sobota, 31 marca 2018 12:27

Groby Pańskie w gnieźnieńskich kościołach - fotogaleria

 
Groby Pańskie w gnieźnieńskich kościołach - fotogaleria fot. Rafał Wichniewicz

W Wielką Sobotę liczni wierni odwiedzają Groby Pańskie, znajdujące się w świątyniach na terenie miasta. Przedstawiamy galerię wszystkich tych, które można zobaczyć w gnieźnieńskich kościołach.

Grób Pański jest miejscem mającym symbolicznie przedstawiać miejsce spoczynku, w którym został pochowany Jezus Chrystus wkrótce po ukrzyżowaniu. We wszystkich kościołach parafialnych, znajdujących się na terenie Gniezna przygotowano je ze starannością i dodając bogate dekoracje. 

Tradycyjnie, wiele grobów posiada różnoraką symbolikę, nawołującą do pokuty oraz modlitwy. Przy niektórych stoją także warty, jak chociażby Wojska Polskiego w kościele garnizonowym, Skautów Europy w kościele pw. św. Wawrzyńca czy żołnierzy rzymskich w kościele pw. bł. Radzyma Gaudentego. W wielu świątyniach zaakcentowano też wyraźnie obecność ciemnicy, a nieodłącznym elementem upiększającym wszystkie dekoracje są kwiaty. Bogactwo ich kolorów, wraz z oświetleniem oraz słowami, umieszczonymi przy grobie, ma podkreślać znaczenie obchodzonego Triduum Paschalnego. Tymczasem w niedzielę wielkanocną wierni przybędą do pustego grobu, świętując zmartwychwstanie Pana.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Mieszkanka sobota, 31 marca 2018 22:06 napisane przez Mieszkanka

    W Garnizonowym stali także Strzelcy, widziałam o 9.00

  • Link do komentarza blondie sobota, 31 marca 2018 14:33 napisane przez blondie

    jedna z najpiękniejszych tradycji....

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane