środa, 13 czerwca 2018 12:51

Prezydent nie odpowiada radnym, więc teraz pyta poseł

 

Można powiedzieć, że to kontynuacja tematu, który rozpoczęli jakiś czas temu opozycyjni radni miejscy. Tym razem o brak odpowiedzi, na zapytania kierowane do Urzędu Miejskiego, postanowił zapytać poseł Krzysztof Ostrowski.

W tym celu parlamentarzysta udał się do prezydenta Tomasza Budasza, by osobiście przekazać mu na ręce pytania w sprawach, które nurtują radnych, a na które - jak twierdzą - do tej pory nie otrzymali informacji zwrotnej, która by ich satysfakcjonowała. Włodarz miasta odpowiedział jednak, że wszystkie informacje zostały przekazane zgodnie z literą prawa (zobacz więcej).

Przypomnijmy iż jakiś czas temu radni skierowali zapytania o konkretne wydatki, ponoszone przez Urząd Miejski z pieniędzy podatników. Wśród nich była kwestia kosztów ponoszonych przez Magistrat na catering, usługi hotelowe i artykuły spożywcze, wykaz umorzeń podatków, nagród dla urzędników w tym dla zastępców, sekretarza i skarbnika, koszty delegacji itp. Zdaniem radnych, skupionych wokół Gnieźnieńskiego Porozumienia Samorządowego, prezydent udzielił wymijających odpowiedzi na te tematy, nie podając konkretnych danych. Wobec tego pod koniec maja skierowali ponaglenie w tej sprawie. 

13 czerwca do Magistratu w tej samej sprawie udał się poseł Krzysztof Ostrowski, który spotykając się w biurze Prezydenta Miasta Gniezna z Tomaszem Budaszem, przekazał pismo w którym oficjalnie, korzystając z przysługującego mu prawa, pytał się o: wysokość nagród przyznawanych zastępcom prezydenta, prezesom i wiceprezesom spółek komunalnych oraz dyrektorom wydziałów Urzędu Miejskiego w latach 2015-2018, ile środków przeznaczonych na utrzymanie Urzędu Miasta w tym samym okresie przeznaczone zostało na catering, usługi hotelowe i artykuły spożywcze, wykaz delegacji prezydenta i zastępców wraz z kwotą na to przeznaczoną, a także o wysokość najniższej, najwyższej oraz średniej wysokości wynagrodzenia pracowników w Wydziale Kultury i Promocji Urzędu Miasta wraz ze wszystkimi dodatkami za lata 2015-2017 oraz osobno w 2018 roku.

Prezydent przekazał iż w danej chwili nie może odpowiedzieć na dane pytania: - Pan poseł przychodzi tak z zaskoczenia, ale rozumiem iż takie metody dzisiaj panują w naszym kraju. Te materiały zostaną panu posłowi udostępnione na tyle, na ile je dzisiaj mamy i posiadamy. Dane wrażliwe mogą być przekazane na osobności u pani sekretarz. Krzysztof Ostrowski stwierdził: - Te pytania są znane panu od paru miesięcy np. pytanie o to, ile pieniędzy przeznaczonych na utrzymanie Urzędu Miasta w latach 2015-2018 przeznaczono na catering i usługi hotelowe, zadali panu radni miejscy a pan nie odpowiedział. Śledziłem tę dyskusję w internecie i zadałem sobie pytanie, czy pan nie chce udostępnić informacji, ile wydajecie na catering z pieniędzy publicznych, to zacząłem się zastanawiać, czy może ośmiorniczki są jedzone w urzędzie? Tomasz Budasz odparł: - Nie, tu nie jest tak jak w sejmie. Krzysztof Ostrowski kontynuował: - To jest trochę tak, że skoro nie chcecie odpowiedzieć na takie podstawowe pytanie, jakie nagrody przyznano, przecież pan to ma w głowie. Przecież zastępcy prezydenta nie zarabiają mało, bo 200 tysięcy, a jeszcze muszą dorabiać w spółkach komunalnych. To zaczyna zastanawiać, jak to się ma do najniższych wynagrodzeń w Urzędzie Miejskim, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej czy na stanowiskach administracyjnych, gdzie ludzie zarabiają 1600 zł na rękę. Prezydent odparł iż w urzędzie nie ma takich stanowisk, a poseł stwierdził iż owszem, są. Tomasz Budasz odparł: - Pieniądze są transparentnie wydawane, doskonale pan wie iż podlegamy Regionalnej Izbie Obrachunkowej, która nas sprawdza. 

Dalej poseł zapytał o to, dlaczego po raz pierwszy od lat, prezydent postanowił zebrać dywidendę ze spółek miejskich na wydatki budżetowe: - Czy nie lepiej byłoby te pieniądze przeznaczyć na obniżkę cen wody? - mówił Krzysztof Ostrowski i dalej dodał bardziej osobiste pytanie: - Czy prezydent mojego miasta tak źle zarabia, że musi dorabiać jeszcze w radzie nadzorczej spółki w Margoninie? Tomasz Budasz odparł: - Pan nie jest mieszkańcem tego miasta, panie pośle i to doskonale wiemy. Po drugie, każdy ma prawo postępować tak, jak uważa za stosowne. Pan nie odkrył żadnej tajemnicy, posiadam stosowne uprawnienia i w czasie wolnym wykonuję tego typu działalność. Uważam, że wysoce jest to niemoralnym pana pytanie w kontekście tego, że dokonaliście ograniczenia moich zarobków, jako samorządowca, karząc mnie za dobrą pracę. Ludzie widzą iż miasto się zmienia i wiele się dobrego dzieje. Dlatego nie rozumiem, dlaczego chce mnie pan karać. Odpowiadając na pierwsze pytanie dotyczące dywidendy, że jak był pan członkiem zarządu miasta, w tamtych czasach były przygotowywane plany zagospodarowania przestrzennego miasta, gdzie robiono to bezmyślnie, przygotowując działki w taki sposób, że wiele terenów podlegało wykupowi przez miasto. Tego wykupu nie robił ani pan, ani pana następcy i to się dzisiaj skumulowało. Dzisiaj moje służby działają szybko i sprawnie, wydając ostateczne decyzje odszkodowawcze. Doskonale pan wie i proszę nie manipulować, te środki poszły na odszkodowania, które były z natychmiastową wykonywalnością. Na to poszły te pieniądze. Jako Miasto mamy kolejne kwoty na ten cel, na które musimy znaleźć środki. Poseł odparł iż określenia "moje miasto" użył świadomie: - Mieszkam administracyjnie 300 metrów od miasta w Gminie Gniezno, ale pracowałem w mieście, nadal tu pracuję, robię tu zakupy, więc z tych przyczyn mam prawo używania określenia "moje miasto", bo wiążę z nim nadzieję przyszłościowe, zawodowe. Myślę, że nie nadużyłem. Prezydent odparł: - Myślę, że powinien pan też motywować wójta do tego, by dokładał się do wszystkich imprez miejskich się dokładał i partycypował. Krzysztof Ostrowski powiedział odnośnie pracy w spółce w Margoninie: - Pomyślałem sobie, że prezydent powinien przekazywać swoją siłę i energię na mieszkańców miasta Gniezna, a nie Margonina. Prezydent odparł: - Pan też wykonuje mandat posła i dorabia jako lekarz. Parlamentarzysta odparł iż za to wtedy nie bierze stosownych pieniędzy z tytułu nieobecności w sejmie.

Ostatecznie konkluzja z tego spotkania jest taka, że prezydent odpowie posłowi na zadane pytania pisemnie. 

79 komentarzy

 • Link do komentarza Kupszcza piątek, 22 czerwca 2018 14:31 napisane przez Kupszcza

  Dzis podobno w urzędzie biegali nerwowo poseł Arndt i Senator, przepraszam, Dyrektor WORD, Gruszczyński po Urzędzie. chyba coś jest na rzeczy. Może jakiś strach, jakaś obawa....

 • Link do komentarza RE środa, 20 czerwca 2018 06:55 napisane przez RE

  Przy okazji małe pytanko na temat śmieci - czy urzędnicy ustalili wszystkich co nie płacili za śmieci ? czy kontrolowane są domy pod wynajem bo gołym okiem widać że wynajmują nawet do 10-ciu osobom a jeden kubeł na śmieci stoi i do niego tylko dostawiają worki ze śmieciami .

 • Link do komentarza Marek wtorek, 19 czerwca 2018 08:33 napisane przez Marek

  Też mam ten problem z workami na szkło . Są słabej jakości i wystarczy niecałe pół worka butelek i worek od spodu pęka. Może UM zainteresuje się tą sprawą.

 • Link do komentarza Edyta poniedziałek, 18 czerwca 2018 19:07 napisane przez Edyta

  Nie mam czasu bo jeżdże do Poznania do roboty a po powroci urząd nieczynny, p[rzepraszam dzisiaj czynny jak wracałam ale powiedizano mi że urzędników od smieci nie ma w te dni co dłużej czynny. Chciałam się dowiedziec co ze szkłem bo mi kolejny worek co zostawili już pęka od tego ciężaru a widoków narazie nie ma na odbiór szkłai to mi leży w tym pęnietym worku , po co było gadanie że w poniedizałek urząd czynny i można sprawy załatwić

 • Link do komentarza Urzędnik poniedziałek, 18 czerwca 2018 06:26 napisane przez Urzędnik

  Dla mnie Budasz i Powałowski są już skończeni w Urzędzie i tym mieście dla wielu wyborców. Już ich nie chcemy bo będzie tylko gorzej. Liczą się tylko ich kieszenie napełnianie pieniędzmi z naszych podatków. I nie mają żadnych zahamowań. Żądza pieniądza i buta zmieniły ich diametralnie. To brak zaufania powoduje że Ci ludzie nie są godni by sprawować już te urzędy.

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki niedziela, 17 czerwca 2018 11:30 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  @bob od tego są doradcy i pijarowcy, za to im płacimy, a jeśli nie mają sami pomysłów, ochoty lub determinacji, won, czczą paplaniną i selfikami inwestorów do Gniezna się nie ściągnie. A miało, kurka, być tak pięknie...

 • Link do komentarza bobhaus sobota, 16 czerwca 2018 21:44 napisane przez bobhaus

  Nie zarzucajcie prezydentowi Budaszowi nadużyć bo to czcze gadanie .. Populizm czystej wody... Byle przyłożyć...
  a może byście tak zaczęli pomysłami na Gniezno dzielić się z mieszkańcami?? i wokół tego toczyć spory??? Co nie dacie rady???

 • Link do komentarza bobhaus sobota, 16 czerwca 2018 21:31 napisane przez bobhaus

  Dlaczego poseł Ostrowski milczy o szpitalu??

 • Link do komentarza Watermark sobota, 16 czerwca 2018 20:35 napisane przez Watermark

  Demokracja w Europie, Głosowanie
  https://www.youtube.com/watch?v=y93wPZT9Oqw

 • Link do komentarza do wiadomych sobota, 16 czerwca 2018 09:59 napisane przez do wiadomych

  Kościół nie zajmuje się finansami publicznymi magistratu. Nas interesuje ile dostają w promocji i inni przyboczni a o tym w kościele chyba niewiele wiedzą lub nie powiedzą bo jest coś takiego jak tajemnica spowiedzi.

 • Link do komentarza wyborca sobota, 16 czerwca 2018 00:38 napisane przez wyborca

  Poseł się nie obudził, to raczej poszedł, by skutecznie obudzić prezydenta. Prezydenta, który miał obudzić miasto, a tymczasem sam zapadł w sen i trzeba go przywołać do porządku. Dziękujemy panie pośle!

 • Link do komentarza janciovodnik piątek, 15 czerwca 2018 23:30 napisane przez janciovodnik

  Pan poseł obudził się ?? Acha... wybory idą :P
  Poza tym stawki wynagrodzeń w firmach miejskich na najwyższych stołkach wołają o pomstę... do ludu !!!

 • Link do komentarza zniesmaczony piątek, 15 czerwca 2018 22:50 napisane przez zniesmaczony

  ASIU Na te odpowiedzi, jakich udzielił prezydent radnym, ciągle na tym forum lub w lokalnej prasie - czekamy. Obyś ty, nie zapadła się pod ziemię jak przeczytasz treść tych odpowiedzi. Zapewne złapiesz się też za głowę czytając, jak prezydent bezczelnie zbywa radnych miasta Gniezna . A zbywając radnych, czyli naszych przedstawicieli powołanych do kontrolowania jego działań, on po prostu zbywa nas, gnieźnian. Powiem wprost, prezydent bezczelnie śmieje się nam w twarz.

 • Link do komentarza Kupszcza piątek, 15 czerwca 2018 22:15 napisane przez Kupszcza

  Do Asia. Wystarczy wejść w BiP i są interpelacje i odpowiedzi. Na pytanie o wydatki związane lata 2015 2018 radny otrzymuje odpowiedź że jego pismo to nie jest interpelacja z uwagi na jakiś przepis (śmiech na sali) i otrzyma odpowiedz w trybie jak w ustawie o dostępie do informacji publicznej. Przecież to jakieś szaleństwo.

 • Link do komentarza bicie pianki bez śmietanki piątek, 15 czerwca 2018 19:36 napisane przez bicie pianki bez śmietanki

  Zaraz pewnie się okaże, że stawki pijarowców i doradców są warszawskie, a efekty... niebawem ocenimy przy urnie :)

 • Link do komentarza asia piątek, 15 czerwca 2018 13:25 napisane przez asia

  Pytanie do kilku piszących. Co się stanie jak dziennikarz w końcu ujawni odpowiedzi i okaże się, że radni dostali odpowiedzi na pytania, które stawiali. O czym wtedy będziecie pisać? Tylko kasa wam w głowach. Żałosne. Proponuję udajcie się do kościoła, dajcie na tacę i oddajcie się wierze. Tego wam brakuje. Do zobaczenia w niedzielę.

 • Link do komentarza do Zefiryndy piątek, 15 czerwca 2018 13:23 napisane przez do Zefiryndy

  Do pełni szczęścia brakuje ci ujawnienia zarobków w UM? Naprawdę? Żałosne, aby pomiędzy własnym szczęściem, a zarobkami innych ludzi (twoich sióstr i braci) stawiać znak równości. Kobieto zacznij chodzić do kościoła, zacznij wierzyć, a demony cię opuszczą. Trzymam za ciebie kciuki.

 • Link do komentarza Zefirynda piątek, 15 czerwca 2018 09:47 napisane przez Zefirynda

  Panie prezydencie , zarobki w samorządach są jawne i publikowane w rozporządzeniach , tylko że do pełni szczęścia nam brakuje info o zarobkach w UM Gniezno bo w rozporządzeniu są widełki, chodzi nam o wysokość zarobków na poszczególnych stanowiskach bez podania imienia nazwiska i daty urodzenia otrzymującego wynagrodzenie, no i dobrze byście podali co nieco o dodatkach specjalnych, kilometrówkach itd. UM to publiczna kasa, to nie jest prywatne przedsiębiorstwo !

 • Link do komentarza joe piątek, 15 czerwca 2018 00:58 napisane przez joe

  Czesław, nie ośmieszaj się z tymi komentarzami. Facebook zlikwidował zjawisko kupowania polubień i bardzo mocno ogranicza dostęp anonimowych kont. Budasz pracował na to przez ponad trzy lata, podczas gdy reszta zwyczajnie spała. Teraz się nagle budzą i olaboga, co za trwoga.

 • Link do komentarza sam on czwartek, 14 czerwca 2018 23:26 napisane przez sam on

  Tomasz nie zna miasta mieszkając w jego centrum ! facet dzieli ludzi, a to nie przystoi nawet w walce politycznej. ciekawe czy powstaną te jego obiecane brygady tygrysów do zbierania inwestorów.

startpoprz.1234nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane