wtorek, 27 marca 2018 10:21

Parking przy cmentarzu św. Piotra znowu za darmo, ale na krótko

 
Parking przy cmentarzu św. Piotra znowu za darmo, ale na krótko fot. Rafał Wichniewicz

Parking przy cmentarzu św. Piotra przechodzi koleje losu - po prawie dwóch miesiącach obowiązywania opłat, ma być ponownie darmowy, ale tylko przez... dwa miesiące.

Informację taką podał dziś Urząd Miejski. Jak przekazano, od czwartku 29 marca do końca maja 2018 roku, decyzją prezydenta, szlabany wjazdowe na teren parkingu (wjazd od ul. Powstańców Wielkopolskich), nie będą zamykane, a postój na tym terenie będzie darmowy. Jak uzasadniono taki krok?Zmiana wprowadzona czasowo, ma na celu przyzwyczajenie mieszkańców do parkowania w nowym miejscu. Apelujemy do mieszkańców o rozsądne korzystanie z parkingu i przypominamy, że był on budowany przede wszystkim w celu uporządkowania sposobu parkowania samochodów przyjeżdżających na pobliski cmentarz - informuje Magistrat.

Przypomnijmy iż parking, który otwarto jesienią 2017 roku, ma 57 miejsc postojowych i początkowo był projektowany jako darmowy. O tym iż mają na nim zacząć obowiązywać opłaty, informowaliśmy pod koniec sierpnia 2017 roku. System opłat uruchomiono dopiero 1 lutego 2018 roku, a operatorem zarządzającym została spółka MPK.

Od początku otrzymywaliśmy informacje od zmotoryzowanych iż parking ma kłopotliwy wjazd oraz nie ma na nim informacji o darmowych pierwszych 45 minutach, co zniechęcało wielu do stawiania swojego samochodu (i wybierali np. chodnik). Temat parkingu pojawił się także na ostatnim posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska, gdzie radni postulowali o lepsze oznakowanie placu postojowego oraz wydłużenie czasu darmowego parkowania z 45 minut do 1,5 lub 2 godzin (zobacz więcej: Parking ciągle stoi pusty, więc ile powinno się stać za darmo?). Póki co nie wiadomo, jaka będzie odpowiedź na ww. apel.

 

16 komentarzy

 • Link do komentarza Helena piątek, 30 marca 2018 06:16 napisane przez Helena

  Nie dość, że darmowy to jeszcze eleganckie banery zrobili! Niestety tylko przy wjeździe - ciekawe czy w tak zwanym miedzyczasie przeprojektują wjazd - bo ten obecny uniemożliwa większości normalnym kierowcom - szczegolnie tym wjeżdżającym od kłeckoskiej - pobranie biletu bez wysiadania z auta....

 • Link do komentarza szofer środa, 28 marca 2018 23:11 napisane przez szofer

  Popieram całkowicie projekt komentatora MW i uważam, ze jest on jedynym rozsądnym na problemy ruchu i parkowania w mieście.

 • Link do komentarza MW środa, 28 marca 2018 10:55 napisane przez MW

  Jedynym wyjściem w miejscach najbardziej obleganych przez pojazdy jest ustanowienie strefy czasowej. Taka strefa wymusza szybkie załatwienie spraw i ustępowanie miejsca kolejnym pojazdom. Latami składałam w tej sprawie wnioski i interpelacje, by taką strefę powołać przy Urzędzie Miejskim, gdzie nie bylo żadnej możliwości zaparkowania przed magistratem i dopiero po wieloletnich dyskusjach sprawę zdecydowano się zalatwić pozytywnie i dzisiaj petent nie ma problemu z zaparkowaniem na określony czas. Nie wiem i nie potrafię zrozumieć dlaczego nie można takiego samego regulaminu stworzyć dla ścislego centrum miasta i w miejscach niezwykle newralgicznych, w ktorych strefa często jest fikcją, bowiem parkowane są w tych miejscach za grosze auta mieszkancow skutecznie uniemozliwiające postój tym, którzy do miasta przyjeżdżaja w celu załatwienia pilnych spraw ale także zakupów, lub choćby wypicia w centrum kawy. Potem wszyscy się dziwią, że centrum wymiera, a jak ma żyć, skoro jest, jak jest i każdy przyjeżdzajacy mieszkaniec osiedli peryferyjnych lub takze turysta nie znajdując miejsca robi kilka kółek w mieście w poszukiwaniu luki i nie znajdując jej odjeżdża klnąc na czym świat stoi. Prezydenta wozi kierowca, wiec on nie odczuwa braku wolnych miejsc w centrum, ale przeciez radni są w większości kierowcami i dziwię się, że takiego prostego pomysłu nie potrafią wcielić w życie. Dodam, że pomysl nie jest niczym nowym, tak jest w ścislych centrach cywilizowanych miast Eurooy i nie tylko.

 • Link do komentarza hahahahahahahahahahahah środa, 28 marca 2018 10:36 napisane przez hahahahahahahahahahahah

  Całkiem za darmo oddam prezydentowi następujący pomysł :
  żeby wszystkich mieszkańców Gniezna przyzwyczaić do płacenia za śmieci niech pan wprowadzi na krótko darmowy odbiór śmieci z rozsądnym podejściem mieszkańców, przy okazji oszczędzi pan na żmudnym ustalaniu tych co nie płacą , bo to chyba cały czas trwa jeżeli nadal nie znamy wyników.

 • Link do komentarza elemeledudki środa, 28 marca 2018 09:16 napisane przez elemeledudki

  Dziekujemy Dziekujemy Dziekujemy

 • Link do komentarza wyborca środa, 28 marca 2018 08:43 napisane przez wyborca

  Co za orzeł wymyślił to usprawiedliwienie dla darmowego korzystania ? W tym magistracie niech się zrobią bardziej decyzyjni bo jak na razie to marnie widzę takie zachowania jak z tym psem Dora czy wprowadzaniem płatnego parkowania w soboty a potem wycofywania się. Z tymi parkingami sobie robią z nas jajca, jedne są płatne drugie nie płatne. Tam gdzie z parkingów korzystają prywatni z kamienic to za darmo chociaż blisko cmentarz , tu gdzie nie ma prywatnych kamienic to płatny, czy naprawdę nie macie pomysłów w tym urzędzie na to co potrzebne. W centrum poszliście na łatwiznę i pod legendą usprawnienia postoju zrobiliście strefy i wyższe ceny ale nie widzicie że to nie pomogło, że znalezienie miejsca w ciągu dnia graniczy z cudem ? Rozliczymy was za to wszystko na jesieni !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza zniesmaczony środa, 28 marca 2018 07:36 napisane przez zniesmaczony

  Parking pod wiaduktem SOLIDARNOŚCI to powstał dla pracowników wodociągów. Czyli kolega koledze zbudował parking, by firmy Wodociągi nie narażać na koszty. W Gnieźnie zawsze tak było , że jeden kolega ze spółki A załatwiał pracę żonie , czy córce kolegi z drugiej miejskiej spółki B czy Urzędu Miasta lub odwrotnie.
  To samo z tym parkingiem. Jeden kolega drugiemu zrobił parking a teraz tamten kolega odwdzięczy mu się i zrobi mu w dowód wdzięczności np kanalizacje w ulicy Rycerskiej i.t.p.

 • Link do komentarza drwal wtorek, 27 marca 2018 21:06 napisane przez drwal

  czy gnieźnianie są tak głupi, że nie potrafią korzystać z płatnego parkingu i muszą się tego nauczyć poprzez darmowe parkowanie?? jakim trzeba być matołem, żeby wiedzieć, że ten parking zapełniał się /wtedy kiedy nie był jeszcze parkingiem/ tylko, podkreślam TYLKO podczas pogrzebów, czasem parkowały tam dwa-trzy auta cały dzień, teraz zrobili parking i te parę aut, które tam parkowały dłużej niż pogrzeb, przeniosły się na Kłeckoską /gdzie nie sięga ramię Budasza i spółki/, oraz dalej na Powstańców /gdzie nie zabronili parkowania-zatrzymywania/. Ci co tu zostawiali auto i przesiadali się w inne celem dojazdu np. do pracy do Wrześni przenieśli się na darmowy koło Krzyża, który teraz zresztą jest full, a będzie jeszcze gorzej bo wkrótce deweloperzy tam sprzedadzą resztę mieszkań i tak nowi lokatorzy dostali w prezencie darmowy parking zadaszony, oświetlony i utwardzony od miasta - prawem kaduka! ja natomiast przyjeżdżając na groby tam, nie mam po prawdzie gdzie postawić auta, bo wzdłuż cmentarza jest zakaz, pod wiaduktem nie ma miejsc, albo są bardzo oddalone, a wzdłuż obwodnicy jak zaparkuję to jestem zmuszony iść przez cały cmentarz.... dlaczego pytam?
  pojawia się pytanie - jaki był koszt parkingu pod wiaduktem, a jaki koszt tego przy Powstańców? czym różnią się tam parkujący? przy powstańców nie ma przecież mieszkań deweloperskich, a więc nie ma potencjalnych wyborców Budasza chyba.... pewnie pan zapomniał, że ci jednak przyjeżdżają na groby bliskich i tu i tam....

 • Link do komentarza Lukrecja wtorek, 27 marca 2018 19:26 napisane przez Lukrecja

  Anna, ty się raz zdecyduj, czy chcesz rozmyślać przy nieboszczykach płatnie czy bezpłatnie? twój wybór. Bo ja wolę bezpłatnie.

 • Link do komentarza Czytelnik wtorek, 27 marca 2018 19:11 napisane przez Czytelnik

  Ten pomysł pana prezydenta świadczy o tym, że w wielu kwestiach podejmuje złe decyzje.

 • Link do komentarza Anna wtorek, 27 marca 2018 17:39 napisane przez Anna

  A ja chcę przyjechać na cmentarz i spędzić czas na rozmyślaniach a nie na ,, pędziku,, bo czas ucieka!!!!! Tylko nie rozumiem dlaczego cały czas ma byc darmowo bo wtedy nie będzie miejsca. W całym mieście parkingi są płatne więc chyba to nie jest jakimś szokiem, że tam również i utrzymają czystość za te pieniądze. Wszystko za darmo to ja też tak chcęęęęęęęęęę

 • Link do komentarza kierowca wtorek, 27 marca 2018 14:36 napisane przez kierowca

  A co z parkingiem przy cm. Św. Krzyża? Przecież on sluży mieszkancom, a nie tym, ktorzy odwiedzaja cmentarz lub przyjezdżaja na pogrzeb. Czy Pan czyta komentarze, które sa glosami sfrustrowanych kierowców?

 • Link do komentarza Piotr Fischer wtorek, 27 marca 2018 14:23 napisane przez Piotr Fischer

  Szanowni Państwo - prawdy od Pana Prezydenta Miasta Gniezna Tomasza Budasza NIE USŁYSZYCIE NIGDY !!!!! Pan Budasz nie po raz pierwszy usiłuje zdobyć tani poklask GNIEŹNIAN, licząc, że mieszkańcy maja krótką pamięć.Może ON liczyć tylko na prezesów spółek komunalnych - MPK, PEC, URBIS, WODOCIĄGÓW oraz wiernego, jak zawsze TEOLOGA PILAKA z MOK, którzy do dzisiaj nie odpowiedzieli na moje wnioski o informację publiczną - biedni PREZESI i DYREKTOR MOK nie wiedzą, ile maja służbowych telefonów komórkowych i służbowych kart płatniczych, że można zareagować błyskawicznie świadczy przykład Dyrektora GOSiR Pana Jacka Mańkowskiego, który następnego dnia poinformował mnie, że żadnych kart płatniczych w GOSiR nie ma.Kolejny wyczyn Pana Budasza i Pana Glejzera oraz Radnych Rady Miasta Gniezna to wybór funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa PRL Pana Romualda Jastrzębskiego na ławnika Sadu Rejonowego w Gnieźnie. Od 2016r. były SBek sądzi ludzi za ich wykroczenia - TO SKANDAL.!!!!!. Dodatkowo Pan Romuald Jastrzębski stanowiąc wzór do naśladowania ( ? ) dla dzieci i młodzieży pełni także funkcję Prezesa UKH Start Gniezno 1954 hokej na trawie. Doskonale sprawę znał wieloletni Prezes Polskiego Związku Hokeja na Trawie ( do listopada 2017r. ? czyżby lustracja ? ) Pan Andrzej Grzelak i o dziwo milczał - dlaczego były działacz Solidarności krył byłego SBeka ?????
  Jak zatem widzicie Państwo koalicja PO-SLD ma się dobrze ( do listopada 2018r. ) i podobno zamierza wystawić Pana Jastrzębskiego w jesiennych wyborach do Rady Miasta lub Rady Powiatu.

 • Link do komentarza Taka POlityka wtorek, 27 marca 2018 13:55 napisane przez Taka POlityka

  Ja już nie chcę by Budasz był po wyborach prezydentem. Czas na zmianę.

 • Link do komentarza Czytelnik wtorek, 27 marca 2018 11:43 napisane przez Czytelnik

  Co za bzdurne uzasadnienie pana prezydenta : "zmiana ma na celu przyzwyczajenie ludzi do parkowania w nowym miejscu"
  Przecież w tym miejscu ludzie parkowali, jak jeszcze nie było tam cywilizowanego parkingu. A poza tym . Przecież jeżeli nie przestawi się słupka z automatem wydającym bilet, to dalej będą kłopoty z otwieraniem się tego szlabanu. Bo dalej automat nie będzie "widział" samochodu oczekującego na wjazd.
  Panie prezydencie prosimy trochę więcej powagi w tym co pan mówi. Społeczeństwo chce usłyszeć prawdę. Nawet ta przykrą prawdę ale prawd., A nie banialuki.

 • Link do komentarza rezigiusz wtorek, 27 marca 2018 10:31 napisane przez rezigiusz

  Ten oan "wszystko" zrobi za darmo byle utrzymac stołek w UM i obecna ekipe.Apelowac to ten pan moze ale do PO a nie mieszkancow. Ciekawe co nastepne bedzie "za darmo" wszak wybory samorządowe za pasem i robimy wsio pod publike

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane