poniedziałek, 28 maja 2018 16:08

„Wózek dziecięcy wyprowadzać tyłem, a nie przodem”

 
„Wózek dziecięcy wyprowadzać tyłem, a nie przodem” zdjęcie nadesłane

Kierowcy gnieźnieńskiego MPK postanowili przeprowadzić kampanię społeczną, skierowaną do osób wprowadzających wózek z dzieckiem do autobusu. Ich zdaniem często zapomina się o tym, jak należy z niego wysiadać.

Ta swojego rodzaju akcja ma uświadomić rodziców i opiekunów, którzy głównie poruszają się z wózkami typu "spacerówka", a więc z dzieckiem siedzącym przodem do jazdy (często też niezapiętym). Problem jednak może też spotkać także i tych, którzy mają wózki dla mniejszych dzieci. Jak przyznają kierowcy, niejednokrotnie już zdarzyło się iż byli świadkami nieodpowiedzialnego zachowania osób dorosłych.

- Pojechałem na przystanek przy ul. Chrobrego w stronę dworca, do krawężnika od kół było tyle, aby najwyżej można było dłoń włożyć, obniżyłem podłogę. Niestety, kobieta postanowiła wyprowadzić wózek przodem. Postawiła przednie koła wózka na chodniku i... no właśnie zabrakło sekundy i gdyby nie szybka reakcja pasażera obok, dziecko wypadło by ze spacerówki prosto na chodnik - informują administratorzy strony na Facebooku "Oczami kierowcy MPK Gniezno", która zainicjowała tę akcję. Jak dodają, takie sytuacje mają miejsce często i to mimo iż wielokrotnie się powtarza, że wózek z dzieckiem należy wyprowadzać tyłem. To zapewnia bowiem lepszą kontrolę i jest bardziej bezpieczne dla dziecka.

Jak informuje plakat, który już wkrótce pojawi się w autobusach miejskich, korzystając z pojazdów należy ustawiać wózek zawsze w wyznaczonym miejscu, wsiadając środkowymi drzwiami. Jeśli wózek jest jeden - należy go postawić wzdłuż, a jeśli kilka, to w poprzek. Cały czas jednak należy mieć kontrolę nad jego stabilnością: - Mamy nadzieję, że w ten sposób dotrzemy do szerszego grona społeczeństwa i uświadomimy o konieczności zachowania uwagi, zanim w końcu dojdzie do jakiejś przykrej sytuacji - dodają przedstawiciele strony, na bieżąco opisującej sytuacje widziane w swojej pracy.

Akcję wspierają także MPK Gniezno, Ape Studio oraz Drukarnia Majorczyk, a patronat objął m.in. portal Gniezno24.com

 

2 komentarzy

  • Link do komentarza Karolina środa, 30 maja 2018 08:23 napisane przez Karolina

    To jeszcze proponuję dodać,że wózek w środkach komunikacji powinien stać tak aby dziecko było tyłem fo kierunku jazdy.Podczas gwałtownego hamowania nie szarpnie dzieckiem do przodu.

  • Link do komentarza Ghhj wtorek, 29 maja 2018 09:44 napisane przez Ghhj

    Myślę że tak samo powinno wchodzić się z wózkiem na przejścia dla pieszych. A nie najpierw wjedzie wózkiem na jezdnię, a później się rozgląda czy coś jedzie. Ul. Warszawska zza zaparkowanych samochodów to już nagminne.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane