czwartek, 29 marca 2018 20:04

Dzwony zamilkły. Nastał czas oczekiwania

 
Dzwony zamilkły. Nastał czas oczekiwania fot. Rafał Wichniewicz

W Wielki Czwartek rozpoczęło się Triduum Paschalne - dzwony kościelne zamilkły na trzy dni i rozpoczęło się czuwanie w Ciemnicy.

Wieczorna msza święta w dniu, poprzedzającym Wielki Piątek, ma szczególne znaczenie w liturgii Kościoła katolickiego. Jest to czas rozpoczynającego się wyciszenia i skupienia w modlitwie oraz rozważania nad ofiarą złożoną przez Chrystusa na krzyżu. To dlatego też po wielkopostnej przerwie, w świątyni rozbrzmiewa hymn "Chwała na wysokości Bogu", któremu w katedrze towarzyszyły wszystkie dzwony - te małe i duże. 

W trakcie homilii wygłoszonej do wiernych w bazylice św. Wojciecha, abp Wojciech Polak Prymas Polski mówił o znaczeniu ofiary Jezusa Chrystusa: - On bowiem rozdaje siebie samego, prawdziwy chleb za życie świata. Wydaje się dosłownie w ludzkie ręce, Jezus rozdaje ludziom swoją miłość, nic dla siebie nie zatrzymuje, nie ocala. Wszystko daje w ręce ludzi. W podanym zaś uczniom kielichu krwi, obmywa i łączy ze sobą, bo krew Jezusa to jego miłość. Jak pisze papież Benedykt XVI, "w którym boże i ludzkie życie stają się jednym". To rzeczywiście nowe przymierze, nowy pakt, układ między Bogiem i człowiekiem, ofiarowane nam życie. To Miłość, która uwalnia człowieka od lęku i śmierci, wyzwala nie tylko z panowania fizycznej śmierci, ale i śmierci duchowej, z grzechu i zła, ogarniając nas za każdym razem, gdy padamy ofiarą naszego grzechu lub grzechu innych. 

źródło: Archidiecezja Gnieźnieńska

Po kazaniu nastąpił tradycyjny obrzęd umycia nóg nóg u dwunastu mężczyzn. Jest to symboliczne nawiązanie do słów przypadającej tego dnia Ewangelii, według której Chrystus umył stopy swoim uczniom dając im znak pokory i miłości względem bliźniego. 

Po mszy świętej, przy dźwiękach kołatek zastępujących teraz dzwonki, nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy, symbolizującego uwięzienie Jezusa. Tam będzie oczekiwać aż do Wielkiej Nocy.

3 komentarzy

 • Link do komentarza Stefan12 piątek, 30 marca 2018 10:53 napisane przez Stefan12

  Coś nasz Prymas chyba niezbyt naśladuje Franciszka. Może w słowach to i owszem, ale w czynach to już kiepsko.
  Umył nogi - wszyscy biali i żadnej kobiety. Gdzie to otwarcie na przybyszów?

 • Link do komentarza Stefan piątek, 30 marca 2018 07:45 napisane przez Stefan

  Koryfeuszu - powiedz to proszę niektórym księżom, którzy potrafią mszy przewodniczyć i przysypiać. Nie mówiąc już o tych, którzy gdzieś tam na boku koncelebrują. To po pierwsze. Po drugie - czy lepiej mimo różnych zakłóceń jakie się pojawiają (zmęczenie codziennością, znużenie treścią i kazaniami, problemy osobiste itp.) czy zwyczajnie niewystarczającym intelektem aby pojąć tą zawiłą formę jaką kościół serwuje wiernym, lepiej przyjść na mszę czy nie? I po trzecie - czy kiedykolwiek widziałeś, aby nogi umywali księża księżom czyli np. biskup swoim podwładnym?

 • Link do komentarza Koryfeusz czwartek, 29 marca 2018 21:00 napisane przez Koryfeusz

  Odnoszę wrażenie jakby niektórzy w Kościele przysypiali. Nie ładnie. Potem umykają im istotne treści obecne w nabożeństwie. Być na mszy to nie znaczy tylko tam przyjść, ale czynnie uczestniczyć, czyli słuchać, rozumieć, rozmyślać nad tym, skłonić się do refleksji, zapamiętać jak najwięcej i wynieść przekazy, które mogą być pomocne, przydatne. Czynne uczestnictwo w nabożeństwie to uczestnictwo intelektualne, trzeba więc mieć otwarty umysł i świadomość powagi oraz znaczenia tego niezwykle ważnego wydarzenia.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane