poniedziałek, 23 kwietnia 2018 17:58

Medale dla zasłużonych z okazji święta patrona Gniezna

 
Medale dla zasłużonych z okazji święta patrona Gniezna fot. Rafał Wichniewicz

Nieodłącznym elementem tradycyjnych wydarzeń odbywających sięz okazji odpustu św. Wojciecha, jest uroczysta sesja Rady Miasta. Także i tym razem miała ona szczególne znaczenie dla Pierwszej Stolicy Polski.

Spotkanie radnych, parlamentarzystów, duchowieństwa i działaczy różnych organizacji, jest okazją do wyróżnienia osób, które aktywnie pracują dla społeczeństwa naszego miasta. Zanim jednak to się stało, przewodniczący Rady Miejskiej Michał Glejzer przypomniał zgromadzonym na spotkaniu, że w tym roku mija 25 lat od dnia, kiedy to św. Wojciech został ogłoszony Patronem Gniezna. W swoim przemówieniu nakreślił on postać biskupa i męczennika, do którego od przeszło tysiąca lat pielgrzymują wierni, a który stał się także fundamentem współczesnej Polski. 

- Magiczność naszego miasta, Pierwszej Stolicy Polski, tworzą ludzie. Nie byłoby tego obrazu Gniezna sprzed tysiąca lat, gdyby nie takie wybitne osoby, jak św. Wojciech, Bolesław Chrobry i inni. Nie byłoby takiego Gniezna dzisiaj, gdyby nie postacie, które mam dzisiaj przyjemność wyróżnić, ale też mówić o ich dokonaniach na różnych płaszczyznach. Są to osoby, bez których życie w naszym mieście byłoby na pewno smutniejsze, trudniejsze, nie byłoby tyle radości na niwie sportowej, społecznej. Są to osoby, które kontynuują politykę pracy organicznej. Dzisiaj, kiedy od stu lat mamy odzyskaną ojczyznę, te osoby, jak mało kto, wpisują się w ten etos pracy - przekazał prezydent Tomasz Budasz.

Medalem Jubileuszowym uhonorowana została Danuta Wiśniewska, która od lat działa na rzecz gnieźnieńskiego środowiska seniorów, a także Kazimierz Dąbrowski, wieloletni działacz sportowy, hokeista i olimpijczyk. - Chciałabym się tym medalem podzielić z wieloma ludźmi. Przez te całe lata, jak działa uniwersytet i Rada Seniorów, bardzo dużo ludzi pomagało nam, wspierało, poczynając od księdza prymasa, poprzez panów rektorów i kanclerzy uczelni, radnych, parlamentarzystach i oczywiście wszystkich dyrektorach gnieźnieńskich instytucji, z którymi nasz uniwersytet współpracował. Mam nadzieję, że będziemy dalej dla seniorów z Gniezna działać - mówiła Danuta Wiśniewska, dziękując za przyznane wyróżnienie.

Medalem Koronacyjnym wyróżniono Tomasza Janiaka oraz Tomasza Sawickiego, archeologów i pracowników naukowych Muzeum Początków Państwa Polskiego, a także Annę Dziurleję, od lat działającą na rzecz harcerstwa gnieźnieńskiego i Ewelinę Goździewicz, która współrealizuje różne przedsięwzięcia środowisk katolickich i jest przewodniczącą gnieźnieńskiego oddziału Stowarzyszenia Civitas Christiana: - Chciałabym ten medal podzielić pomiędzy osoby, które są zaangażowane w ramach inicjatyw, które są przez nas przygotowywane. Często są to osoby drugoplanowe, dlatego ten medal traktuję jako podziękowanie dla osób technicznych, z którymi mam przyjemność pracować - mówiła Ewelina Goździewicz. Anna Dziurleja przyznała: - Dziękuję bardzo za ten medal w imieniu pół tysiąca zuchów, harcerzy i instruktorów gnieźnieńskiego hufca. 

Słowo do zgromadzonych wygłosił także abp Wojciech Polak Prymas Polski, który przed rozpoczęciem spotkania przyjął także kwiaty wręczone mu z okazji obchodzonych tego dnia imienin, a następnie krótko wystąpił także senator Robert Gaweł. Uroczystość zakończył krótki program artystyczny, przygotowany przez uczniów gnieźnieńskiej szkoły muzycznej.

11 komentarzy

 • Link do komentarza Piotr Fischer piątek, 27 kwietnia 2018 00:31 napisane przez Piotr Fischer

  Do Radek - skarpetki, to jedyna rzecz jaka zostanie zapamiętana po Powałowskim po 4 latach Jego pracy na stanowisku Zastępcy Prezydenta Miasta Gniezna d/s oświaty.

 • Link do komentarza Radek czwartek, 26 kwietnia 2018 10:38 napisane przez Radek

  Dziwie się, że ks. Jacek Orlik nie dostał odołączenia, tylko jakiś Civitas Christiana. To ksiądz załatwiał formalności z miastem, zgody i ludzi do pomocy. Skarpetki Powalowskiego świetne, bo są teraz w modzie. I przede wszystkim mówi się o czymś innym, niż polityka.

 • Link do komentarza katolik wtorek, 24 kwietnia 2018 18:08 napisane przez katolik

  misjonarzu, zanim palniesz kolejne głupoty na publicznym forum, to odrób zadanie domowe z religii. Nikt ciebie nie zmusza do modlitwy, do wielbienia Boga ukrytego w najświętszym Sakramencie ołtarza własnie w kościele, nikt nie każe Tobie uczestniczyć w największej ofierze Chrystusa. Są jednak momenty w życiu narodu, gdzie wszyscy powinni się zjednoczyć i błagać Stwórcę o pomoc i wsparcie w walce ze złem i prosić o pomoc w drodze do dobra. I własnie taka uroczystość kościelna ma temu służyć. A na zakończenie dodam Tobie, ze Boga można o wszystko prosić, a zwłaszcza, by Go w sercu nosić. Czego Ci z całego serca życzę.

 • Link do komentarza misjonarz wtorek, 24 kwietnia 2018 17:39 napisane przez misjonarz

  wyborco. Do kościoła chodzimy modlić się i to przede wszystkim w indywidualnych intencjach. Od kościoła jako budowli, każdy wierny wchodząc tam oczekuje miejsca , gdzie znajdzie ciszę , spokój i natchnienie. Kościół, a tym bardziej katedralny , to nie świetlica do obchodów jakiś rocznic czy miejsce, gdzie człowiek chodziłby się "pokazać". Kto chce dobra Miasta Gniezna , pracuje uczciwie dla tego miasta. Poświęca dla swojego miasta swój prywatny czas, a nie raz nawet kradnie go, własnej rodzinie. Boga takimi błahymi sprawami nie zajmujmy. Bóg ma ważniejsze sprawy do naprawienia na tej ziemi. Dajmy na to, dla przykładu - zakończenie wojny w Syrii czy umierających z głodu mieszkańców Afryki.

 • Link do komentarza Mieszkaniec wtorek, 24 kwietnia 2018 15:43 napisane przez Mieszkaniec

  Też mieszkaniec, proponuje poluzować stringi :))))

 • Link do komentarza ha ha wtorek, 24 kwietnia 2018 14:27 napisane przez ha ha

  Popieram skarpetki P. Powałowego|! Facet ma fantazje! Przynajmniej nie jest ponurakiem jak komentujący zgorzknialcy :-)

 • Link do komentarza zgadzacie się ? wtorek, 24 kwietnia 2018 12:49 napisane przez zgadzacie się ?

  Mieszkaniec . A wiesz może, kto ustalił sobie i zatwierdził osoby do uhonorowania Medalem Jubileuszowym i Medalem Koronacyjnym ? Odpowiem Ci . Prezydent Miasta - Tomasz Budasz. I tym razem nikogo z radnych Miasta Gniezna nie zapytał o zdanie. Bo on tu rządzi i z nikim takich decyzji konsultować wg. niego - nie musi. Wobec tego, jak prezydent sam, ustala sobie kogo Miasto Gniezno ( czyli mieszkańcy miasta , których przedstawicielami są demokratycznie wybrani radni ), ma uhonorować za szczególne zasługi i organizuje sobie takie uroczyste sesje. To zapewne radni z tego tytułu tą jego imprezę gremialnie "ol...li". Bo Radni Miasta Gniezna nie są chyba tylko klakierami do klaskania. No może niektórzy. ale nie wszyscy.

 • Link do komentarza Też mieszkaniec wtorek, 24 kwietnia 2018 10:09 napisane przez Też mieszkaniec

  Mieszkancu, sorry, ale co ty masz do skarpetek pana Powałowskiego? Nie masz innych argumentow przeciw temu panu? Nie interesują ciebie prawdziwe problemy naszego miasta? Byłeś w katedrze modlić się o jego rozwój i dobro obywateli?

 • Link do komentarza wyborca wtorek, 24 kwietnia 2018 09:56 napisane przez wyborca

  W katedrze zamiast sie modlić o pomyslność dla Gniezna był tylko jeden radny! Zdjęcia na stronie archidiecezji mówią wszystko. To wstyd, jak niektórzy z nich mają usta pełne frazesow, pouczeń, a sami jaką prezentują postawę, każdy widzi.

 • Link do komentarza mieszkaniec poniedziałek, 23 kwietnia 2018 22:46 napisane przez mieszkaniec

  A gdzie reszta radnych? A gdzie dyrektorzy wydziałów? Po nieobecności widać ich stosunek do spraw Gniezna.

 • Link do komentarza Mieszkaniec poniedziałek, 23 kwietnia 2018 20:24 napisane przez Mieszkaniec

  Powałowski i jego skarpetki ...... :)))))

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane