piątek, 13 kwietnia 2018 09:00

Święto Patrona w Pomniku

  mn
Święto Patrona w Pomniku zdjęcie nadesłane

12 kwietnia uczniowie „szesnastki ” spotkali się w szkolnej auli, aby uroczyście obchodzić jedno z najważniejszych wydarzeń w I LO - Święto Patrona. 

Corocznie w kwietniu Chrobrzacy celebrują święto, będące wspomnieniem pierwszej królewskiej koronacji polskiego władcy. Nie inaczej było w tym roku, a tegoroczne obchody składały się z trzech części. 

W pierwszej uczniowie klas pierwszych i drugich rywalizowali w Turnieju Wiedzy o Królu Bolesławie Chrobrym. W emocjonującej rozgrywce zwyciężyli uczniowie klasy 2 i 1 z profilu humanistyczno-lingwistycznego. W trakcie samej uroczystości było coś dla ciała i dla ducha, gdyż uczniowie klasy 3e przygotowali pyszne średniowieczne jadło, którym można się było delektować do woli. W drugiej części obchodów zaprezentowano inscenizację historyczną p.t. „Z dziejów sławnego Bolesława zwanego Wielkim”, w trakcie której w sugestywny sposób przedstawiono scenki z życia pierwszego króla takie jak: wysłanie na misję biskupa Wojciecha, zjazd gnieźnieński czy królewską koronację. Na podkreślenie zasługuje znakomita gra aktorska uczniów klasy 3i, zwłaszcza Adama Wędzikowskiego  (Bolesław Chrobry) i Filipa Trawińskiego (Otton III). 

W trzeciej części uroczystości odbyło się wręczenie nagród w licznie odbywających się w roku szkolnym konkursach takich jak: literackie, plastyczne i fotograficzne z okazji Tygodnia Twórczości Uczniowskiej, konkursy językowe, historyczne, geograficzne czy informatyczne. Uroczystość, jak co roku  przeniosła uczniów w czasy średniowiecza, przypominając postać wybitnego władcy i jednocześnie patrona najstarszego gnieźnieńskiego liceum, który uczynił Polskę potęgą. Nad przygotowaniem obchodów czuwali nauczyciele: Agata Klinger, Agnieszka Białas, Ewa Mundt i Marcin Ostaszewski. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane