czwartek, 05 kwietnia 2018 15:10

GPS: „MPK wymaga usprawnienia”

 
GPS: „MPK wymaga usprawnienia” fot. Rafał Wichniewicz

Działacze Gnieźnieńskiego Porozumienia Samorządowego przedstawili swoje propozycje zmian w funkcjonowaniu gnieźnieńskiego MPK. Ich zdaniem, pieniądze nie są wydawane w sposób należyty.

Czwartkowa konferencja była pierwszą, w trakcie której GPS przedstawiło jeden z problemów, który ich zdaniem istnieje na terenie miasta i wymaga poprawy.

- MPK jest przedsiębiorstwem specyficznym, gdyż tak jak jest na całym świecie, nie jest ono w stanie wygenerować zysków. To zakład, który jest skazany na to, że trzeba dopłacać do przewozów. Faktem jest, że koszty powinny być zawsze minimalizowane i dążyć się powinno do tego, by koszt dotacji od miasta był jak najniższy - przyznał Janusz Brzuszkiewicz. Jak wskazał, w latach 2014 - 2015 dotacja od Miasta Gniezna do MPK utrzymywała się na poziomie 5 165 tys. - 5 349 tys. złotych, a od 2017 dofinansowanie wzrosło o dodatkowy 1 milion, a w 2018 roku będzie to już koszt 7 346 tys. złotych, co należy tłumaczyć załagodzeniu kwestii wynagrodzeń dla kierowców. Dodał przy tym iż mimo iż wzrasta dofinansowanie z innych gmin, co jednak nie przekłada się na rozszerzenie oferty, która mogłaby trafić do mieszkańców spoza granic miasta: - Nasza ocena dla MPK jest niezadowalająca, gdyż zarząd nie wykonuje specjalnych ruchów, by zmniejszać lub poszerzać ofertę. Kiedy był budowany nowy rozkład jazdy, otrzymaliśmy obietnicę iż po 6 miesiącach zostanie dokonana analiza tego, jak to się sprawdza. Do dziś jej nie otrzymaliśmy.

Działacze zwrócili uwagę na kwestię przebudowy wiaduktu na ul. Pod Trzema Mostami, która za kilka miesięcy spowoduje zamknięcie przejazdu na około sześć miesięcy: - Zrobiliśmy takie szacunkowe badanie ilości aut, przejeżdżających w okresie szczytowym, tj. 5:30 - 8:30 i 13:30 - 15:00. Ku naszemu zaskoczeniu wyszły tu duże ilości, gdyż otrzymaliśmy 300-450 samochodów na godzinę w jednym tylko kierunku, co należy pomnożyć razy dwa. Po zamknięciu te pojazdy skierują się do centrum - przekazał Janusz Brzuszkiewicz i dalej stwierdził iż wobec tego, że nikt nie mówi obecnie o jakimkolwiek rozwiązaniu tego problemu, GPS chce zaproponować pewne wyjście: - W tym okresie można by wprowadzić trzy rozwiązania - bilet za złotówkę do pracy i szkoły, który proponowaliśmy już kiedyś, jazdę za dowód rejestracyjny lub najdalej idąc - darmowy transport. Uważamy iż to powinno się pojawić w ofercie, kiedy będzie przebudowywany trzeci wiadukt. Jak to będzie wyglądało, czy mieszkańcy będą się przemieszczali, to możemy powiedzieć iż nie zrezygnują oni z samochodów ze względu na to iż różnica w cenie jest tak mała, że nie opłaca się zamykać samochodu w garażu. 

W trakcie konferencji działacze zwrócili także uwagę na wzrost kosztów przebudowy zajezdni MPK po rozstrzygnięciu przetargowym, ale to kwestie stricte transportowe skupiły większą uwagę: - Jeżeli uwzględnimy iż warunki działania MPK są specyficzne i dotacje od miasta za wozokilometry muszą być, to przyglądając się codziennej działalności tej firmy nie sposób zadać pytania, czy te koszty muszą być tak wysokie i dotacje zdecydowanie rosnące w ostatnich latach. Wydaje się, że tak być nie musi, a firma nie dochowuje staranności w sensie pilnowania kosztów własnych w celu zbijania ich. Jest zbyt duża łatwość w sięganiu po pieniądze podatnika i zasypywania dziury, która pojawia się w firmie - stwierdził Jan Dębiec, dodając iż przykładem były ubiegłoroczne odejścia kierowców i dalej dodał: - Wydaje mi się iż jest zła proporcja, która pokazuje iż około 10% wpływów z biletów, które MPK sprzedaje na terenie miasta, przeznaczane jest na pensje i koszta dwuosobowego zarządu. Myślę iż nie jest dobra proporcja, gdyż pokazuje to łatwość wydawania pieniędzy podatnika.

Jan Dębiec dodał iż nikt nie ma zastrzeżeń co do tego, jak wykonują swoje zadania szeregowi pracownicy MPK. Jak przekazał, wszyscy powinni wiedzieć, że miasto ma obowiązek organizować transport: - Nie oznacza to iż musi być właścicielem spółki i musi posiadać taką spółkę. On ma tylko zorganizować transport. Ustawa nie określa przy pomocy jakich autobusów, jakich trasach itp. Władze mają dużą swobodę w ustaleniu tego i wydaje się iż ta swoboda jest zbyt wielka trochę. Zgodnie z aneksem do umowy między Miastem a MPK, do każdego kilometra, który przejechał autobus na terenie Gniezna, podatnik dopłaca 3,15 zł. Poza terenem miasta - 3,65 zł. Latem zeszłego roku, kiedy autobusy były "darmowe", ta stawka wynosiła 7,36 zł. Autobus, który przejechał po mieście 100 kilometrów w zwykły dzień, MPK dostawało 315 zł, nawet jeśli żadnego biletu nie sprzeda, bo te są tylko dodatkowym zyskiem - stwierdził Jan Dębiec. Dodał przy tym iż brakuje materiałów do głębszej analizy, gdyż spółka MPK jest "bardzo wstrzemięźliwa" w udzielaniu odpowiedzi na pytania radnych. Przytoczył przy tym ofertę jednej z dużych, ogólnopolskich firm przewozowych, której koszty funkcjonowania w przełożeniu kilometrażowym, są niskie: - Jest przestrzeń do optymalizacji kosztów w MPK. Pieniędzy, wydaje się, jest dosyć, ale trzeba je sensownie wydawać. Przy takiej optymalizacji kosztów jest pole do biletów "darmowych".

 

W trakcie konferencji działacze zwrócili także uwagę na wzrost kosztów przebudowy zajezdni MPK

 

38 komentarzy

 • Link do komentarza bom_bardier czwartek, 12 kwietnia 2018 17:06 napisane przez bom_bardier

  Wywołany do tablicy odpowiadam, nie jestem niczyim hejterem, hunwejbinem ani też zwolennikiem podłej zmiany niszczącej Polskę. Jestem realistą twardo stąpającym po ziemi. Trudno jednak pozostać biernym, widząc nagłą aktywność i promowanie się zbawców świata i okolicy, wybitnych specjalistów od wszystkiego, trzepoczących się jak choragiewka na wietrze, kurek na kościele albo obatel Rysio Czarnecki. Nikt nie jest pępkiem świata, każdy ma prawo do swobodnego wyrażania swoich myśli.

 • Link do komentarza EagleEye środa, 11 kwietnia 2018 10:02 napisane przez EagleEye

  @Piotr Fisher a najlepsze jest to iź robią z siebie nie wiadomo kogo myślac iz to tylko ich opinie i wywody sa słuszne i tylko oni posiadaja monopol na zarządzanie i władze. Czas ich mija nieuchronnie choćby nie wiadomo co robili. Listopad br. bedzie ich końcem zabawy w UM

 • Link do komentarza Gom środa, 11 kwietnia 2018 09:58 napisane przez Gom

  Panie Piotrze, Trolu PIS. A pan nie opluwa w swoich komentarzach ludzi którzy wypowiadają tylko swoje opinie.

 • Link do komentarza abc środa, 11 kwietnia 2018 09:24 napisane przez abc

  Pan fiszer w żaden sposób nie odniósł się merytorycznie do moich poprzednich wpisów. Ot, taka jego mądrość....

 • Link do komentarza hehehe środa, 11 kwietnia 2018 08:51 napisane przez hehehe

  wymienieni przynajmniej używają argumentów, a taki zwolniony urzędnik, rozlewający swoje żale, nielubiany przez współpracowników fischer tylko potrafi uwłaczać i kierować swoje teksty ad personam. nie rozumiesz człowieku, że przez twoje pieprzenie coraz więcej osób się od ciebie odwraca?

 • Link do komentarza Piotr Fischer środa, 11 kwietnia 2018 00:54 napisane przez Piotr Fischer

  Do EagleEye - zauważ, proszę te same nicki: humanista, abc, Melchior, bom_bardier, abc itp. - czyli trolle Budasza. Malutkie potworki opluwające każdą merytoryczna wypowiedź. Skaczące ( prawdopodobnie ) od nicka do nicka albo od komputera do komputera, aby przymilnie zaspokoić oczekiwania swoich Panów z UM i spółek miejskich.Mogą się już pakować. Zostało im tylko siedem miesięcy , a na koniec i tak dowiemy się kim oni są.

 • Link do komentarza abc wtorek, 10 kwietnia 2018 21:58 napisane przez abc

  Taka już ta polityka anglojęzyczny jeden radny w mieście pracuje w spółce, drugi radny w powiecie rezygnuje z mandatu żeby zostać dyrektorem od promocji, jeszcze inny radny w powiecie chciał zrezygnować by zostać dyrektorem ZOL ale za mało chcieli mu płacić choć pewnie więcej niż temu referentowi w MPK. Apeluje o szacunek do języka polskiego!

 • Link do komentarza EagleEye wtorek, 10 kwietnia 2018 17:37 napisane przez EagleEye

  @abc ale za to bycie radnym daje "stołek" w jednej ze społek miejskich tylko ciekawe jakie to kompetencje ma uw radny aby być nie jakim referentem. Zreszta dowiemy sie za niedługo kto gdzie i za ile z radnych pracuje. Czas składania oświadczeń majatkowych za 2017 zbliźa sie nieuchronnie choc jak znam UM to publikacja ich bedzie opoźniana na maksa albo w tzw. sezonie ogorkowym aby rozmyło sie po kościach qszystko. Mam nadzieje ze jeden z radnych tym razem nie wykarze w swoim oświadczeniu pieniedzy z programu 500+ jak to zrobil rok temu

 • Link do komentarza abc wtorek, 10 kwietnia 2018 15:23 napisane przez abc

  Do bycia radnym nikt nie zmusza. Radny i jego wypowiedzi podlega ostrej ocenie opinii publicznej. We wpisie pasażerki nie nawet okruszka ostrej krytyki. Żeby straszyć prawem, trzeba je chociaź trochę znać.

 • Link do komentarza EagleEye wtorek, 10 kwietnia 2018 15:13 napisane przez EagleEye

  @pasaźerka powiem tak Twój wpis oraz innych komentatorów z etatem w UMczy MPK pokazuja iz zaczyna sie walka na całego. Szkoda ze oboje nie pamietacie jak Samorządni wraz z klubami opozycji oponowali o zmniejszenie opłat za bilety na dojazd do pracy w cenie 1 zł gdzie pasaźer zostawil by swoje auto na parkingu. Komu opłaca sie jechac MPK za 5 zl 40 gr w obie strony do pracy. Moj syn za karte miejska w Bydgoszczy placi 44 zl i jeździ do bólu tramwajami i autobusami. U nas w Gnieźnie nawet maja taki za....sty system sprzedawania biletow ze np. od 10 do 10 nie mozna wykupic biletu miesiecznego!!!. Jedynie pierwszego kaźdego miesiaca. PARANOJA !!! Ot ta cała nasza komunikacja miejska,kto to widział aby klient nie mogl wykupic dla siebie dogodnym czasie biletu miesiecznego. Aby bylo śmieszniej to jeśli by syn był zameldowany w Bydgoszczy to za karte miejska płacil by uwaga aź 10 zl. Ale co tam 17 tysi dla prezia jest i ktos sie musi na to zrzucić czytaj mieszkańcy.

 • Link do komentarza Prawdomówny wtorek, 10 kwietnia 2018 13:23 napisane przez Prawdomówny

  Do Pasazerki ,,pasazera"
  Prosze pamietac ze kazde obrazanie (ublizanie) drugiej osobie moze skutkowac pociagnieciem do odpowiedzialnosci cywilno prawne.
  Rowniez prosze pamietac ze każdy kometarz pozostawia swoje IP komputera/ telefony wiec nie ma problemow ze znalezieniem autora.
  Troche kultury bo nie wszyscy Ja maja.

 • Link do komentarza pasażerka poniedziałek, 09 kwietnia 2018 13:57 napisane przez pasażerka

  cytat: Janusz Brzuszkiewicz. Jak wskazał, w latach 2014 - 2015 dotacja od Miasta Gniezna do MPK utrzymywała się na poziomie 5 165 tys. - 5 349 tys. złotych, a od 2017 dofinansowanie wzrosło o dodatkowy 1 milion, a w 2018 roku będzie to już koszt 7 346 tys. złotych, co należy tłumaczyć załagodzeniu kwestii wynagrodzeń dla kierowców.
  Koszty utrzymania komunikacji w mieście będą rosnąć choćby z uwagi na wzrost ceny paliw i zwiększoną liczbę kilometrów wykonywanych przez mpk w porównaniu do lat 2014-15 i o tym pan Brzuskiewicz powinien wiedzieć. No i powinien jeszcze zaznaczyć, że ma swój udział w tym "łagodzeniu" kwestii wynagrodzeń kierowców mpk ponieważ sam uczestniczył aktywnie w namawianiu kierowców do przejścia do firmy transportowej swojego brata który chciałby prawdopodobnie przejąć część usług wykonywanych przez mpk (6.04 napisał - Stary kierowca)
  A to oznacza że pan Brzuskiewicz wykorzystuje swoją pozycję radnego do celów prywatnych próbując zdyskredytować pozycję mpk w oczach mieszkańców
  Można mieć tylko nadzieję, że wyborcy przy następnych wyborach skasują z listy takich nierobów i szkodników próbujących zamętem zyskać poklask dla swoich chorych pomysłów

 • Link do komentarza abc niedziela, 08 kwietnia 2018 10:15 napisane przez abc

  O fiszer zamordyzm chce wprowadzić. Najpierw zmusi pracowników do korzystania z prywatnych telefonów,bo każdy ma, potem nakaże przynieść do pracy własne narzędzia do naprawy autobusów bo też każdy ma, potem swoje paliwo będziecie wlewać do autobusów. Dodatkowe 50 zł zamiast opłacenia abonamentu to strata dla firmy bo ani w koszty nie wrzucą ani VAT nie odliczą. Kompromitacja panie fiszerze. Pan nie posiadasz żadnej nawet podstawowej wiedzy ekonomicznej. Ale ośmieszaj się pan dalej tymi wpisami. A radnym i tak nie zostaniesz. Nikt na liste ciebie nie weźmie. Bo przecieź nikt nie traktuje poważnie, nawet twoja żona, klepania o prezydenturze.

 • Link do komentarza liczydło niedziela, 08 kwietnia 2018 07:55 napisane przez liczydło

  pANIE FISCHER z tymi telefonami to masz rację. Wystarczy każdemu pracownikowi MPK dać 50 złotych na utrzymanie jego prywatnego telefonu by miał za co dzwonić do swojego KIEROWNIKA ZAJEZDNI by zgłosić ewentualna awarię swojego samochodu. i tyle. Dobry pomysł panie fISCHER.

 • Link do komentarza Piotr Fischer sobota, 07 kwietnia 2018 22:53 napisane przez Piotr Fischer

  Do kierowca - nie potrzeba żadnych służbowych telefonów komórkowych, ani w MPK, ani w UM, po prostu nigdzie.Praktycznie każdy obywatel RP ma co najmniej jeden prywatny telefon komórkowy z którego korzysta płacąc określoną sumę miesięcznie ( od 20 zł do 50 zł ).W ramach tego abonamentu ma możliwość dzwonienia do kogokolwiek, nie placąc żadnych dodatkowych opłat.Czy to takie trudne do zrozumienia ? Nowa władza powinna zlikwidować wszystkie służbowe telefony komórkowe zarówno w UM, jak i spółkach miejskich oraz jednostkach organizacyjnych gminy Miasto Gniezno. Tak będzie od grudnia 2018r.

 • Link do komentarza młody kierowca sobota, 07 kwietnia 2018 08:50 napisane przez młody kierowca

  Stary kierowco, pisz normalnym językiem, bo używasz sloganów z czasów komuny. O jakich prywaciarzach ty piszesz, bo o ile sie orientuję, to w obecnej Polsce na ogół i w większosci firmy sa prywatne, wiec nie wprowadzaj zametu i nie obrażaj ludzi.

 • Link do komentarza Do wyjaśnienia i mówienia prawdy sobota, 07 kwietnia 2018 07:32 napisane przez Do wyjaśnienia i mówienia prawdy

  Ilu członków i działaczy Platformy Obywatelskiej w tej kadencji zostało zatrudnienionych w Urzędzie, spółkach i jednostkach? Mnóstwo i to za konkretne pieniądze, w tym pensje i rozne nagrody.

 • Link do komentarza Monia piątek, 06 kwietnia 2018 23:27 napisane przez Monia

  bom_bardier - krytykować tylko potrafisz, a sam co zrobiłeś dla Gniezna i jego mieszkańców? Ja się cieszę, ze są ludzie, którym się chce i którzy swój czas przeznaczają na pracę dla innych podczas, gdy tacy, jak ty siedzą przed telewizorem i oglądają głupie seriale.

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 06 kwietnia 2018 19:03 napisane przez mieszkaniec

  @bom_bardier, człeku, przecież kadencja samorzadu to nie konkurs, kto i co zrobi wiecej. Radni maja myslec koncepcyjnie, jak uzyskane pieniądze wydac najlepiej i najkorzystniej dla dobra mieszkancow. Ale tez mają trzymać rekę na pulsie i nie pozwalać prezydentowi trwonić publiczne środki na glupoty. Niestety, ta kadencja jest stracona dla miasta, bo ani szef magistratu, ani radni nie wykazali się mądrością ukierunkowaną na przyszłość naszej pierwszej stolicy.

 • Link do komentarza bom_bardier piątek, 06 kwietnia 2018 18:22 napisane przez bom_bardier

  Jestem ciekaw kogo ci państwo z GPS reprezentują, bo chyba tylko samych siebie. Koniec kadencji samorządu a radnym brak pomysłu co dalej. Jak pamiętam jeden radny zorganizował kiedyś pikietę przed USC na Chrobrego to oprócz jego najbliższej rodziny było tylko kilkoro gapiów. Gdyby tak wszyscy członkowie i sympatycy GPS usiedli na jednej kanapie to znalazło by się na niej jeszcze sporo wolnego miejsca. Ale radni, wasz guru chce obniżyć diety o 20 % więc czy warto się bić o te ochłapy, chyba, że jeszcze chcecie coś jeszcze spieprzyć bo tylko to potraficie,

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

BarMleczny