poniedziałek, 28 maja 2018 15:41

Mieszkańcy kilku ulic przeciwko czwartemu wariantowi

 
Miejsce, w którym do ul. Gajowej miałaby docierać droga zaproponowana przez Miasto Miejsce, w którym do ul. Gajowej miałaby docierać droga zaproponowana przez Miasto źródło: Google Street View

Przedstawiciele mieszkańców części miejskich Dalek, złożyli swój sprzeciw wobec propozycji Miasta, przedstawionej kilka tygodni temu. 

To kontynuacja publicznej dyskusji, która trwa już od dwóch miesięcy. Przypomnijmy iż na początku kwietnia informowaliśmy o planowanym spotkaniu w sprawie przebudowy układu komunikacyjnego na Dalkach. Kilkanaście dni później jako pierwsi przedstawiliśmy warianty, przygotowane w dokumencie sporządzonym przez Politechnikę Poznańską oraz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową.

Trzy warianty, nakreślone w dokumencie, nie spodobały się części mieszkańców os. Skiereszewo oraz miejskich Dalek. Tym pierwszym, bo nowa droga miała docierać w pobliże ich działek, a tych drugich, bo warianty odcinały ich od miasta (konieczność likwidacji przejazdu na ul. Gajowej). Pomijając różne dyskusje na konsultacjach oraz przepychanki, Miasto Gniezno przygotowało swoją propozycję - wariantu czwartego, polegającego na budowie drogi równoległej do ul. Dalkoskiej, ale po południowej stronie torowiska z dostępem do ul. Dalkoskiej przez tunel między ul. Łąkową a Strumykową. Za tym opowiedział się przedstawiciel mieszkańców os. Skiereszewo oraz Rada Osiedla Dalki, jednak... nie wszystkim mieszkańcom tej drugiej części miasta się to spodobało i postanowili wyrazić swój sprzeciw.

- Petycję składamy w imieniu mieszkańców Dalek, a szczególności ulic Gajowej, Lipowej i Czereśniowej, a dotyczy ona sprzeciwu wobec czwartego wariantu, łączącego tunelem ul. Dalkoską z ul. Gajową, wzdłuż torów wrzesińskich. Jako mieszkańcy nie zgadzamy się z tym, uważamy iż żyjemy już w takim natężeniu hałasu, gdyż czasem jest taki hałas iż nie słyszymy siebie, jak jadą pociągi. Obwodnicą do góry jeżdżą TIR-y, oprócz tego mamy jeszcze ulicą Dalkoską, która jest szeroka, dobrze zbudowana i nie ma żadnego powodu, by tworzyć kolejną, bisową drogę do ul. Dalkoskiej. Uważamy iż nie rozwiąże to żadnego problemu, bo i tak wszyscy wrócą na ul. Dalkoską, tworząc taki sam ruch, jak jest teraz. Wszyscy już nie pojadą przez obwodnicę, tylko tu obok nas, dlatego uważamy iż jest to szkodliwe dla nas - stwierdziła Renata Sałamacha, jedna z mieszkanek "miejskich" Dalek. Jak przyznała, wielu mieszkańców, jeśli ma czas, to korzysta z obecnego przejazdu na ul. Gajowej, ale jeśli nie chce im się czekać, to wolą skorzystać z objazdu przez ul. Kostrzewskiego. W sprzeciwie do czwartego wariantu zebrali 144 podpisy: - Są to osoby pełnoletnie, a nie przypadkowe podpisy, jak to miało miejsce w trakcie zbierania podpisów przy poprzednich wariantach. Wtedy chodzono i tłumaczono, że wszyscy, co są przeciwko likwidacji przejazdu, mają się podpisać. Nie mówiono o trzech wariantach i o tym, że przeciwko nim się podpisują. Bardzo często to pomijano, dlatego my zbieraliśmy w konkretnym celu i uważamy iż nasze zdanie również powinno się liczyć - dodała Renata Sałamacha.

- Mieszkam niedaleko przejazdu i natężenie ruchu na ul. Gajowej jest ogromne. Kiedy są godziny szczytowe, których w ciągu dnia jest dużo, to jest ich jeszcze więcej, a samochody czasem stoją aż do wyjazdu na obwodnicę. Raz doliczyłam się sytuacji, kiedy jechało aż sześć pociągów - cztery na torach do Poznania i dwa na Wrześnię, a ruch w tym czasie stał. Wiadomo, że dróżnicy są objęci przepisami, ale tu się tworzą kolejki, są spaliny i to jest nie do wytrzymania na ogrodzie. Jest jeden wielki dym - stwierdziła Mirosława Rybkowska. Wspomniała też, że kolejna droga po drugiej stronie torów zupełnie uniemożliwi swobodne przejście dzikiej zwierzynie, która często przecina tory z terenu dawnych stawów w kierunku Jeziora Jelonek. Ich zdaniem już i tak swojego czasu zniszczono "ekologiczną barierę", która osłaniała osiedle od torów. Leszek Gaziński dodał: - To, co miasto proponuje, to tylko półśrodek, ponieważ tory na Wrześnię i tak będą zamykane, także projekt czwarty wszedł nieoczekiwanie i jest jednym z gorszych. Dlatego się sprzeciwiamy, bo to nie usprawni ruchu. Swój protest wraz z podpisami mieszkańców ww. ulic, którzy się pod nim podpisali, złożyli 28 maja w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie.

9 komentarzy

 • Link do komentarza Uriasz wtorek, 29 maja 2018 09:33 napisane przez Uriasz

  Mieszkanka i inni przeciwnicy miejskiej koncepcji powinni zamieszkać w lesie. Będą mieli idealny spokój... Chociaż jak się wszyscy zaczną wyprowadzać do lasu to i tam już spokoju nie będzie, dlatego proponuję lot w kosmos. To na razie w miarę spokojne miejsce, dużo przestrzeni i ruch samochodowy nie będzie wadził nikomu ;)

 • Link do komentarza Endrju wtorek, 29 maja 2018 06:33 napisane przez Endrju

  @Mieszkanka, jak się nie podoba to trzeba się przeprowadzić.

 • Link do komentarza Uriasz poniedziałek, 28 maja 2018 23:36 napisane przez Uriasz

  W ramach Poznańskiej Kolei Metropolitarnej ruch pasażerski do Gniezna się zwiększy. Lepiej nie będzie i nic nie wróci do normy. Będzie tylko gorzej.

  Tory w Polsce są tak zakorkowane bo brakuje torowisk. Jeszcze nie tak dawno nieudolni politycy chcieli likwidować torowiska zamiast remontować. Teraz okazuje się, że kolejowy Jedwabny Szlak przekierowuje się do Sankt Petersburga i dalej popłynie do Hamburga, czy Amsterdamu. To właśnie efekt olbrzymiego ruchu na strasznie zakorkowanych polskich torach.

  Do tego UE ma w planach znaczny procentowy wzrost udziału kolei w transporcie.

  Także każdy mieszkaniec Dalek, Mnichowa, itp, powinien zaopatrzyć się w prywatny helkopter :)

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 28 maja 2018 22:00 napisane przez avalon

  1. Zwiększony ruch kolejowy przez Gniezno to efekt TYMCZASOWEGO objazdu dla remontowanej linii Poznań-Warszawa. Za rok wszystko wróci do normy i pociąg będzie się tam pojawiał dwa razy na godzinę...

  2. Kierowcy czekają na torach w kierunku Wrześni gdy zamknięty jest przejazd "poznański" i odwrotnie? Tak, jest to niebezpieczne.
  Ale jest bardzo tanie i szybkie rozwiązanie - nowy układ szlabanów - na początku Mnichowskiej, przy wjeździe z Dalkoskiej i przy wjeździe z Gajowej. Trzy szlabany zamykające cały obszar przejazdów bez względu na to, jakim torem jedzie pociąg. Obszar przejazdów powinien być zamykany w całości.

  Wiadukty? Tunele? Obwodnice? Do czego? Po co? Dla kogo?
  Dla gminnej dróżki w kierunku Mnichowa? Dla zaledwie 2 tysięcznego, maleńkiego osiedla za torami? No bez jaj...

  Nowe przejazdy oraz światłą na skrzyżowaniu Kostrzewskiego x Prosta wystarczą na wiele lat.

 • Link do komentarza Mieszkanka poniedziałek, 28 maja 2018 20:14 napisane przez Mieszkanka

  Tak nie pasuje !!!! Może niech mieszkaniec przeprowadzi się koło torów np na ulice Czeresniową !!! Niech mu samochody kurza i zanieczyszczaja powietrze!!! Halasują pod nosem.ZAPRASZAM PANA SERDECZNIE. Oczywiście do stania na torach kolejowych po kilkadziesiąt minut dziennie!!! Polak komentuje negatywnie, bo to go nie dotyczy!

 • Link do komentarza Koryfeusz poniedziałek, 28 maja 2018 17:52 napisane przez Koryfeusz

  Zawsze komuś coś się nie będzie podobać. Proponuję, aby przeciwnicy miejskiej koncepcji przygotowali własny projekt rozwiązania problemów komunikacyjnych. Krytykować łatwo, ale przedstawić własny, konkretny pomysł to już nie jest takie proste.

 • Link do komentarza miejski obserwator poniedziałek, 28 maja 2018 17:05 napisane przez miejski obserwator

  Wystarczy ustawić na nowej ulicy ekrany tłumiące hałas i mieszkańcy Czereśniowej nie tylko nie stracą, ale jak całe osiedle zyskają ciszę nawet od pociągów. Będzie ciszej na Dalkach niż obecnie.

  Pani Szałamacha chyba nie rozumie, że rozwiązanie ma upłynnić ruch, a nie zlikwidować ruch samochodów dookoła osiedla :)

  O jakich zwierzętach przechodzących nad jezioro Jelonek z terenu dawnych stawów mówi z kolei p. Rybkowska? Że niby przez tory i Dalkoską wędrują zwierzęta? hmm... ciekawe:)

  Jazda z pominięciem obu przejazdów przez mieszkańców Gniezna nie usprawnia ruchu? To może dołóżmy do obecnych dwóch przejazdów dwa kolejne - może wtedy p. Gaziński uzna, że jest lepiej :)

 • Link do komentarza do Pani Renaty Sałamacha. poniedziałek, 28 maja 2018 16:27 napisane przez do Pani Renaty Sałamacha.

  Pani Renata Sałamacha wie jakie oświadczenie podpisywali mieszkańcy Dalek i Skiereszewa, kto podpisywał i jak był poinformowany. Niesamowite. Może mi Pani powie co jutro zjem na obiad?
  P. S. Podpisów było 750.

 • Link do komentarza Mieszkaniec poniedziałek, 28 maja 2018 16:09 napisane przez Mieszkaniec

  Jak im nic nie pasuje to niech tkwią w korkach i tyle...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane