Wydrukuj tę stronę
niedziela, 25 marca 2018 13:00

Wielkanocne palmy w Łubowie

 
Wielkanocne palmy w Łubowie fot. Rafał Wichniewicz

Z krepy, zbóż, kolorowego papieru czy różnych innych materiałów, byle kolorowo i odświętnie - takie są właśnie palmy, które tradycyjnie w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc przynieśli do kościoła mieszkańcy Gminy Łubowo.

Niedziela Palmowa w parafii pw. św. Mikołaja w Łubowie obchodzona jest szczególnie uroczyście, a to za sprawą corocznego konkursu palm wielkanocnych. Jego celem, poza rzecz jasna motywem religijnym, jest także kultywowanie tradycji wykonywania palm i popularyzacja tradycji ludowych. Za tym wszystkim idzie także integracja międzypokoleniowa, gdyż wykonują ją osoby w różnym wieku - rodzinnie i towarzysko, a także organizacje lub całe wsie. 

Uczestnicy konkursu przed niedzielną mszą świętą przeszli spod gminnego ośrodka kultury pod kościół filialny parafii pw. św. Mikołaja, gdzie stojąc w kolejce, zostali powitani przez proboszcza parafii ks. Jana Łykowskiego. Po ich poświęceniu, wszystkie zostały wniesione do wnętrza świątyni, wypełnionej wiernymi. 

Po uroczystej mszy świętej przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu, do którego zostało zgłoszonych w sumie kilkadziesiąt palm. 

W kategorii palma rodzinna I miejsce otrzymała rodzina Stasiaków z Lednogóry, II miejsce rodzina Włodkiewiczów z Imielna, a III miejsce przypadły rodzinie Ciechanowskim z Pierzysk oraz Drabek z Lednogóry. Wyróżnienia otrzymały także rodzina Plutów z Rzegnowa, Meller z Łubowa, Cichy z Leśniewa, Mizera z Leśniewa, Stachowiak z Fałkowa i Antoniak z Fałkowa.

W kategorii palma szkolna I miejsce otrzymało Przedszkole z Fałkowa, II miejsce Szkoła Podstawowa z Łubowa, a III miejsce Szkoła Podstawowa z Lednogóry. Wyróżnienia otrzymała Szkoła Podstawowa w Fałkowie i Przedszkole w Woźnikach.

W kategorii palma wiejska I miejsce otrzymało Imielno, II miejsce przypadło Imielenku, a na III miejscu znalazło się Łubowo. Wyróżnienia otrzymały także Leśniewo, Dziekanowice, Wierzyce, Lednogóra, Fałkowo i Pierzyska.

W kategorii organizacji I miejsce otrzymało Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Gminy Łubowo, II miejsce Ochotnicza Straż Pożarna w Lednogórze, a III miejsce Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Lednogóra. Wyróżnienie przyznano Kołu Plastycznemu Wierzyce.

Galeria