wtorek, 29 maja 2018 07:28

„Wenecja” ożyje przy okazji 20-lecia firmy Velux w Gnieźnie

 
„Wenecja” ożyje przy okazji 20-lecia firmy Velux w Gnieźnie źródło: Latarnia na Wenei

W minioną sobotę 26 maja, na terenie fabryki okien dachowych VELUX w Gnieźnie, odbył się piknik z okazji 20-lecia produkcji tej firmy w Polsce. Wydarzenie odbyło się z udziałem pracowników i ich rodzin. Podczas imprezy został ogłoszony laureat okolicznościowego grantu na projekt społeczny „Lighthouse”, który ufundowała Fundacja Pracownicza.

Zwycięzcą został projekt Stowarzyszenia Ośla Ławka, który zakłada rewitalizację przestrzeni przy Jeziorze Jelonek, potocznie zwanym „Wenecją” i stworzenie miejsca spotkań dla mieszkańców Gniezna.

Do konkursu na projekt społeczny „Lighthouse – latarnia morska” zgłosiło się w sumie 7 organizacji. Przy ocenie nadesłanych projektów Fundacja Pracownicza brała pod uwagę kilka ważnych kryteriów. Przede wszystkim jego znaczenie dla społeczności lokalnej, możliwość realizacji, jak również długofalową korzyść. W finale rywalizowały ze sobą dwa projekty zgłoszone przez Stowarzyszenie Ośla Ławka oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, na które oddawali swoje głosy pracownicy fabryk VELUX. Ostatecznie zwyciężył projekt Stowarzyszenia Ośla Ławka, zyskał poparcie 68% głosujących pracowników. Podczas sobotniego pikniku na terenie fabryki okien VELUX symboliczny czek na kwotę ponad 29 tys. zł, odebrał Paweł Bąkowski, prezes Stowarzyszenia Ośla Ławka oraz Jakub Dzionek, przedstawiciel odpowiedzialny za realizację.

Zwycięski projekt polega na rewitalizacji fragmentu przestrzeni w centrum Gniezna przy Jeziorze Jelonek, potocznie zwanym „Wenecją” i stworzeniu miejsca spotkań, które będzie służyło aktywizacji społeczności lokalnej dzięki organizacji szeregu spotkań, zajęć i warsztatów o charakterze kulturalnym czy też edukacyjnym. Oprócz koncertów lokalnych zespołów, spotkań z ciekawymi ludźmi ze społeczności lokalnej (aktorami, podróżnikami itd.), czy też projekcji filmów o tematyce społecznej w ramach tzw. kina sąsiedzkiego, planowane są spotkania poświęcone dbaniu o środowisko, przeciwdziałaniu smogowi, czy segregacji odpadów. Ma być to zatem miejsce spotkań, wymiany doświadczeń, wspólnych działań oraz relaksu, dostępne dla wszystkich mieszkańców Gniezna. Projekt promuje ideę wolontariatu, zakłada również uczestnictwo lokalnych stowarzyszeń. Chęć włączenia się w realizację projektu zadeklarowali już pracownicy firmy VELUX.

- Jedną z korzyści tego projektu będzie poczucie wśród mieszkańców sprawczości i ogromnego wpływu na otaczającą nas przestrzeń. Wspólnie zadbamy o ten teren, stworzymy ogródek miejski, letnie kino sąsiedzkie, a jednocześnie stworzymy bogatą ofertę ekologiczno – kulturalną. Jest to inicjatywa społeczna angażująca wielu mieszkańców i wolontariuszy. Każdy chętny będzie miał wpływ na powstanie tego miejsca i jego kształt. Oprócz pewnych ram programowych, które musiały nakreślić kształt Latarni, pozostawiliśmy dużo miejsca dla inicjatyw mieszkańców. Będziemy starali się pomagać przy ich realizacji - mówi Jakub Dzionek, przedstawiciel Stowarzyszenia Ośla Ławka.

Projekt ma ruszyć na początku czerwca i potrwa do końca września. W tym czasie planowane jest zorganizowanie 16 różnych warsztatów m.in.: recyclingowe - czyli jak zrobić coś z nieprzydatnych „śmieci”, z segregacji odpadów, jak tworzyć przydomowe ogródki, czy też jak w mieszkaniu hodować zioła itp. W trakcie trwania projektu odbędzie się 8 koncertów muzyki na żywo oraz 8 występów didżejskich. Dodatkowo przygotowane zostanie mini boisko do gry w bule i miejsce do piknikowania czy odpoczynku na hamaku.

- Pomysł na projekt społeczny Lighthouse, jaki zaproponowało Stowarzyszenie Ośla Ławka, idealnie wpisuje się w misję działalności Fundacji Pracowniczej VKR. Stworzenie nowego miejsca na mapie Gniezna nad jeziorem Jelonek i ożywienie go, pozwoli mieszkańcom Gniezna i wszystkim odwiedzającym gościom, aktywnie i miło spędzić swój wolny czas. Wartością dodaną tego projektu natomiast jest fakt, że każdy będzie mógł włączyć się w tworzenie „latarni” jednocześnie inspirując innych do działania i zaangażowania. Projekt ten wdrażać będą zatem mieszkańcy, dla mieszkańców co jeszcze bardziej akcentuje ogromną wartość całego przedsięwzięcia - komentuje Robert Purol, dyrektor fabryk VELUX w Gnieźnie.

- Cieszymy się, że jako Grupa VELUX z pomocą Fundacji Pracowniczej VKR, mogliśmy włączyć się do tak wspaniałej inicjatywy lokalnej w tak ważnym dla nas roku jakim jest jubileusz 20-lecia istnienia fabryk VELUX w Gnieźnie. Staramy się aktywnie uczestniczyć w wielu wydarzeniach lokalnych, angażując przy tym naszych Pracowników. Myślę, że i w tym wypadku, również chętnie włączymy się we wspólne budowanie nowej przestrzeni rekreacyjnej w Gnieźnie - dodaje dyrektor.

W pikniku z okazji 20-lecia produkcji VELUX w Polsce, wzięło udział około 1700 osób, głównie pracownicy z rodzinami. Wydarzenie obfitowało w wiele atrakcji na świeżym powietrzu dla całej rodziny, jak konkursy, zabawy, grill, muzyka na żywo. Spotkanie uświetnił również występ Tatiany Galitsyn, artystki, prekursorki sztuki malowania piaskiem w Polsce, która w swoim występie nawiązała do działalności firmy i 20-lecia produkcji VELUX w Polsce.

Wszystko rozpoczęło się od produkcji okuć w zakładzie przy ul. Słonecznej, która w 2004 roku została przeniesiona na ul. Kolejową. Obecnie dwie fabryki VELUX w Gnieźnie należą do największych i najnowocześniejszych w Polsce zakładów produkcyjnych w sektorze stolarki budowlanej. Wraz z dwiema pozostałymi fabrykami Grupy zlokalizowanymi w Namysłowie i Wędkowych koło Tczewa wypracowują rocznie przychody na poziomie około 1,9 mld zł i zatrudniają ponad 4000 osób. Energooszczędne okna dachowe z Gniezna trafiają do odbiorców, którzy budują i remontują budynki mieszkalne w całej Europie.

7 komentarzy

 • Link do komentarza M.Z. środa, 13 czerwca 2018 07:24 napisane przez M.Z.

  JEŻELI GNIEŹNIANIE ZAGŁOSUJĄ JESZCZE W RAMACH BUDŻETU OBYWATELSKIEGO za projektem nr .... 2..... to dopiero będzie ożywienie WENECJI. Proszę, choć raz drodzy Gnieźnianie nie bądźcie egoistami . Zostawcie projekty ze swoich osiedli na potem . Zagłosujcie tylko na projekt ważny dla całego Gniezna . Niech WENECJA stanie się znowu miejscem spotkań Gnieźnian, miejscem sobotnio niedzielnych zabaw i miejscem radosnych rodzinnych spacerów.

 • Link do komentarza Spalony wtorek, 29 maja 2018 10:04 napisane przez Spalony

  Warsztaty z hodowli zioła? No jest moc! :D

 • Link do komentarza tomfaj wtorek, 29 maja 2018 09:54 napisane przez tomfaj

  To jest świetna inicjatywa! Brawo, brawo, brawo! Wenecja jest bardzo niedocenionym punktem miasta. A tam może być tak pięknie. Proszę popatrzeć na stare zdjęcia, popytać starszych jak tam kiedyś tętniło życie. Marzą mi się knajpki, atrakcje dla dzieci, jakiś mini stateczek pływający po jeziorze itp.
  Popieram i gratuluję.

 • Link do komentarza MAREK.Z wtorek, 29 maja 2018 09:05 napisane przez MAREK.Z

  Misia kisia . To nie chodzi o Budżet Obywatelski. Tu nie chodzi o pieniądze z Miasta Gniezna . Ten projekt zostanie wykonany za pieniądze sponsora FIRMĘ "VELUX" , której należy bardzo podziękować za tą inicjatywę dla gnieźnian. Brawo . " VELUX Z MIASTEM , MIASTO Z VELUX- em"

 • Link do komentarza misiakisia wtorek, 29 maja 2018 08:24 napisane przez misiakisia

  A czy w 2016 roku nie wygrał projekt z BOMG który miał być zrealizowany w 2017 roku i nadal nawet w 2018 roku nie jest realizowany. Coś tu nie halo z tym szumnym BOMG jest w naszym mieście

 • Link do komentarza micio wtorek, 29 maja 2018 08:17 napisane przez micio

  Oby wykonanie nie było takie jak ten projekt "profesjonalny" :D ;)

 • Link do komentarza MAREK Z. wtorek, 29 maja 2018 07:52 napisane przez MAREK Z.

  Brawo "OŚLA ŁAWKA". Piękna robota. Tak się zmienia Gniezno . Bez oglądania się na Prezydenta Miasta. HURA !!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane