czwartek, 12 kwietnia 2018 20:24

Wieczorna akcja straży pożarnej na os. Łokietka

 
Wieczorna akcja straży pożarnej na os. Łokietka fot. Rafał Wichniewicz

Mieszkańców z trzech wieżowców na tytułowym osiedlu zaskoczył widok wozów strażackich, które w czwartek, krótko po godzinie 19:30 pojawiły się przed ich budynkami.

Cała sytuacja mogła być dla nich o tyle zaskakująca, że dwa wozy z gnieźnieńskiej jednostki przyjechały bez sygnałów dźwiękowych i świetlnych. Okazją ku temu były działania administracji osiedla przy współpracy służb, a miały na celu ustalenie, ile miejsca potrzebuje wóz z drabiną mechaniczną, by móc swobodnie podjechać pod każdy z budynków. 

- W naszych wieżowcach mieszka bardzo dużo ludzi i w związku z tym, że mają oni coraz więcej samochodów, nie mają ich gdzie postawić. Faktem jest, że wokół wieżowców są tereny zielone, na których ewentualnie mogłyby powstać jakieś parkingi, ale tych terenów też szkoda na te cele. Trzeba uświadomić mieszkańcom, by swoje samochody ustawiali mimo wszystko dalej od domów, przy których mieszkają. Nie ma innego wyjścia. Ten samochód niekoniecznie musi się znajdować tuż pod jego oknem - przyznał Marek Zygmunt, administrator osiedla Władysława Łokietka. 

W trakcie czwartkowej akcji, pierwszy wóz straży pożarnej przejechał między zaparkowanymi samochodami bez większego problemu. Na manewry musiał być jednak nastawiony kierowca drugiego pojazdu, znacznie dłuższego, a który dodatkowo, po dotarciu na miejsce akcji, potrzebuje miejsce po bokach, by rozstawić podpory. Te wystają poza pojazd na długość 1,2 metra i umożliwiają ustabilizowanie wozu przed podniesieniem drabiny. Przy wieżowcu nr 18 odbyło się to bez problemu, ale pod sąsiednim budynkiem nr 19 było to już niemożliwe.

- Z doświadczenia wiemy, że te drogi często są zastawione przez samochody osobowe i jest nam ciężko dojechać. Sam dojazd to jednak tylko część zadania, a druga to także rozstawienie sprzętu. Tutaj drabina ma problem z rozstawieniem się przez te zaparkowane samochody. Z jednej strony rozumiemy mieszkańców, że tych miejsc parkingowych jest mało, ale biorąc pod uwagę bezpieczeństwo mieszkańców, które my zapewniamy, te samochody nie mogą tu być zaparkowane. Dzisiaj ustaliliśmy z administracją, że te miejsca zostaną oznakowane w sposób widoczny, na czerwono i od tej pory będzie tu bezwzględny zakaz parkowania i będą one przeznaczone wyłącznie dla służb, nie tylko straży pożarnej, ale także pogotowia - przekazał st. asp. Łukasz Kwieciński.

W trakcie ustaleń, przeprowadzonych na miejscu, okazało się, że praktycznie kilkanaście samochodów stało na miejscach kolizyjnych z trasą przejazdu wozu. Niektóre z nich były zaparkowane pomimo ustawionych znaków informujących o drodze pożarowej, a także widocznego oznakowania poziomego. W przypadku nagłej akcji. działania są prowadzone bardzo szybko i każda sekunda, stracona na manewrowanie wozem strażackim czy nawet oczekiwanie na przestawienie samochodu przez jego kierowcę, może kosztować czyjeś życie. 

10 komentarzy

 • Link do komentarza Mietas wtorek, 17 kwietnia 2018 10:42 napisane przez Mietas

  spółdzielcy, macie to, czego chcecie. Nie chodzicie na zebrania, na których obowiązkowo sprawdzana jest obecność pracowników, dozorców i ich rodzin, którzy przyklepują dotychczasowe władze spółdzielni, macie swojego prezesa, któremu dajecie co miesięcy tyle kasy, co niejeden z was nie ma rocznej emerytury, to nie narzekajcie.

 • Link do komentarza baza_50 wtorek, 17 kwietnia 2018 10:01 napisane przez baza_50

  Karolinko, przepraszam, ale jakie za darmo? A Ci wszyscy ludzie nie płacą przypadkiem czynszu do Spóldzielni? Chcesz mi powiedzieć, że w całości idzie na utrzymanie bloków i te ogromne remonty, które Spółdzielnia prężnie robi?
  Prezes Spółdzielni otrzymuje co miesiąc 20tysi, więc na pewno siedzi i intensywnie planuje jak zrobić z tym porządek.
  Oczywistym jest dla mnie to, że jak budowano osiedle to nikt nie przewidział, że kiedykolwiek ludzie będą mieli po 2 samochody na gospodarstwo domowe - trudno teraz kogokolwiek za to winić, ale skoro jest zarząd tego tworu, są ludzie, którzy za to biorą pieniądze, a problem jest palący to właśnie przyszła pora, aby wykazać się inwencją, problem rozwiązać.
  Oczywiste jest również to, że Straż Pożarna musi bezwzględnie mieć możliwość sprawnej interwencji, ale rozwiązaniem nie jest "wiemy, że jest problem, ale MIMO WSZYSTKO proszę nie parkować". No, jakie mimo wszystko? Na całych Winiarach autentycznie NIE MA wystarczającej ilości miejsc parkinkowych i nie jest to kwestia tego ,że ktoś sobie wymyślił, że zaparkuje pod własnym oknem żeby mieć blisko, jak sugeruje jakiś mądrala. To nie jest kwestia decyzji gdzie zaparkuję, tylko, czy w ogóle mi się to uda. Skandalem jest próba zepchnięcia tego na mieszkańców.

  Nowych parkingów na Winiarach nie widzę, było idealne miejsce - przynajmniej dla mieszkańców Kazimierza Wielkiego i najbliższych wieżowców na osiedlu Jagiellońskim, ale wybudowano tam market Dino.
  Na osiedlu Orła Białego jest duży plac, przed Vehikułem na Jagiellońskim również - pojawiały się pomysły wybudowania tam parkingów podziemnych. Ja wiem, że to brzmi jak w hameryce, albo innych niemcach, ale nikt mi nie wmówi , że lokalne władze nie mają na taką inwestycję żadnych pieniędzy.

 • Link do komentarza Tomasz piątek, 13 kwietnia 2018 23:22 napisane przez Tomasz

  Do Remiqa naprawdę tak uważasz? To może zróbmy wszędzie beton ... a po psach się sprząta. Do Marcina. .. następny z betonem... myślisz ze problem zniknie jak lasek wytna? Póki nie będą karać mandatami to nic się nie zmieni. Do Karoliny -nic nie jest za darmo i niech w końcu to dotrze ze nawet jeśli państwo czy SM coś buduje tworzy itp to jest to sfinansowane tylko i wyłącznie z naszej kasy , mojej twojej Marcina Remiqa tez ;) a pisanie ze niech zrobią płatne parkowanie ... a Ty płacisz pod domem za parking ? Tak tylko pytam

 • Link do komentarza kierofca z bąbofca piątek, 13 kwietnia 2018 20:27 napisane przez kierofca z bąbofca

  Zburzyć bloki, zrobić parkingi!

 • Link do komentarza Karolina piątek, 13 kwietnia 2018 16:58 napisane przez Karolina

  Niech zrobią płatne parkingi i zobaczymy którzy mieszkańcy będą parkować.
  Bo za darmoche wybudować to pasuje,...

 • Link do komentarza Parking powstanie przy ogródkach działkowych piątek, 13 kwietnia 2018 10:21 napisane przez Parking powstanie przy ogródkach działkowych

  Parkingi powstaną, a ludzie i tak będą stawać na zakazach. Dopiero jak im chata spłonie to może zrozumieją...

 • Link do komentarza srarcin piątek, 13 kwietnia 2018 07:48 napisane przez srarcin

  a ja bym był za zlikwidowaniem bloków, niech mieszkańcy wracają do lasu:)

 • Link do komentarza Remiqa piątek, 13 kwietnia 2018 07:36 napisane przez Remiqa

  Tereny zielone są tylko po to aby psy miały gdzie klocka postawić, byłby parking kostką wyłożony było by czysto przynajmniej

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 12 kwietnia 2018 23:24 napisane przez Mieszkaniec

  Na os. Łokietka wszędzie jest problem z parkowaniem fakt jest taki że parkingów nie powstaje miasto miało zrobić parking przy szkole nr 12 i tam go niema obecnie na Biedronce wieczorem i przy kościele jest pełno samochodów na parkingu.

 • Link do komentarza Marcin czwartek, 12 kwietnia 2018 22:19 napisane przez Marcin

  Lepiej zlikwidujcie ten ala lasek pod blokiem nr 19 to bedzie wiecej miejsca. Zielen to macie w lesie i po za miastem. Za blokami jest duzo zieleni wiec ten smieszny lasek moze zniknac !!!!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane