poniedziałek, 23 kwietnia 2018 12:13

Zbliżają się obchody 3 Maja: „Chcemy, by to święto kojarzyło się z radością”

 
Zbliżają się obchody 3 Maja: „Chcemy, by to święto kojarzyło się z radością” fot. Rafał Wichniewicz

Tegoroczne obchody święta Konstytucji 3 Maja będą miały szczególny charakter - z uwagi na przypadające w tym roku dwie ważne rocznice.

Do udziału w uroczystościach są zaproszeni wszyscy mieszkańcy Gniezna oraz powiatu: - Tegoroczne obchody z okazji rocznicy 3 Maja wpisują się idealnie w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. 3 maja 1791 roku powstały podwaliny nowoczesnego państwa polskiego. Wiemy wszyscy, jak to się skończyło, gdyż nie zostało to zaakceptowane przez cały naród, ale stworzyło to coś, na czym my bazujemy dzisiaj - przekazał Dariusz Igliński, przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego.

Tegoroczny program obchodów jest bardzo bogaty, a rozpoczną się one mszą świętą w katedrze, po której druga część uroczystości odbędzie się na placu przykatedralnym. W ich trakcie odbędzie się wyjątkowa uroczystość - decyzją Prezydenta RP zostanie nadanie stopień oficerski Edwardowi Jagle, żołnierzowi wyklętemu z oddziału Zielony Trójkąt, wcześniej także partyzantowi AK (zobacz życiorys): - Został zabity w trakcie próby ujęcia go pod własnym domem, 15 września 1945 roku. Wniosek o mianowanie pośmiertne na stopień oficerski złożyła żyjąca wciąż jeszcze jego starsza siostra Amalia, w czym jej dopomogłem wraz z senatorem Robertem Gawłem, za co pragnę serdecznie podziękować. Jest to pierwszy żołnierz podziemia antykomunistycznego z terenu ziemi gnieźnieńskiej, który zostanie uhonorowany patentem oficerskim - przekazał ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. Wręczenia dokonają przedstawiciele Wojska Polskiego wraz ze starostą na ręce rodziny Edwarda Jagły. 

Tuż po oficjalnych uroczystościach, odbędzie się także widowisko historyczne, przygotowane przez młodzież szkół ponadgimnazjalnych: - Motywem przewodnim będzie "Wolność to diament do oszlifowania". Posłużyliśmy się tutaj cytatem Marka Grechuty, bowiem wychodząc od doświadczeń Konstytucji 3 Maja, nie stała się ona podłożem pod reformę państwa i zobaczyliśmy, że wolność ta jest krucha i że trzeba ją wciąż pielęgnować. Nasze widowisko będzie poświęcone temu, jak długo przyszło nam o nią zabiegać. Klamrą zamykającą będzie nawiązanie do stulecia obchodów odzyskania niepodległości - mówiła Alicja Jagieła-Dolata z III Liceum Ogólnokształcącego. Tuż po zakończeniu obchodów przy katedrze, na ul. Tumskiej rozpoczną się warsztaty i animacje dla dzieci i dorosłych: - Animacje będą polegały na tym, że będą tworzone kotyliony, będą warsztaty balonowe, bańki mydlane. To wszystko po to, by uroczystość kojarzyła się dla dzieci ze świętem radosnym, wesołym i by rzeczy stworzone przez nie, mogły zabrać ze sobą do domu - przekazał Rafał Kaczmarek z Centrum Kultury "Scena To Dziwna". 

- Chcemy, by to święto kojarzyło się z radością i w związku z tym takie atrakcje przygotowaliśmy dla mieszkańców, a przede wszystkim dla dzieci. Pozostaje tylko zaprosić wszystkich do udziału w nadchodzących uroczystościach - przyznała starosta Beata Tarczyńska.


Pełen program uroczystości 3 maja 2018 r.:

9:45 Zbiórka pocztów sztandarowych na placu katedralnym
10:15 Msza święta w katedrze w intencji Ojczyzny
11:30 Uroczystość patriotyczna pod pomnikiem Bolesława Chrobrego

- apel pamięci z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego
- inscenizacja historyczna w wykonaniu uczniów szkół ponadgimnazjalnych
- złożenie kwiatów przez przybyłe delegacje
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, na ul. Tumskiej odbędą się warsztaty i animacje:
- warsztaty tworzenia kotylionów patriotycznych
- warsztaty balonowe
- warsztaty świec plastycznch
- wielkie bańki mydlane
- malowanie twarzy
- fotobudki
- magiczne lustra

1 komentarz

  • Link do komentarza micio wtorek, 24 kwietnia 2018 09:25 napisane przez micio

    Powiew świeżości... Z roku na rok coraz mniej osób uczestniczy w tym wydarzeniu. Dla dzieci było to nużące, a tak po oficjalnej części czeka je coś wesołego ;)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane