środa, 06 czerwca 2018 14:23

16,5 mln złotych kredytu dla Powiatu. Moment dziejowy czy jeden z wielu?

 
16,5 mln złotych kredytu dla Powiatu. Moment dziejowy czy jeden z wielu? fot. Rafał Wichniewicz

Radni powiatowi zdecydowali o zaciągnięciu kredytu na kwotę 16,5 miliona złotych. Zarząd mówi o konieczności pokrycia kosztów rozpoczętych inwestycji przed otrzymaniem zwrotu funduszy. Opozycja twierdzi iż to doprowadzenie finansów powiatu do ostateczności.

Temat zaciągnięcia pożyczki na kwotę 16,5 milionów złotych wzbudzał emocje już od samego rana. Zaplanowana na godzinę 8:00 sesja Rady Powiatu Gnieźnieńskiego rozpoczęła się kilkadziesiąt minut później z uwagi na fakt iż gorąca dyskusja w tym temacie rozpoczęła się już na poprzedzającej ją Komisji Finansowej. Po jej zakończeniu i zainaugurowaniu sesji, wymiana zdań w sprawie pożyczki rozgorzała także w sali sesyjnej, tuż po przedstawieniu założeń korekty Wieloletniej Prognozy Finansowej, która uwzględniła także dodatkowe środki zaplanowane w kredycie.

Jak przekazano, przychody z pożyczki w wysokości 16 572 845 złotych, przeznaczone mają zostać na wyprzedzające finansowanie działań, które mają dotację ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej dla trzech projektów - przebudowy drogi powiatowej Wierzyce - Czerniejewo (1 mln 489 tys. zł), dostosowanie infrastruktury edukacyjnej do potrzeb rynku pracy (m.in. remont i rozbudowa CKP - 6 mln 476 tys. zł), infrastruktura informacji przestrzennej dla powiatu gnieźnieńskiego (7 mln 493 tys. zł) oraz wdrożenie zaawansowanych e-usług dla klientów Starostwa Powiatowego i podległych jednostek (1 mln 112 tys. zł). To jednak niekoniecznie sam fakt konieczności dofinansowania wzbudził uwagi, ale to iż pozyskany teraz kredyt jest maksymalnym, jeśli chodzi o możliwości budżetowe powiatu. 

- Tą uchwałą podejmiemy kluczowe i dziejowe decyzje dla powiatu, mimo iż to się dzieje w ramach sesji nadzwyczajnej, o 8:00 rano i na szybko. Te decyzje, które podejmie dziś rada, jak myślę, będą rzutowały na przyszłość powiatu na wiele lat. To działanie będzie generować politykę powiatu nie tylko na tę kadencję, ale i na przyszłą i na tej sesji ją uszczelnią i zamkną. Wobec trybu pracy nad tą uchwałą i zobowiązaniami dla powiatu, być może bardziej istotnymi niż podejmowanymi na sesji budżetowej, proszę o umotywowanie poszczególnych zmian. To nie są zmiany kosmetyczne, ale zmiany dziejowe dla powiatu. Myślę, że powinniśmy poznać motywację Zarządu do poszczególnych zadań inwestycyjnych, wydatków i zobowiązań - stwierdził radny Rafał Spachacz. Pomijając dyskusję wydatkowania środków na drogi, która nie wnosiła nic do kwestii samego kredytu, głos następnie zabrał radny Robert Andrzejewski: - Między kanapką a poranną kawą mamy ustawić finansowanie dla 150 tys. ludzi na ileś lat do przodu. Chciałbym zwrócić uwagę na jeden aspekt - dziwi mnie jedna rzecz, gdyż nie pojawiają się nowe zadania, dokładane są pieniądze do zadań wcześniej zaplanowanych i jest pytanie - dlaczego? Czy to znaczy, że wcześniej przez błąd lub celowo wpisano kwoty niższe niż faktycznie potrzebne przy tych zadaniach, a jak się zbliża realizacja to nagle się je urealnia? Rozumiem, że sztandarowym zadaniem dla zarządu, który łączy, jest kwestia szpitala. O ile mnie pamięć nie myli, to w WPF szpital ma zabezpieczenie na pierwszy etap. 16 milionów idzie w różne, pewnie ważne, relatywnie drobne zadania, wchodzimy w warunkowe spełnianie wymogów finansowych i unikanie nadzoru, bo tak to zrozumiałem i nie będziemy mieli możliwości znalezienia pieniędzy, w postaci kredytu czy obligacji przez najbliższe lata - stwierdził radny. 

Na pojawiające się zarzuty odpowiedziała starosta Beata Tarczyńska, która przekazała iż kredyt jest brany w celu finansowania ww. zadań, a zgodnie z treścią uchwały, jego spłata nastąpi w 2019 roku w terminie nie dłuższym niż 90 dni po zakończeniu ich wykonywania i otrzymaniu środków z Unii Europejskiej: - Sukcesywnie te pieniądze będą spływały i być może już w najbliższym czasie okaże się iż kredyt będzie niższy, bo raty, które będzie spłacał Urząd Marszałkowski, będą wpływały do budżetu. To jest kredyt, który jasno mówi, że jest przeznaczony na zadania z funduszy unijnych. Wiemy, że to ostatnie rozdanie i korzystamy z tego, dlatego napisane są programy, które dotyczą geodezji, eSTeDe, informatyzacji urzędu czy drogi. Te zadania musimy zabezpieczyć i na nie będzie brany kredyt, ale będzie on też sukcesywnie uzupełniany przez środki spływające z Urzędu Marszałkowskiego i taką umowę mamy podpisaną, a trzeba wiedzieć iż Urząd Marszałkowski wypłaca te środki z pewnym opóźnieniem i musimy zabezpieczyć się tym kredytem - stwierdziła starosta i dodała iż jej zdaniem może być tak, że zanim kredyt zostanie powzięty, być może część środków już spłynie i wtedy nie trzeba będzie brać tak dużej kwoty z banku.

- To z pozoru pięknie wygląda, natomiast rzecz ma się inaczej. Kredyt jest zobowiązaniem i my nie jesteśmy na nie, ale w obliczu tak kolosalnej zmiany dla powiatu, nie możemy tak szybko procedować tej uchwały. Powinniśmy się spotkać i być jako radni przekonani do tego, że podejmujemy dla powiatu dobrą decyzję, a ja dzisiaj tego przekonania nie mam - stwierdził Rafał Spachacz i zaproponował, by każdy projekt z "uchwały kredytowej" omówić osobno. 

Radny Dariusz Pilak przypomniał, jak wyglądało przygotowywanie środków z OSI, które to właśnie teraz są przeznaczone na wykonywane zadania: - Dzisiaj stoimy przed sytuacją, kiedy mamy w województwie stworzone OSI, za tym szły pewne fazy przygotowań i zobowiązań. Przez to, że możemy realizować obszar z OSI dla projektów zgłoszonych w tamtej kadencji, powoduje iż środki miały być konsumowane pod te działania. Nam zaczyna się to teraz załamywać. Gdybyśmy nie wykupili wcześniej tych zobowiązań, to o tych 16 milionach moglibyśmy zapomnieć, bo możliwości by nam na to nie wskazywały - stwierdził i dodał, że po przyjęciu tego kredytu, nie będzie możliwości zaciągnięcia żadnego kolejnego: - W perspektywie mamy jeszcze kilka projektów, które będą czekały w ramach OSI, bo są zgłoszone. Nie będziemy mogli możliwości ich realizacji, bo nie będzie możliwości zaciągnięcia kredytu.

Robert Andrzejewski stwierdził: - Rozumiem, że sytuacja finansowa powiatu jest katastrofalna i brakuje pieniędzy na obrót, tak to zrozumiałem - stwierdził i skierował pytania do urzędników w sprawie kosztów całego kredytu. Z odpowiedzi wynikło iż za 2018 i 2019 rok za jego obsługę zapłacić trzeba będzie około 1 mln 200 tys. złotych. To nieco podburzyło niektórych radnych z opozycji. Wicestarosta Jerzy Berlik odniósł się natomiast do słów Rafała Spachacza: - Mówienie, że przekroczenie procedury kredytowej jest dziejowym momentem w tej kadencji, to ja bym chciał zwrócić uwagę, że takich dziejowych momentów było więcej, ale wcześniej. Możemy mówić o rozbudowie szpitala, gdzie podjęto decyzję o budowie MOS-u, budowie hali sportowej i spodziewaliśmy się trudności przy realizacji projektów unijnych, które gwarantowało nam OSI. Nikt nas nie zmuszał, byśmy musieli skorzystać z tego, by poprawiać jakość edukacji zawodowej w powiecie, by infrastrukturę przestrzenną w powiecie wdrażać czy przebudowę eSTeDe. Poza tym przebudowa drogi powiatowej między Wierzycami a Czerniejewem. Moglibyśmy tego nie robić i wtedy byśmy nie musieli się dziś spotykać i nie byłoby problemu - stwierdził wicestarosta i dodał iż trzeba wykorzystać środki, gdyż nie wiadomo ile ich będzie w następnym unijnym rozdaniu. Jerzy Berlik dodał iż w jego mniemaniu nie jest to dziejowy moment, ale niezbędny instrument do realizacji zawartych umów. Dodał też iż Urząd Marszałkowski nie jest w stanie w ciągu roku tak zrealizować wszystkich przyjętych zadań, by zaliczki spływały na czas. 

- Ja od początku nie neguję zasadności tych zadań, nie jestem przeciwnym, ale powinniśmy to sobie wszystko najpierw wyjaśnić. Dzisiaj pan tłumaczy iż decyzje, które podjął zarząd odnośnie realizacji zadań dzisiaj są ważne, rozważne itd. Niech pan nie żartuje, to pachnie wyborami, dlatego iż te decyzje są podejmowane 6 czerwca a nie w grudniu czy na przestrzeni poszczególnych miesięcy czy lat. Nie jestem przeciwny projektom, ale uważam iż to jest tak poważna decyzja, że powinna zostać poprzedzona dyskusją - stwierdził Rafał Spachacz w odpowiedzi do wicestarosty.

Dalsza dyskusja między działaczami nie wnosiła już nic więcej do dyskusji. Ostatecznie, za zmianami w Wieloletniej Prognozie Finansowej, przewidującej w korekcie uwzględnienie kredytu na 16,5 miliona złotych, zagłosowali: Jerzy Berlik, Zbigniew Bręklewicz, Leszek Figaj, Marek Gotowała, Dariusz Igliński, Andrzej Kwapich, Marek Łykowski, Tadeusz Pietrzak, Włodzimierz Pilarczyk, Rafał Skweres, Stanisław Szczepański, Beata Tarczyńska, Ewa Twardowska. Przeciwko byli: Robert Andrzejewski, Rajmund Gąsiorek, Telesfor Gościniak, Jacek Kowalski, Dariusz Pilak, Marian Pokładecki, Radosław Sobkowiak, Piotr Staszczak, Edward Załęski i Krystyna Żok. Od głosu wstrzymał się Rafał Spachacz. W głosowaniu nad zaciągnięciem kredytu rezultat był taki sam oprócz Dariusza Iglińskiego, który musiał już opuścić obrady. Na sesji byli nieobecni: Piotr Kujawski, Natasza Szalaty i Ewa Mądra.

 

 

29 komentarzy

 • Link do komentarza melchior środa, 20 czerwca 2018 10:27 napisane przez melchior

  Proszę państwa, co to za kolejny skandal z remontem i budową Komendy Policji??? okazuje się, że to kolejne przedsięwzięcie powiatu, które jest nielegalne>? właśnie NSA cofnęło wyrok WSA w sprawie sporu pomiędzy starostwem a mieszkańcem sąsiadem Policji. Jak to świadczy o urzędnikach powiatu i jego prawnikach? Kolejny nieudany ruch tej władzy. Wstyd. i wy się przymierzacie, żeby przejąć władzę w mieście? Toc to będzie katastrofa!!

 • Link do komentarza urzędas poniedziałek, 11 czerwca 2018 09:00 napisane przez urzędas

  A jakim specjalistą jest połowica pewnego pana z kampanii prezydenckiej Budasza? A omnibusy skaczące ze stołka na stołek? Wszystko idzie pod lupę!

 • Link do komentarza Maciek niedziela, 10 czerwca 2018 22:42 napisane przez Maciek

  Abc i jan z kolna -dla was postkomunistyczny zootechnik lub prezes z platformianego politycznego nadania autobusowego interesu to wyjątkowe orły i prawdziwe geniusze do zarządzania miastem. Budasz pomylił się z powolaniem, to on powinien być zootechnikiem, bo jest specjalistą od królików. Niestety, i jeden i drugi rozwalili miasto mając w nosie jego mieszkańców.

 • Link do komentarza Jan Serce niedziela, 10 czerwca 2018 20:27 napisane przez Jan Serce

  Janie z Kolna - tylko nie mizerota, uważaj, co piszesz. Pytam ponownie i odpowiedz, jakie doświadczenie zawodowe miał były naczelnik poczty i prezes MPK zostając prezydentem Gniezna? A jakie miał prezes ochotniczej straży pożarnej? A pracownik uczelni orzywieziony do Gniezna? A lekarz od łóżka chorego?. Żaden z nich o ile się orientuję nie miał żadnego doświadczzenia w biznesie, nie wiedzieli, co znaczy mieć wizję rozwoju miasta, a jakoś nie słyszano, by sobie nie radzili. Fakt, że miasto za ich kadencji nie notowało rozkwitu, ale jakoś klepało tę biedę. Wiadomo, że nowa miotła przeszkadza cwaniakom, którzy ustawili się w PO w lokalnych układach tak samo, jak w kraju. Jest nadzieja, że ten marazm się skończy i przyjdzie nowy powiew, który doprowadzi do tego, że Gniezno stanie się miastem faktycznie otwartym.

 • Link do komentarza Iwona S. niedziela, 10 czerwca 2018 12:49 napisane przez Iwona S.

  W starostwie są przykłady zatrudnienia byłych lub obecnych sympatyków PO. Czyżby dawne poglądy starościny wzmocniły się. Jaki pan taki kram. Dolata, rakietka, lotka, Budasz.

 • Link do komentarza urzednikpogodzinach niedziela, 10 czerwca 2018 11:01 napisane przez urzednikpogodzinach

  Wyborca, a w Urzędzie zatrudniają ludzi bez żadnego wyższego wykształcenia, na stanowiskach wysoce odpowiedzialnych. Wystarczało brać aktywny udział w konferencjach senatora Gruszczyńskiego, by zostać odpowiednio zapamiętanym na przyszłość. Wykształcenie? A po co? Sprawdź sobie w BIP.

  A pamiętasz pierwszego rzecznika prezydenta? To też był niezły kwiatek, bo po oddaleniu z magistratu trafił do urbisu. Zapytaj pracowników tej spółki, jakie są jego zadania. Można wymieniać i wymieniać, więc po co taka licytacja między urzędami? Wszędzie to samo.

 • Link do komentarza Wyborca niedziela, 10 czerwca 2018 10:12 napisane przez Wyborca

  W starostwie są przykłady zatrudnienia masażystek czy dziewiętnastolatak po liceum a inni z wyższym wykształceniem nie mają szans bo nie znają nikogo w PIS. Oto ta ich równość dla wszystkich. Gdzie dyrektorem zostaje pomocnik kierowcy albo młody chłopak bez doświadczenia zawodowego. Ważne że środowisko PiS i epizod ministranta w CV.

 • Link do komentarza jan z kolna sobota, 09 czerwca 2018 15:50 napisane przez jan z kolna

  Szanowny wyborco. No i co z tego, że Starosta i kandydat na prezydenta są inżynierami? ale jak wcześniej pisałem bez doświadczenia. Polski i Gniezna nie stać na eksperymenty z taką mizerotą.To tylko możliwe jest za rządów PiS, że awansuje się z Rady Parafialnej lub Gazety Polskiej do Rad Nadzorczych Skarbu Państwa lub Rady Ministrów. ha, ha, ha

 • Link do komentarza abc sobota, 09 czerwca 2018 09:06 napisane przez abc

  @ wyborco Ty tak naprawdę czy sobie żartujesz? Prowadzenie sklepu z sukniami porównujesz do zarządzania 70 tysięcznym miastem? Może tak był już przecież w Waszym zasobie kadrowym sklep z artykułami na rybki

 • Link do komentarza salowa piątek, 08 czerwca 2018 22:05 napisane przez salowa

  W tym szpitalu to jest korupcja i łamanie prawa!

 • Link do komentarza jolka piątek, 08 czerwca 2018 14:42 napisane przez jolka

  a ja bym chciał wiedzieć , jakie jest obecnie zadłużenie szpitala, bo próbują znowu zabierać personelowi pieniądze.

 • Link do komentarza wyborca piątek, 08 czerwca 2018 13:36 napisane przez wyborca

  Janie z Kolna, twój idol Pilak to teolog. Prawda, że to wspaniałe przygotowanie na każdy stołek oczywiście z łaski PO. Natomiast starosta Tarczynska jest inżynierem i ręce od niej z daleka. Z tego, co wiadomo pan Kaminski jest także inżynierem bodajże po wydziale elektrycznym Politechniki Poznanskiej, więc chyba i jedna i druga przywołana przez ciebie osoba mają znacznie lepsze przygotowanie na stanowiska związane z gospodarką. Ten drugi kandydat na prezydenta zna się na prowadzeniu działalności gospodarczej w przeciwieństwie do wszystkich dotychczasowych działaczy i wie, jak rządzić, by w tych trudnych czasach nie splajtować. I właśnie takie doświadczenie jest bezcenne w powierzaniu obowiązków zarządzania społecznymi finansami.

 • Link do komentarza jan z kolna piątek, 08 czerwca 2018 09:03 napisane przez jan z kolna

  Tak to jest jak PiS wstawia na starostę osobę kompletnie nieprzygotowaną do pełnienia tej funkcji i kompletnie bez doświadczenia, co świadczy brak w pensji starosty dodatku za staż pracy, który wynosi "0" . Na Prezydenta desygnują sprzedawcę sukien ślubnych ??? Oto kadry PiS, które są bez doświadczenia, bez stażu i przygotowania ale posiadają najważniejszą i wymaganą przez PiS zaletę - są lojalne !!!!!! Budżet starostwa w ruinie, rosnące zadłużenie, brak przez 4 lata inwestycji ( wstawienie okien w szpitalu to nie inwestycja ) Starostwo to taka łódka bez wioseł na oceanie - TRAGEDIA.

 • Link do komentarza budowlaniec czwartek, 07 czerwca 2018 23:21 napisane przez budowlaniec

  Jak się nic nie budowało tylko rujnowało, to też była nadwyżka za pilakowych rządów. I to w dodatku taka, ze oddawano kasę do województwa, bo draństwo palcem nie ruszyło na budowie. Jak pamięcią sięgnąć, to jedyne wydatki były na kaski dla ekipy zwiedzającej szpital. A propos, panie Pilak, gdzie one są?

 • Link do komentarza melchior czwartek, 07 czerwca 2018 19:25 napisane przez melchior

  szpital i powiat tak ciężko przędzie,że chcieli juz personelowi średniemu pieniądze zabierać.

 • Link do komentarza Wszystko na kredyt czwartek, 07 czerwca 2018 17:32 napisane przez Wszystko na kredyt

  Ad Baltazar: hmmm... jeżeli prawie 10 mln zl nadwyżki to ruina, to ciekawe jak nazwiesz obecny budżet powiatu?! Pilak zabezpieczył kasę na budowę gorącej platformy- 34 mln zl, wykupił obligacje, zostawił prawie 10 mln nadwyżki w budżecie - A teraz będzie kredyt na ponad 16 mln zl..., kredyt który będą spłacać następcy... bardzo "mądre". Gratuluję takich gospodarzy... chyba Powiat zasługuje na coś lepszego!

 • Link do komentarza dobrazmiana czwartek, 07 czerwca 2018 17:07 napisane przez dobrazmiana

  W ruinie to jest ta nowa hala budowana przez zarząd od kredytów

 • Link do komentarza Baltazar czwartek, 07 czerwca 2018 14:36 napisane przez Baltazar

  ad "dobra zmiana - Pilak zostawił powiat w ruinie. Na złość następcom,bo dobrze wiedzieli, ze nie maja szans na reelekcję. A teraz koleś mu załatwił kolejne 7 lat w MOKu. Ale nadzieja na zmianę w Urzędzie Miasta i która spowoduje anulowanie takich koleżeńskich przysług.

 • Link do komentarza Redakcja Gniezno24.com czwartek, 07 czerwca 2018 14:11 napisane przez Redakcja Gniezno24.com

  O możliwościach kredytowych powiatu jest napisane w artykule. Zachęcamy do lektury przed napisaniem komentarza.

 • Link do komentarza dobra zmiana smiech czwartek, 07 czerwca 2018 11:01 napisane przez dobra zmiana smiech

  Czekam na konferencję Gnieźnieńskiego Porozumienia Samorządowego na temat olbrzymiego zadłużenia powiatu. Ostatnio stale czytałem jak to miasto się zadłuża. Że jak mogą brać kredyt 19 mln. Tylko, że miasto pewnie ma dwa razy większy budżet niż powiat, a kredyt tej samej wielkości. To jest szok. Gdyby jeszcze powiat realizował jakieś duże i drogie inwestycje, ale co robi? Szpital i....? Ciekawy jestem również - ale to już zadanie pana redaktora - żeby sprawdzić czy możliwe jest zaciągnięcie jeszcze kredytu, bo mam wrażenie, że powiat doszedł do maksymalnego dopuszczalnego poziomu zadłużenia.... Jeśli się mylę poproszę o sprostowanie. Ten temat powinien zostać sprawdzony przez pana redaktora. Tak samo czekam na artykuł dotyczący wynagrodzeń starosty, członków zarządu powiatu i innych funkcyjnych osób (podobny do artykułu o wynagrodzeniach w mieście - dzięki!)

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane