wtorek, 08 maja 2018 18:11

Upamiętnili zakończenie II wojny światowej

 
Upamiętnili zakończenie II wojny światowej fot. Rafał Wichniewicz

Grono mieszkańców oraz delegacji, przedstawicieli różnych środowisk oraz poczty sztandarowe wzięły udział w uroczystościach upamiętniających zakończenie największej wojny w historii świata.

W 73. rocznicę podpisania aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy, w parku im. T. Kościuszki, pod pomnikiem upamiętniającym poległych i pomordowanych w trakcie wojny, odbyło się spotkanie wspominające to wydarzenie. Towarzyszyła temu obecność licznych pocztów sztandarowych, a w trakcie uroczystości wręczono także medale dla zasłużonych.

- 73 lata temu w powszechnym rozumieniu zakończyła się II wojna światowa. 8 maja 1945 roku do stołu zasiedli zwycięzcy - Rosja, Stany Zjednoczone, Anglia, Francja oraz niemiecka Rzesza jako przegrany. To byli zwycięzcy, ale gdzie byli Polacy? Ci, którzy przez pięć lat walczyli z okupantem. Ci, którzy byli krajem bez Quislinga. Ci, którzy poświęcili prawie 6 milionów osób i stworzyli najwspanialszą armię świata. Ci, którzy stworzyli cały aparat państwowy. Gdzie oni byli? Nie było ich tam. Byli Francuzi, którzy w 1939 roku nas zostawili, którzy stworzyli państwo Vichy i którzy uważali się potem za zwycięzców. W 1945 roku trwała jeszcze wojna na wielu frontach - na Pacyfiku Amerykanie walczyli z Japończykami. W naszym kraju walczyli Polacy o wolną Polskę, żołnierze niezłomni. Walczyli również żołnierze Ludowego Wojska Polskiego na Górnym i Dolnym Śląsku, w szczecińskim, na Warmii i Mazurach z niedobitkami Werwolfu niemieckiego. Walczyli z bandami UPA w południowej części kraju. Gdzie byliśmy 73 lata temu? Co zyskaliśmy i co straciliśmy? Znaczna część kraju przeszła pod inną okupację. Nasza linia została na Bugu, gdzie zostali Polacy i trwali na straconych posterunkach. Trwała Lida, Szczucin, Grodno. Walczyli aż do lat 50. Czy zyskaliśmy wolność? Czy była to wolność koncesjonowana? Każdy z nas musi odpowiedzieć na to samemu - mówił prezydent Tomasz Budasz w krótkim przemówieniu, wygłoszonym do zgromadzonych na uroczystości.

Jak dalej dodał: - Czy dzisiaj mamy wolny kraj? Od 29 lat, od 1989 roku, mamy kraj niepodległy i dzisiaj musimy o tym pamiętać, kształcąc naszych najmłodszych, musimy im mówić o miłości do naszej ojczyzny, poszanowaniu flagi, godła i hymnu. Ciąży na nas obowiązek pamiętania o tych, którzy po 1945 roku zostali poza granicami naszego kraju. To na tych terenach od Litwy, Łotwy, przez Białoruś i Ukrainę, mieszkają Polacy, którzy nie z własnej winy pozostali poza granicami. To naszym obowiązkiem jest dzisiaj pamiętanie i pomaganie tym osobom - mówił prezydent. Dlatego też przy okazji wydarzenia, postanowiono uhonorować dwie osoby zasłużone na polu pomocy Polakom na Wschodzie. Medalem Koronacyjnym odznaczony został Włodzimierz Maciejewski, który od początku działalności towarzystwa przekazywał dużą ilość obuwia produkowanych przez jego firmę na rzecz Polaków zamieszkałych w parafii Strzelczyska oraz we Lwowie. Drugi Medal Koronacyjny przyznany został także Tomaszowi Stelmaszczykowi, za zaangażowanie w Stowarzyszeniu Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. 

Po wręczeniu ww. wyróżnień, przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem, a uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie Roty.

 

6 komentarzy

 • Link do komentarza wilk środa, 09 maja 2018 17:26 napisane przez wilk

  Dla Polaków wojna skończyła się w 1990 roku,a właściwie w 1993 roku,gdy ostatnie jednostki sowieckiej armii opuściły Polskę !!!!Świętowanie tej daty jest BEZ SENSU ,my wojny NIE ZAKOŃCZYLIŚMY , jeszcze wielu Polaków zginęło po 1945 roku,!!!!! Zachód nas zdradził i pozostawił w łapach sowieckiego terroru,więc ta data jest nie istotna z punktu widzenia POLSKI !!!!!
  El Presidento zaszczycił swoją osobą uroczystość,ba NAWET przemówił,gdy na faktycznym Święcie Konstytucji 3 Maja,NIE RACZYŁ przybyć!!!!! Cóż,dzisiaj nie było jakiegoś biegania w okolicy ??????? Czy może żal mu trochę wszystkich komuszych kolegów,że nie mogli uczcić 21 stycznia i chce ich trochę podtrzymać na duchu ???? A portrety aparatczyków z PZPR ,jak wisiały tak wiszą w gabinecie??????

 • Link do komentarza czytacz środa, 09 maja 2018 10:06 napisane przez czytacz

  Te siedzace niektore osoby, to nie żadni kombatanci. Oni jeszcze niedawno jako członkowie PZPR czcili 9 maja, a jak latwo sie przestawili na nowe tory historii,

 • Link do komentarza POLONVS wtorek, 08 maja 2018 23:49 napisane przez POLONVS

  1945: zmiana okupanta w Gnieźnie, płonąca katedra, rabunki i gwałty ze strony czerwonoarmistów. Dla Polaków to nie był początek ery pokoju, ja tej rocznicy nie świętuję

 • Link do komentarza Czytelnik wtorek, 08 maja 2018 21:18 napisane przez Czytelnik

  Odznaczenie pana Stelmaszczyka to, moim zdaniem, duże przegięcie.

 • Link do komentarza Przemek wtorek, 08 maja 2018 20:41 napisane przez Przemek

  Obchodzenie tej rocznicy w Polsce nie ma sensu.

 • Link do komentarza Mieszkaniec wtorek, 08 maja 2018 19:53 napisane przez Mieszkaniec

  Boli brak chodźby jednej flagi...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane