wtorek, 22 maja 2018 16:35

Otyłość - choroba cywilizacyjna i problem nas wszystkich

 
Otyłość - choroba cywilizacyjna i problem nas wszystkich fot. Rafał Wichniewicz

W Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja popularnonaukowa, dotycząca otyłości, która coraz częściej zaczyna być uważana za zjawisko groźne dla całego społeczeństwa.

Z okazji Europejskiego Dnia Walki z Otyłością, odbył się cykl prelekcji zaproszonych gości, którzy mieli szansę opowiedzieć nie tylko o tym, w jakiej skali ich instytucje mają kontakt z ludźmi otyłymi, ale też jak można z tym problemem walczyć.

- Wiemy doskonale, że problemem w Polsce, ale i naszym powiecie, jest przede wszystkim otyłość i nadwaga, która występuje nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci oraz młodzieży. To jest jedna z chorób cywilizacyjnych, która wynika z naszego trybu życia. W większości siedzącego, bez ruchu, nieodpowiedniej diety. Nie przywiązujemy uwagi do tego, co kupujemy, bo jest to żywność przetworzoną, która nie jest zdrową. Dzisiaj na konferencji będzie okazja zapoznać się ze zdrową żywnością i z możliwościami, jakie daje trening - przekazała Małgorzata Cichomska-Szczepaniak, dyrektor Wydziału Ochrony Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

Programy telewizyjne ze Stanów Zjednoczonych pokazują problemy, z jakimi borykają się zarówno osoby otyłe, jak i służby zdrowia (i nie tylko). Tymczasem to, co wydaje się odległe, wcale takie nie jest i już nawet gnieźnieńskie instytucje napotykają takie sytuacje. - Zdarza się, że nie ma dla takiej osoby stołu operacyjnego, bo jest ograniczenie do 150 kg i pacjent musi być hospitalizowany w ośrodku przystosowanym dla osób otyłych, czyli powyżej 200 kg. Tak samo jest problem z transportem medycznym, kiedy to do pomocy ratownikom wzywani są czasem strażacy, którzy są w stanie pomóc w przeniesieniu takiej osoby. Są to skrajne przypadki, ale nie odosobnione i coraz częściej zdarzają się w naszym społeczeństwie, także w Gnieźnie - przyznał lekarz medycyny Andrzej Olech ze Szpitala Pomnik Chrztu Polski. Czy widząc iż mamy problem z odżywianiem, należy od razu iść do przychodni? - Działanie w takich przypadkach powinno być zespołowe, tj. dietetyk, lekarz, psycholog czasem, często też trener personalny. Są to osoby, które nam pomogą z pewnością, a lekarz byłby dobrą osobą do zdiagnozowania i stopnia zaawansowania ćwiczeń. Potem można iść do dietetyka, który pomoże nam wykluczyć pewne złe nawyki czy szkodliwe przyzwyczajenia, których w naszej diecie nie brakuje - stwierdził Andrzej Olech, który dodał iż o zdrowym trybie życia nie można mówić, jeśli nie uprawia się jakiejkolwiek aktywności fizycznej: - Nie mówimy o spacerach, ale o swojego rodzaju sporcie.

Jak żyć zdrowo, aby przeżyć? - Należy dbać o swoją kondycję psychofizyczną. To kwestia organizacji swojego życia, mentalności, a także rozumienia czym jest profilaktyka w życiu, aby nie doprowadzić do chorób. Istotna jest aktywność i to z punktu widzenia psychologicznego, dietetycznego czy medycznego. W tych sferach musi być równowaga, bo jak któraś z nich jest zaburzona, to natychmiast ta homeostaza, czyli równowaga wewnętrzna organizmu prowadzi do zaburzeń - mówiła Gabrela Giszczyńska-Marciniak, kierownik szkolenia praktycznego w Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie i jak dodała, kiedy brakuje motywacji, nie można stać w miejscu: - Potrzebna jest mobilizacja i gratyfikacja, którą sobie dajemy za pokonywanie tej niechęci, trudności. To powoduje, że małymi kroczkami odnosząc sukcesy, jak chociażby spadek wagi, pojawia się pewien optymizm w życiu dzięki wydzielaniu neuroprzekaźników, które są istotne w dobrym samopoczuciu - przekazała Gabriela Giszczyńska-Marciniak.

W trakcie konferencji rozmawiano też o tym, jak bardzo problem otyłości dotyczy aspektu fizycznego, a ile jednak zależy od psychiki człowieka. Zdarza się jednak iż zaburzenia tak skrajne, jak nadmierna waga, mogą też przejść w niedowagę. Trzeba więc uważać: - Na naszym oddziale spotykamy się z różnymi zaburzeniami odżywiania i otyłość jest na końcu. Najczęściej spotykamy się z anoreksją, bulimią, a ostatnio z ortoreksją, a więc obsesyjnym przyjmowaniu zdrowej żywności. Wszystko co jest skrajne jest szkodliwe. Ortoreksja zaczyna się od prowadzenia zdrowego stylu życia, zdrowej żywności i jeśli uruchomią się mechanizmy psychologiczne nadmiernej kontroli tego co zjadamy, to zdrowa żywność zostaje okrojona do kilku akceptowanych przez pacjenta produktów, co zaburza jego organizm, także obraz własnego ciała i tu muszą wkroczyć specjaliści z psychologii i psychiatrii - przyznała Dorota Szydlarska, psycholog ze Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "Dziekanka". 

Ponadto omówiono także kwestię skutecznych programów treningowych, a także zalecenia dietetyczne w celu uniknięcia już samej nadwagi. Po przemówieniach przyszła pora na degustację zdrowej żywności, przygotowanej na tę okazję przez uczniów kierunków gastronomicznych z ZSP nr 1 w Gnieźnie.

1 komentarz

  • Link do komentarza gruba baba wtorek, 22 maja 2018 21:55 napisane przez gruba baba

    czy to było spotkanie dla pracowników starostwa?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane