czwartek, 21 czerwca 2018 11:08

„Złota Rączka” ma pomóc gnieźnieńskim seniorom

 
„Złota Rączka” ma pomóc gnieźnieńskim seniorom archiwum redakcji

Z pomocy przy drobnych, domowych usterkach będą mogli już od lipca skorzystać mieszkający samotnie gnieźnieńscy seniorzy.

To pomysł na wdrożenie w życie idei, która pojawiła się w ubiegłorocznym budżecie obywatelskim po stronie Miejskiej Rady Seniorów (a która ostatecznie nie wygrała). Założeniem „Złotej Rączki” jest bezpłatna pomoc seniorom przy drobnych, domowych usterkach. Pomysł jest kierowany do osób w wieku powyżej 65. roku życia, mieszkających samotnie lub tylko z drugą osobą (także 65+), niesamodzielnych, niepełnosprawnych lub dysponujących niskim budżetem, a jednocześnie wymagających pomocy przy drobnych czynnościach technicznych.

Aby usterka została naprawiona, musi ona spełniać trzy kryteria - nie wymaga ona specjalistycznej wiedzy oraz uprawnień, nie wymaga natychmiastowej interwencji, a także nie może być usługą świadczoną w ramach jakiejś umowy np. ze wspólnotą mieszkaniową czy administracją. Na naprawę czego może liczyć senior? Wymianę żarówki, wymianę lub regulacje klamki, wkręcenie kołków, naprawy cieknącego kranu lub wyczyszczenia odpływu, naprawy wadliwie działającej spłuczki, wymiany uszczelki w urządzeniach wodnych i kanalizacyjnych, uszczelnienia okna lub drzwi, a także inne drobne czynności naprawcze. 

- Dla niektórych osób to nie musi być problemem, ale dla wielu seniorów może stwarzać dużo kłopotu, także w szukaniu, kto mógłby to zrobić. Zapewne się znajdzie zawsze ktoś, kto może pomóc, ale często trzeba mu za to zapłacić za tę usługę, a tutaj w ramach „Złotej Rączki” za tę usługę nie trzeba będzie płacić, bo za roboczogodzinę pokryjemy z budżetu miasta, a osoba, która będzie się tym zajmować, także jest seniorem i jest mistrzem budowlanym - stwierdził wiceprezydent Michał Powałowski, który dodał iż materiały do naprawy każdy będzie musiał zapewnić sam: - Po otrzymaniu zgłoszenia informacja będzie przekazywana do osoby zajmującej się naprawą. Pójdzie ona na miejsce, oceni co jest do naprawy, jakie materiały są potrzebne i albo poprosi o ich zakup, albo wspólnie pójdzie z daną osobą do sklepu to kupić. „Złota Rączka” ma ruszyć od lipca br.

Zgłoszenia do usług naprawczych dokonywać można w Urzędzie Miejskim pod numerem telefonu 61 426 04 51 lub osobiście w pokoju nr 4 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 10:00. W sytuacji braku możliwości naprawy lub gdy zakres czynności wykracza poza kryteria prac naprawczych, zastrzeżona została odmowa do wykonania usługi przez Miasto Gniezno.

3 komentarzy

  • Link do komentarza pies piątek, 22 czerwca 2018 07:28 napisane przez pies

    Czy w Poznaniu też rządzi PO , że od nich to skopiowali ten pomysł ze złota rączką dla seniorów?? Może Schetyna wydał prikaz z Warszawy, by powielać ten manewr przed wyborami w całym kraju, za pomocą którego spróbują oderwać PiS owi część senioralnego elektoratu ? Ale brudna walka wyborcza . Wstyd . Wstyd i jeszcze raz wstyd . Kiełbasa wyborcza jak za komuny .

  • Link do komentarza misiakisia czwartek, 21 czerwca 2018 13:03 napisane przez misiakisia

    Jaka to kwota/stawka roboczogodziny będzie pokrywana przez UM ??? Konkretnie !!! Kto będzie ta "Złota Rączką" kogo wybrano ??? Konkrety !!! A nie jakies "owijacze"

  • Link do komentarza heheszki czwartek, 21 czerwca 2018 11:36 napisane przez heheszki

    KOPIUJ-WKLEJ z POznania

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane