środa, 30 maja 2018 07:24

Uczniowie sprzątali groby gnieźnieńskich powstańców

 
Uczniowie sprzątali groby gnieźnieńskich powstańców fot. Rafał Wichniewicz

Wychowankowie kilku gnieźnieńskich szkół, w ramach wspólnej akcji, udali się na cmentarz św. Piotra, by uporządkować miejsca spoczynku powstańców wielkopolskich na Akropolu Bohaterów.

Akcja miała miejsce we wtorkowe popołudnie, kiedy to u bram cmentarza zjawiło się kilkudziesięciu uczniów wraz z wychowawcami. Wszyscy, w ramach swojego rodzaju akcji społecznej i dobrowolnie, wzięli udział w czyszczeniu nagrobków kilkudziesięciu poległych przed prawie stu laty uczestników niepodległościowego zrywu.

- Nasza szkoła realizuje projekt związany z setnymi rocznicami odzyskania niepodległości oraz powstania wielkopolskiego i wyszliśmy z inicjatywą "Uczniowie gnieźnieńskich szkół - gnieźnieńskim powstańcom" i chcemy w ten sposób oddać cześć bohaterom i przypomnieć niektórym mieszkańcom miasta. Jak widać, młodzież z niektórych szkół dopisała i liczymy iż do tego włączy się jej więcej. Chcemy pokazać w sposób czynny działania patriotyczne, które podtrzymujemy nie tylko poprzez akademię i naukę historii, ale również w taki sposób - przekazała Agnieszka Lange, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2.

Poza tą placówką, w akcji wzięli udział uczniowie Gimnazjum nr 2, Szkoły Podstawowej nr 7 oraz nr 5 i 8. Wyposażeni w grabki, haczki, płyny, szczotki i miotełki przez kilka godzin starali się uporządkować groby powstańców, które choć często odwiedzane przez gnieźnian, przez wpływ różnych czynników atmosferycznych ulegają zabrudzeniu: - Cenimy akcję i zaangażowanie uczniów. Już nie pierwszy raz mogliśmy liczyć na nasze dzieci - dodała Agnieszka Lange.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane