wtorek, 12 czerwca 2018 20:13

Więzień próbował ucieczki z przepustki - zauważył go funkcjonariusz po służbie

  mn
Więzienie w Gębarzewie Więzienie w Gębarzewie archiwum redakcji

Kpt. Krystian Rynarzewski i mł. chor. Andrzej Szulc, w czasie wolnym od służby, pomogli w zatrzymaniu skazanego, który nie powrócił w wyznaczonym terminie z przepustki. 

Sytuacja miała miejsce kilka tygodni temu, bo 23 kwietnia, ale dopiero teraz o sprawie poinformował ZK Gębarzewo. Kapitan Krystian Rynarzewski - zastępca kierownika działu penitencjarnego w czasie wolnym od służby, wracając do domu, zauważył mężczyznę siedzącego w przydrożnym rowie. Przejeżdżając obok niego rozpoznał w nim skazanego, który od paru godzin powinien przebywać w zakładzie karnym.

Bez chwili zastanowienia zjechał na pobocze i obserwując więźnia zaalarmował odpowiednie służby pod numerem alarmowym 112 opisując dokładnie całą sytuacje oraz swoje położenie. Po tym bezpośrednio poinformował dyżurnego z KP w Czerniejewie, który otrzymał już zgłoszenie o podjęciu pilnej interwencji związanej z zatrzymaniem skazanego. Kapitan Krystian Rynarzewski zjechał w bezpieczne miejsce i obserwował dalej zachowanie skazanego. W tym samym czasie mł. chor. Andrzej Szulc, pełniący funkcję zastępcy dowódcy zmiany w Oddziale Zewnętrznym w Pobiedziskach, w czasie wolnym od służby, jadąc drogą krajową nr 15 zauważył stojącego na poboczu drogi kpt. Krystiana Rynarzewskiego. Zatrzymał samochód i zapytał kolegę, czy nie potrzebuje pomocy. W trakcie rozmowy funkcjonariuszy, skazany gwałtownie wstał, podbiegł do zaparkowanego obok auta, usiadł na miejscu pasażera, a następnie z kierowcą ruszył w kierunku Wrześni.

Obaj funkcjonariusze bez chwili zastanowienia ruszyli w pościg za pojazdem, w którym znajdował się skazany. Obserwowali go i na bieżąco informowali KP w Czerniejewie oraz KPP we Wrześni o swojej lokalizacji, prosząc jednocześnie o wsparcie funkcjonariuszy policji w zatrzymaniu skazanego. Po dojechaniu do Wrześni tuż przed przejazdem kolejowym zauważyli policyjny radiowóz z włączonymi sygnałami uprzywilejowania. Dali znać funkcjonariuszom policji, że w pojeździe przed nimi znajduje się osoba, która nie wróciła do zakładu karnego. Na środku drogi policyjny radiowóz zatrzymał pojazd, którym podróżował skazany. Funkcjonariusze przekazali policjantom informację, że jest to osoba odbywająca karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Gębarzewie i nie stawiła się w terminie z udzielonej przepustki. Osadzony został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji i doprowadzony do KPP we Wrześni celem wyjaśnienia.

Kapitan Krystian Rynarzewski funkcjonariuszem Służby Więziennej jest od 16 lat. Bycie funkcjonariuszem Służby Więziennej zobowiązuje. Jest się nim 24 godziny na dobę. Czujność i gotowość do podjęcia działania w każdym czasie, to cechy, o których nie zapomniał wracając po służbie do domu. Pozwoliło to na ujęcie skazanego, który nadużył danego mu zaufania.

Tekst i zdjęcie kpt. K. Rynarzewskiego: kpt. Michał Wiśniewski

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane