poniedziałek, 16 kwietnia 2018 08:11

Więźniowie uczą się nowego zawodu

  mn
Więźniowie uczą się nowego zawodu zdjęcie nadesłane

W ramach projektu realizowanego w Zakładzie Karnym w Gębarzewie, w ubiegłym roku 91 osadzonych, przebywających w odosobnieniu, zdobyło nowy zawód.

Powyższe działania pozwolą im podjąć pracę, zdobyć doświadczenie i przygotować się do życia w społeczeństwie wolnym. Wszystko to za sprawą Programu Operacyjnego Wiedza - Edukacja - Rozwój 2014-2020 (POWER), który realizuje gębarzewska jednostka, a który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Celem programu jest wzrost aktywności zawodowej i społecznej osadzonych, podniesienie kwalifikacji zawodowych więźniów oraz zwiększenie ich zdolności do zatrudnienia. Obecnie w Zakładzie Karnym w Gębarzewie trwa kolejny kurs spawacza metodą TIG. Więźniowie w trakcie zajęć nabywają wiedzę teoretyczną spawacza z zakresu uprawnień, o które się ubiegają, a w trakcie praktyki wykonują samodzielne spawy pod nadzorem wykładowcy, który wprowadza skazanych w tajniki zawodu. Możliwość pożytecznego spędzenia czasu poza więzienną celą, zdobycie nowego zawodu poprzez systematyczną naukę w trakcie zajęć kursowych i wreszcie uświadomienie skazanemu, że czas spędzony w izolacji penitencjarnej można wykorzystać na odbudowanie poczucia własnej wartości, potrzeby bycia pełnoprawnym uczestnikiem życia społecznego, jest bardzo istotnym elementem procesu społecznej readaptacji osób pozbawionych wolności, mającym wpływ na minimalizowanie u skazanych ryzyka powrotności do przestępstwa.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane