czwartek, 10 maja 2018 16:21

Uczniowie będą nabywać umiejętności pierwszej pomocy

 
Uczniowie będą nabywać umiejętności pierwszej pomocy fot. Rafał Wichniewicz

Wychowankowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu gnieźnieńskiego, dzięki współpracą z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, odbędą szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego. 

To projekt, który będzie skierowany do uczniów z sześciu szkół ponadgimnazjalnych, z których każda wytypuje do tego spotkania 60 wychowanków. Szkolenie trwać będzie od 15 maja do 20 czerwca i odbywać się będzie na tereny ww. komendy. - W 2016 roku mieliśmy 1300 miejscowych zagrożeń, wśród nich były wypadki komunikacyjne, w których osoby mogą potrzebować pomocy. Chcemy uczulić młodych ludzi i im pokazać, że ich pomoc i reakcja jest bardzo ważna. Tematyką będzie bezpieczeństwo własne i poszkodowanych na miejscu zdarzenia, a także umiejętność wezwania pomocy. Często bowiem, kiedy przychodzi do tego, to często nie potrafią tego zrobić - przekazał st. kpt. Łukasz Michalak z KP PSP.

- W naszych szkołach ratownictwo medyczne jest propagowane i umieją to wykonywać przede wszystkim uczniowie klas mundurowych, natomiast na taką szeroką skalę nie objęliśmy jeszcze uczniów z pozostałych placówek, które do tej pory tego nie miały - przekazał Jerzy Lubbe, dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym. - Jest to bardzo ważne, byśmy nie bali się udzielać pierwszej pomocy, także mam nadzieję iż te nawyki nabyte w trakcie szkolenia, pozwolą na uniknięcie takich obaw, szczególnie przed okresem wakacyjnym - przekazała starosta Beata Tarczyńska.

W trakcie szkolenia uczniowie nabędą przede wszystkim umiejętności przeprowadzania resuscytacji, zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Treningi będą także dotyczyć użytkowania defibrylatora, który to coraz częściej dostepny jest w miejscach publicznych. Ponadto omawiane będą kwestie różnych sytuacji nagłych, jak wstrząsy, śpiączki cukrzycowej, zawałach, zatruciach, oparzeniach, udarach, drgawkach czy złamaniach: - Mamy sprzęt, mamy wiedzę, tylko czekamy na uczniów - podsumował st. kpt. Łukasz Michalak.

9 komentarzy

 • Link do komentarza ojciec niedziela, 13 maja 2018 18:12 napisane przez ojciec

  Jak na razie, to mogę podziękować tylko pana żonie, że mój syn uczy się na sucho. Co to za dyrektor, którego nie zna uczeń. Dyrektor siedzący w swoim gabinecie i nie szanujący pracy, przełożonych o rodzicach nie wspomnę.

 • Link do komentarza Sławny niedziela, 13 maja 2018 14:33 napisane przez Sławny

  A przepraszam nauczyciele to jakaś uprzywilejowana kasta. Niech szukają pracy tak jak inni na wolnym rynku.

 • Link do komentarza pedagożka niedziela, 13 maja 2018 12:32 napisane przez pedagożka

  Ciekawe czy wszyscy nauczyciele likwidowanego przez Miasto gimnazjum będą mięli zapewnioną pracę - tak jak to obiecywał Urząd miasta..... A jak nie, to ciekawe jak się to skończy, bo ludzie nie odpuszczą jeśli straca pracę.

 • Link do komentarza nie jestem z UM sobota, 12 maja 2018 19:36 napisane przez nie jestem z UM

  Panie Fischer,biegły w przepisach mądrala i nie wie, że za realizację podstawy programowej odpowiada dyrektor i właśnie on stwarza nauczycielom odpowiednie warunki pracy. Proszę zobaczyć szkoły gnieźnieńskie, jakie są zadbane, oczywiście poza tą, w której chora dyrektorka zamiast pracować i dbać o szkołę, pomaga mężowi w krucjacie.

 • Link do komentarza Piotr Fischer sobota, 12 maja 2018 13:25 napisane przez Piotr Fischer

  Do krypa - w jakich gimnazjach, poza Gimnazjum Nr 2 w Gnieźnie ????? Czy Pan Pokładecki razem ze swoimi niekompetentnymi Szefami Budaszem i Powałowskim zna podstawę programową dla szkół podstawowych ????? Jeżeli zna, to dlaczego gnieźnieńscy uczniowie uczą się na sucho chemii i fizyki oraz biologii i geografii bez odpowiednio wyposażonych pracowni przedmiotowych. Mam nadzieję, że Rodzice tych uczniów podziękują Im za to w listopadzie 2018r. i wyrzucą Ich definitywnie na śmietnik historii.
  P.S. A propos historii - ile środków finansowych w latach 2015-2018 przeznaczyło Miasto Gniezno na wyposażenie szkolnych pracowni historycznych ????? Przecież to ustawowe zadanie Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, za realizację którego odpowiedzialni za to urzędnicy biorą kolosalne pieniądze. Podkreślam za to - a nie za królasy i kuwetę.

 • Link do komentarza abc sobota, 12 maja 2018 09:56 napisane przez abc

  Oj kolejna wtopa fischera

 • Link do komentarza krypa sobota, 12 maja 2018 09:23 napisane przez krypa

  Pan Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gnieźnie zna program nauczania i wie, że w gimnazjum realizowany jest przedmiot Edukacja dla bezpieczeństw,a a tam są zajęcia z zakresu pierwszej pomocy.

 • Link do komentarza Piotr Fischer piątek, 11 maja 2018 16:02 napisane przez Piotr Fischer

  Bardzo dobry pomysł Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy posiada bardzo niewiele osób. Jest zatem nadzieja, iż ta niewielka liczba ulegnie powiększeniu. Żal tylko serce ściska, że Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gnieźnie nie poszedł śladami swojego mądrzejszego powiatowego Kolegi - ale nic dziwnego Miasto, w przeciwieństwie do Powiatu, woli króliki stawiać niż uczyć ludzi ratować.

 • Link do komentarza Kibic czwartek, 10 maja 2018 20:10 napisane przez Kibic

  Bardzo dobrze, popieram w pełni ten pomysł.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane