sobota, 12 maja 2018 14:41

Awanse i podziękowania z okazji święta gnieźnieńskich strażaków

 
Awanse i podziękowania z okazji święta gnieźnieńskich strażaków fot. Rafał Wichniewicz

Tylu powrotów, ile wyjazdów - takie życzenia składano w sobotnie południe strażakom powiatu gnieźnieńskiego z okazji obchodzonego przez nich święta. Przy okazji wręczono liczne awanse i podziękowania.

W sobotnie południe w Gnieźnie odbyły się uroczystości Powiatowego Dnia Strażaka, które rozpoczęły się od parady, która przeszła z komendy do katedry na mszą świętą. Pochodowi towarzyszył zabytkowy, zaprzęgowy wóz strażacki, a także trzy wozy z JRG Gniezno oraz OSP Łubowo. 

Nabożeństwo sprawował kapelan PSP i OSP ks. Jacek Orlik, który w swojej homilii podkreślił znaczenie postawy strażaków, przede wszystkim w odważnym podejściu do ratowania ludzkiego życia. Jako przykład podał świętego Floriana, którego postać jest patronem tej instytucji: - Jesteśmy szczególną wspólnotą - służby i powołania. Wspólnotą tego szczególnego świadectwa, dajemy go przychodząc z pomocą ludziom doświadczonym nieszczęściem czy żywiołem powodzi. Nasza służba wymaga hartu ducha, odwagi i ofiarności. Nie upadamy pod ciężarem nieszczęścia, nie kapitulujemy i często wchodzimy do akcji, kiedy inni opuszczają ręce, aby ratować ludzkie życie, mienie i by pomniejszyć brzemię nieszczęścia. Tym samym, można powiedzieć, ukazujemy coś bardzo ważnego - ludzkie braterstwo, tą jego etyczną siłę. Służba strażacka stanowi nieustanne dawanie świadectwa o tym, że bliźni w chwili nieszczęścia, zwykle nagłego, nieprzewidywalnego, nie pozostaje sam - mówił ks. Jacek Orlik.

Następnie, po wspólnej modlitwie, wszyscy udali się w powrotnym przemarszu w kierunku komendy. Na placu apelowym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbył się uroczysty apel, w trakcie którego wręczono awanse dla strażaków i druhów. Aspirantem sztabowym zostali starsi aspiranci: Krzysztof Kulawiak, Łuaksz Kwieciński, Andrzej Wiśniewski i Paweł Pohl. Aspirantami zostali młodsi aspiranci: Łukasz Bereźnicki i Arkadiusz Jabłoński. Ogniomistrzem został mł. ogn. Hubert Pawlak, a młodszym ogniomistrzem starsi sekcyjni: Bartłomiej Kaczmarek, Dariusz Kajtanowski, Mirosław Sobkowiak, Mateusz Gronowski i Tomasz Pakulski. Starszymi sekcyjnymi zostali sekcyjni: Maciej Borowiak, Mateusz Klimacki, Dawid Wojciechowski i Paweł Chmura. 

Ponadto starosta Beata Tarczyńska, za aktywną służbę dla dobra powiatu gnieźnieńskiego oraz działanie na rzecz bezpieczeństwa jego mieszkańców uhonorowała Medalem Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego: st. kpt. Jarosława Łagutoczkina oraz druhów: Jacka Perkowskiego, Edmunda Krawczyka, Pawła Jesiołowskiego oraz Bolesława Tubackiego. Prezydent Tomasz Budasz, w którego imieniu występował wiceprezydent Jarosław Grobelny, w uznaniu zasług na rzecz bezpieczeństwa Pierwszej Stolicy Polski uhonorował Medalem Koronacyjnym st. ogn. Roberta Szymczaka.

Nagrodę finansową od Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Andrzeja Bartkowiaka za wzorowe wykonywanie powierzonych obowiązków służbowych oraz zapał i zaangażowanie w pracy otrzymali: st. kpt. Mariusz Dębski, st. kpt. Łukasz Michalak, kpt. Bartosz Kubalewski, asp. Dawid Bąkowski, st. ogn. Mariusz Janowicz i st. sekc. Tomasz Budzyński

Uchwałą prezydium zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Gnieźnie, odznakę "Strażak Wzorowy" przyznano druhom: Emilowi Kozaneckiemu i Tomaszowi Bartzowi z OSP Niechanowo. Ponadto prezydium nadało także godności "Gnieźnieński Działacz OSP Roku 2017" dh Szymonowi Kondrackiemu, "Gnieźnieński Strażak OSP Roku 2017" dh Marcinowi Kaczorowi, a tytuł "Gnieźnieńska OSP Roku 2017" otrzymała OSP Witkowo. Na końcu uroczystości st. kpt. Mariusz Dębski podziękował osobom reprezentującym poszczególne instytucje za zaangażowanie i wsparcie gnieźnieńskiej jednostki oraz podległych mu OSP. 

- Chciałem wam podziękować za to, jak wzorowo realizujecie zadania. Ilość wyczytywanych dziś nazwisk i awansów nie jest przypadkowa. Wykonujecie swoje zadania na najwyższym poziomie i zeszły rok pokazał, jak świetną i zgraną drużyną jesteście - wy druhowie i wy funkcjonariusze. Jesteście wzorem do naśladowania nie tylko dla Wielkopolski, ale dla całej Polski. Wszyscy dobrze widzieliśmy, jak to dobrze funkcjonowało, byłem zbudowany tym widokiem. Chcę podziękować za wkład pracy - mówił bryg. Andrzej Bartkowiak, Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP. Do słów gratulacji i przede wszystkim podziękowań, zwłaszcza za działalność w trakcie ubiegłorocznej nawałnicy z 11 sierpnia, skierowała starosta Beata Tarczyńska i wiceprezydent Jarosław Grobelny. 

Po części oficjalnej przed zgromadzonymi na placu wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 z krótkim programem artystycznym pt. "Ścieżki pamięci". Po wszystkim uczestników wydarzenia zaproszono na strażacką grochówkę. Całą uroczystość urozmaicała gra Powiatowej Orkiestry Dętej.

 

 

1 komentarz

  • Link do komentarza powiatowy wyborca niedziela, 13 maja 2018 00:23 napisane przez powiatowy wyborca

    Pani Staroście przydałby się cośkolwiek dłuższy wypoczynek :-(

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane