piątek, 15 czerwca 2018 10:59

Utwórz profil zaufany w Starostwie Powiatowym

 
Utwórz profil zaufany w Starostwie Powiatowym archiwum redakcji

Od teraz mieszkańcy, którzy chcą zaoszczędzić czas, mogą utworzyć swój profil zaufany, by szybciej kontaktować się z urzędem przy ul. Jana Pawła II i przesyłać w ten sposób dokumenty.

Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzić swoją tożsamość w internecie. Za jego pomocą można m.in. szybko i bezpiecznie wysyłać oraz sprawdzać dokumenty w serwisach urzędowych. Aby jednak on zaczął funkcjonować, należy założyć konto i otrzymać potwierdzenie jego autentyczności.

- To bardzo ważne, byśmy w dobie komputerów potrafili korzystać z usług, które świadczy Starostwo. Sądzę, że wiedza jest już znacząca w tej kwestii, ale są pewne obawy co do tego, jak to robić. Pamiętamy o tym, że na stronie obywatel.gov.pl jest przedstawiona cała procedura, która pomoże obywatelowi w załatwieniu sprawy w komfortowy sposób, tzn. z miejsca zamieszkania. Pewne obawy wśród mieszkańców budzą jednak iż należy mieć profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany. Teraz będzie można go uzyskać w Wydziale Komunikacji i potrzebny do tego będzie dowód osobisty, adres mailowy oraz numer telefonu - mówiła starosta Beata Tarczyńska.

- Chcemy zachęcić mieszkańców Powiatu Gnieźnieńskiego, by korzystali z usług za pomocą bezpłatnej platformy ePUAP. Można tam złożyć wniosek, monitorować na jakim etapie jest sprawa załatwiona w danej chwili. Realizacja spraw przez internet jest możliwe poprzez posiadanie profilu zaufanego, który stanowi zastąpienie własnoręcznego podpisu w swojego rodzaju formie elektronicznej - przekazała Maria Suplicka, etatowy członek zarządu.

Małgorzata Pietrzak-Sikorska, dyrektor Wydziału Komunikacji dodała iż to udogodnienie na pewno usprawni pracę podległej jej jednostki urzędu: - Z naszego wydziału, każdego dnia, korzysta około 400 osób. To dość duża liczba, gdyż są to nie tylko mieszkańcy Gniezna, ale także każdej innej gminy, stanowiącej część powiatu gnieźnieńskiego. Stąd też zdecydowaliśmy się na ten krok, aby skierować odpowiednie procedury do Ministerstwa Cyfryzacji i by tym samym zdobyć akceptację na to, byśmy mogli, jako kolejny urząd w Polsce, zakładać profil zaufany.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Maja piątek, 15 czerwca 2018 17:54 napisane przez Maja

    Świetnie....więc korzystaj z elektronicznego kontaktu z urzedami

  • Link do komentarza Wyborca piątek, 15 czerwca 2018 11:37 napisane przez Wyborca

    Kampania wyborcza wystartowała. W skarbowym i w zusie to jest od lat.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane