narzeka się iż nie ma zainteresowania, więc jak ma być, skoro on został wycofany decyzją tamtych władz?

Swoją opinię w sprawie schroniska wyraził radny Maciej Maciejewski: - Uważam, że schronisko jest potrzebne, ale czy warto reanimować to, które jest na najwyższym piętrze wysokiego budynku? Która wycieczka przyjedzie, by na czwarte piętro iść po schodach z bagażami. Jeżdżę z wycieczkami ze szkoły i wiem, że młodzież chce dobrego standardu. Nie chce wieloosobowych pokoi. Krzysztof Modrzejewski odparł iż tu działa efekt "sprzężenia zwrotnego": - Rada Powiatu tego nie weźmie, bo my tego nie weźmiemy, a my tego nie weźmiemy bo rada tego nie chce. Pytanie, czy my chcemy z tego wyjść, czy nie chcemy. To ostatni moment, kiedy możemy podjąć decyzję w tej sprawie. Bogusława Młodzikowska zapytała, czy inicjatywa tej uchwały jest Krzysztofa Modrzejewskiego czy jego ugrupowania. Radny odparł iż choć reprezentuje ugrupowanie, to jest to jednak jego inicjatywa.

Po trwającej jeszcze kilka minut krótkiej wymianie zdań, radni jednogłośnie negatywnie zaopiniowali projekt uchwały. Trafi ona teraz na sesję Rady Miasta zaplanowaną w przyszłym tygodniu, gdzie działacze podejmą ostatnią dyskusję (i decyzję) w tym temacie.

14 komentarzy

 • Link do komentarza Piotr Fischer niedziela, 18 marca 2018 00:36 napisane przez Piotr Fischer

  Do mianowana ( ? ) - zapewniam, ze na egzaminy nie zapraszałem żadnych drużyn piłkarskich ?????

 • Link do komentarza obserwator sobota, 17 marca 2018 21:39 napisane przez obserwator

  @uczeń - wyłącz agresję. Zastanów się kim byłeś. Uczniem czy słuchaczem? Bo o ile brałeś udział w wykładach to chyba musiałeś być nauczycielem. Twój język wrogości jest żenujący.

 • Link do komentarza mianowana sobota, 17 marca 2018 21:24 napisane przez mianowana

  Na moim egzaminie pan P.F. zasnął. Potem na chwilę się ożywił i zapytał drużynę piłkarską. Bardzo, bardzo merytoryczne pytanie.

 • Link do komentarza uczeń sobota, 17 marca 2018 19:41 napisane przez uczeń

  Mądralo wyrzucona z urzędu miasta lub urzędu miejskiego(jak wolisz)

  amstafem nazwałem Ciebie, nie intersuje mnie Twój pies. Czytaj bez emocji, chyba jednak nerwy puściły. Prawda zabolała, proszę o wypowiedź pozostałych mianowanych, może dorzucą ciekawoski.

 • Link do komentarza Piotr Fischer sobota, 17 marca 2018 10:52 napisane przez Piotr Fischer

  Do uczeń - możesz mnie obrażać, jak chcesz, spływa to po mnie, jak woda po kaczce. Ale tylko IMBECYL nie odróżnia amstafa od mastifa tybetańskiego. W poważaniu Piotr Fischer.

 • Link do komentarza uczeń czwartek, 15 marca 2018 21:17 napisane przez uczeń

  Byłem na kursach w ALFIE i zdawałem egzamin u pana P.F. Facet przez cały czas coś mamrotał, straszył i niczego nie nauczył. Na egzaminie zadał mi głupie pytanie bez związku z rozporządzeniem o awansie, chciał tylko podkreślić, że on wie a ja nie. Pytałem później, czy miał prawo o to pytać. Dowiedziałem się, że nie, ale nikt nie zwrócił mu nigdy uwagi, to było za czasów wspomnianego już prezydenta Kowalskiego, którego P.F. tak dobrze wspomina. Tolerowali jego nieróbstwo czy robię co chcę, więc było dobrze. Gdy facet przegiął a Budasz oszczędził nasze pieniądze, obraził się i kąsa.Cóż Urząd rozgrywa to pięknie, amstaf szczeka i pan czeka.

 • Link do komentarza elemeledudki czwartek, 15 marca 2018 19:43 napisane przez elemeledudki

  Ktory "bałwan" z RM lub ktory z radnych wpadl na "z...bisty" pomysł aby odstawiać szopke w sali przedszkola ??? Widze ze niektorym w tym UM juz odbija najgrzeczniej mowiac. Normaznie źenada !!!

 • Link do komentarza humanista czwartek, 15 marca 2018 18:08 napisane przez humanista

  Panie Piotrze F. /nie tak czysty jak żona Cezara?/
  Koalicja pomimo Pańskich apeli, o przyjęcie w jej szeregi, tego nie czyni - postępuje rozsądnie. Pieniacz nie jest pożądany, w żadnej poważnej grupie.
  Idzie wiosna, zalecam dużo spaceru / po za miastem / na świeżym powietrzu, oddychać głęboko - to powinno pomóc, wyciszy się Pan.

  Jest prawdą, że wykorzystywał Pan stanowisko dla celów prywatnych?
  Załączam pytania na które Pan unika odpowiedzi.
  "napisane przez gnieźnianin
  Panie Piotrze,
  a może doradzi Pan swojej żonie, która ma burdel w szkole, jak Ktoś napisał. Moje dzieci tam chodziły, gdy był IMIEROWICZ, to były czasy. Teraz opowiada się o wykorzystywaniu stanowiska przez Pana i Pańską żonę."

  "napisane przez nauczycielka
  Merytorycze wykłady Piotra Fischera- cha, cha, cha. Ten facet ględzi, wada wymowy, zadufanie, prawniczy bełkot, tzn. egocentryzm, kompleksy z dzieciństwa. Byłam na tych zajęciach- porażka. Powołał do życia szkolenia, bo chciał zarobić i tylko to się liczyło. Zapytajcie każdego nauczciela, myśli tak jak ja."

 • Link do komentarza dobrazmiana czwartek, 15 marca 2018 16:46 napisane przez dobrazmiana

  Kilka pytań...
  Pan Modrzejewski reprezentuje mieszkańców Gniezna czy swojego pracodawcę Starostwo Powiatowe?
  Kto pisał projekt uchwały Pan Krzysztof czy przewodniczący jego klubu GPS Jerzy Lubbe, który jest autorem uchwały o likwidacji dla Rady Powiatu?
  Czyim zadaniem Panie Fischer jest prowadzenie schroniska?, bo jeżeli powiatu to tezy które Pan stawia że to miasto likwiduje to nic innego jak ordynarne kłamstwa. Tak chcesz uprawiać politykę. Słabo.

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 15 marca 2018 13:52 napisane przez wyborca

  To proste, jak słonce. Prze ież ktos z krewnych pewnego prominenta otworzyl w centrum miasta hostel i ma on zastąpić owo schronisko. Pytanie do bylego urzednika pana P.F., czy ma wiedzę, czy na te pomieszczenia pod hostel był przetarg i ike wynosi czynsz? To nie może byc tajemnicą bowiem budynek jest komunalny przynajmniej w częsci!

 • Link do komentarza Gnieźnianka czwartek, 15 marca 2018 12:58 napisane przez Gnieźnianka

  Wyrzucili dzieci z sali żeby debatować. To już nie ma innych pomieszczeń w tym budynku. Biedne dzieci dwie grupy gniotły się w innej sali. Wstyd Komisjo Oświaty.

 • Link do komentarza Piotr Fischer czwartek, 15 marca 2018 12:32 napisane przez Piotr Fischer

  Szanowni Państwo - czytając powyższy artykuł nasuwa się szereg pytań, które kieruję publicznie do Panów: Tomasz Budasza, Prezydenta Miasta Gniezna, Michała Powałowskiego, Zastępcy Prezydenta Miasta Gniezna i Mariana Pokładeckiego, Dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gnieźnie:
  1) Dlaczego Panowie prowadzicie POLITYCZNĄ WOJNĘ z Powiatem Gnieźnieńskim dotyczącą Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Gnieźnie i po raz kolejny ośmieszacie się w oczach mieszkańców, zamiast podpisać porozumienie z Zarządem Powiatu Gnieźnieńskiego w sprawie utrzymania i finansowania SSM ???
  2) Dlaczego przez brak rozmów z w/w przedstawicielami Starostwa Powiatowego chcecie doprowadzić do kolejnej likwidacji placówki oświatowej naszego miasta ???
  3) Jakie koszty poniosło Miasto na przygotowanie dokumentacji projektowej i czy owe koszty Trójka "Asiorów" z UM zwróci z własnych poborów do budżetu miasta, jeżeli nie to stanowi to naruszenie dyscypliny finansów publicznych ???
  4) Dlaczego koalicja PO-SLD utrąciła pomysł radnego RM Krzysztofa Modrzejewskiego, aby RMG wypowiedziała się za działaniami ujętymi w pytaniu 1 ???
  5) Dlaczego Trójka "Asiorów" z UM ma zbiorową amnezję na temat swoich bezprawnych i nielegalnych działań dotyczących np. arkuszy organizacyjnych, oddziałów sportowych, rekrutacji do szkół, naboru do szkół ZAWODOWYCH itp. ?????
  6) Jeżeli w grudniu 2018r. zmieni się władza w mieście Gnieźnie to jedną z pierwszych Moich decyzji będzie utworzenie z dniem 1 września 2019r. Szkoły Podstawowej Nr 4 w Gnieźnie imienia Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 na ulicy Pocztowej 11 w Gnieźnie i sądzę, że znakomita większość mieszkańców naszego miasta, w tym byłych uczniów, rodziców i nauczycieli, mnie w tym poprze.
  P.S. Panie Budasz, Pan się nie boi, SP 4 za Panem nie stoi - Tomasz Budasz., Michał Powałowski, Marian Pokładecki, Michał Glejzer muszą odejść.

 • Link do komentarza Kupszcza czwartek, 15 marca 2018 12:23 napisane przez Kupszcza

  Prezydent miasta wyraził wolę przejęcia schroniska a rada go poparła. Tylko zgoda jest bez określonego terminu czyli na święty nigdy. Hahaha. Zenada.

 • Link do komentarza Janina Koperska czwartek, 15 marca 2018 11:34 napisane przez Janina Koperska

  Nie mogę doczekać się komentarza Piotra F. !

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane