Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 23 kwietnia 2018 17:58

Medale dla zasłużonych z okazji święta patrona Gniezna

 
Medale dla zasłużonych z okazji święta patrona Gniezna fot. Rafał Wichniewicz

Nieodłącznym elementem tradycyjnych wydarzeń odbywających sięz okazji odpustu św. Wojciecha, jest uroczysta sesja Rady Miasta. Także i tym razem miała ona szczególne znaczenie dla Pierwszej Stolicy Polski.

Spotkanie radnych, parlamentarzystów, duchowieństwa i działaczy różnych organizacji, jest okazją do wyróżnienia osób, które aktywnie pracują dla społeczeństwa naszego miasta. Zanim jednak to się stało, przewodniczący Rady Miejskiej Michał Glejzer przypomniał zgromadzonym na spotkaniu, że w tym roku mija 25 lat od dnia, kiedy to św. Wojciech został ogłoszony Patronem Gniezna. W swoim przemówieniu nakreślił on postać biskupa i męczennika, do którego od przeszło tysiąca lat pielgrzymują wierni, a który stał się także fundamentem współczesnej Polski. 

- Magiczność naszego miasta, Pierwszej Stolicy Polski, tworzą ludzie. Nie byłoby tego obrazu Gniezna sprzed tysiąca lat, gdyby nie takie wybitne osoby, jak św. Wojciech, Bolesław Chrobry i inni. Nie byłoby takiego Gniezna dzisiaj, gdyby nie postacie, które mam dzisiaj przyjemność wyróżnić, ale też mówić o ich dokonaniach na różnych płaszczyznach. Są to osoby, bez których życie w naszym mieście byłoby na pewno smutniejsze, trudniejsze, nie byłoby tyle radości na niwie sportowej, społecznej. Są to osoby, które kontynuują politykę pracy organicznej. Dzisiaj, kiedy od stu lat mamy odzyskaną ojczyznę, te osoby, jak mało kto, wpisują się w ten etos pracy - przekazał prezydent Tomasz Budasz.

Medalem Jubileuszowym uhonorowana została Danuta Wiśniewska, która od lat działa na rzecz gnieźnieńskiego środowiska seniorów, a także Kazimierz Dąbrowski, wieloletni działacz sportowy, hokeista i olimpijczyk. - Chciałabym się tym medalem podzielić z wieloma ludźmi. Przez te całe lata, jak działa uniwersytet i Rada Seniorów, bardzo dużo ludzi pomagało nam, wspierało, poczynając od księdza prymasa, poprzez panów rektorów i kanclerzy uczelni, radnych, parlamentarzystach i oczywiście wszystkich dyrektorach gnieźnieńskich instytucji, z którymi nasz uniwersytet współpracował. Mam nadzieję, że będziemy dalej dla seniorów z Gniezna działać - mówiła Danuta Wiśniewska, dziękując za przyznane wyróżnienie.

Medalem Koronacyjnym wyróżniono Tomasza Janiaka oraz Tomasza Sawickiego, archeologów i pracowników naukowych Muzeum Początków Państwa Polskiego, a także Annę Dziurleję, od lat działającą na rzecz harcerstwa gnieźnieńskiego i Ewelinę Goździewicz, która współrealizuje różne przedsięwzięcia środowisk katolickich i jest przewodniczącą gnieźnieńskiego oddziału Stowarzyszenia Civitas Christiana: - Chciałabym ten medal podzielić pomiędzy osoby, które są zaangażowane w ramach inicjatyw, które są przez nas przygotowywane. Często są to osoby drugoplanowe, dlatego ten medal traktuję jako podziękowanie dla osób technicznych, z którymi mam przyjemność pracować - mówiła Ewelina Goździewicz. Anna Dziurleja przyznała: - Dziękuję bardzo za ten medal w imieniu pół tysiąca zuchów, harcerzy i instruktorów gnieźnieńskiego hufca. 

Słowo do zgromadzonych wygłosił także abp Wojciech Polak Prymas Polski, który przed rozpoczęciem spotkania przyjął także kwiaty wręczone mu z okazji obchodzonych tego dnia imienin, a następnie krótko wystąpił także senator Robert Gaweł. Uroczystość zakończył krótki program artystyczny, przygotowany przez uczniów gnieźnieńskiej szkoły muzycznej.

Galeria

11 komentarzy