środa, 27 czerwca 2018 16:10

„Suchar” odrzucony - radni przeciwko obniżce pensji prezydenta

 
„Suchar” odrzucony - radni przeciwko obniżce pensji prezydenta fot. Rafał Wichniewicz

Przeważająca większość radnych miejskich odrzuciła projekt uchwały, która miała obniżyć wynagrodzenie Prezydenta Miasta Gniezna. 

To efekt rozporządzenia Rady Ministrów z 15 maja 2018 roku w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Jego treść wprowadziła zmiany w wynagrodzeniu dla pracowników samorządowych, obniżając je.

W ubiegłym tygodniu przeciwko temu działaniu opowiedzieli się radni powiatowi względem pensji dla Starosty Gnieźnieńskiego, odrzucając projekt takiej uchwały. Teraz do tematu podeszli radni miejscy - zgodnie z nowym zapisem uchwały, Prezydent Miasta Gniezna otrzymywać będzie wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 4800 zł (do tej pory 6000 zł), dodatek funkcyjny 2100 zł, dodatek za wieloletnią pracę (20% wynagrodzenia zasadniczego) w kwocie 960 zł (do tej pory 1200 zł), dodatek specjalny w wysokości 40% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego 2760 zł (do tej pory 3065 zł).

Po odczytaniu treści uchwały przez przewodniczącego i wyjaśnieniu kwestii legislacyjnych, doszło do krótkiej dyskusji pomiędzy działaczami. Radny Dariusz Banicki stwierdził, odnosząc się do osoby prezydenta Tomasza Budasza: - Za chwilę będziemy obniżać pensję osobie, która wykazała się niezwykłą skutecznością, jeśli chodzi o zarządzanie miastem. Wiele jest tych aspektów, ale jeden, który mnie szczególnie interesuje, to wielkość inwestycji, które zostały poczynione. Przeliczyłem sobie to i wyszło 70 mln złotych, z czego ponad 50 mln pochodzi ze środków zewnętrznych. To niezwykła skuteczność prezydenta i zespołu, który sobie stworzył, pokazuje iż powinniśmy myśleć o podwyższeniu lub premiowaniu, a nie obcinaniu wynagrodzenia, kto wypełnia swoje obowiązki z wielkim zaangażowaniem. 

Radny Jan Budzyński przekazał: - Nie chcę mówić, czy te pieniądze się należą czy się nie należą. Uważam, że to jest zamach na samorządność, że ktoś tam z góry sobie z jakiegoś tam powodu steruje ręcznie. Miała być decentralizacja, a mamy centralizację. Nie chcę oceniać prezydenta Budasza, Trepińskiego, Dziela i innych, dla mnie to jest nieistotne, bo od tego jest absolutorium. Dla mnie ważna jest funkcja prezydenta i jeśli wykonuje ją dobrze i należycie, jeśli nie ma zastrzeżeń organów, to należałoby podnieść tę pensję o 20%, a nie obniżyć. 

Radny Jerzy Lubbe mówił, w odniesieniu do poprzednich słów w kontekście tylko jednego prezydenta: - Żeby oceniać pracę prezydenta, od tego jest sesja absolutoryjna. Jest ustawa i do tego się odnośmy. Mówię w swoim imieniu i części kolegów - uważam iż jest to bardzo zła decyzja, bo to jest odbieranie kompetencji samorządom - stwierdził działacz i jak dodał, te przywileje zostały już nadane, także w tym celu, by przyznawać wynagrodzenie: - To nie jest tak, że możemy uchwalić pensję niebotyczną. Są pewne rozporządzenia, widełki, które to regulują. Dlatego uważam iż ten pomysł rządzących jest zły i mówię to obiektywnie, bo jak jest coś złe, to mówię, że jest złe. Prezydent zarabia tyle ile zarabia, dorabia sobie w spółce komunalnej w Margoninie, ale to jest jego prywatna sprawa - stwierdził Jerzy Lubbe.

Radny Marek Bartkowicz wyraził odmienne zdanie od pozostałych przedmówców: - Moim zdaniem, jest to uprawnione, aby mieć możliwość wpływania na to, by wynagrodzenie nie było takie, które odbiega od rzeczywistości. Proszę zauważyć, że wszędzie tam, gdzie ta demokracja jest tak dobrze rozwinięta, to widełki między wynagrodzeniami najwyższymi i najniższymi, są małe, a wszędzie tam, szczególnie na Wschodzie gdzie ci, którzy najwięcej zarabiają, mocno odbiegają od tych najmniej zarabiających. Myślę, że w Gnieźnie jest tak, że to wynagrodzenie jest za dużo.

Przewodniczący Michał Glejzer podsumował całą dyskusję: - To, co usłyszałem teraz od różnych radnych, to były suchary, sucharki, nic odkrywczego. Oczekiwałem, że będzie to coś lepszego. Dlaczego? Rozporządzenie to jest jednym wielkim sucharem, który w ogóle nie zasługuje na to, by się nad nim pochylić. W kwestiach o wiele mniej ważnych, takich jak nazewnictwo ulic, wojewoda zastrzega sobie prawo do wydawania zastępczych zarządzeń. W kwestii istotnej, jak wynagrodzenie, okazuje się iż tak naprawdę rada ministrów nie przewiduje żadnych sankcji i jest to wydane pod publiczkę. 

Przeciwko obniżeniu wynagrodzenia zagłosowali: Małorzata Cichomska-Szczepaniak, Michał Glejzer, Jan Budzyński, Marcin Jagodziński, Ryszard Karmoliński, Rafael Wojciechowski, Maciej Maciejewski, Dariusz Banicki, Anna Krzymińska, Mierosława Arndt, Arkadiusz Masłowski, Sławomir Graczyk, Jerzy Chorn, Bogusława Młodzikowska, Marek Zygmunt, Janusz Brzuszkiewicz, Jerzy Lubbe, Krzysztof Modrzejewski. Za obniżeniem wynagrodzenia byli: Marek Bartkowicz, Jan Szarzyński i Ryszard Niemann. Od głosu wstrzymał się Maciej Elantkowski. W obradach nie wzięła udziału radna Teresa Niewiadomska.

 

23 komentarzy

 • Link do komentarza melchior piątek, 06 lipca 2018 05:55 napisane przez melchior

  proponuję urzadzic referendum na temat, czy naród zgadza się, aby rządził Polską szeregowy poseł bez żadnego trybu, który skończył dawno magiczne 65 lat, a więc nawet własnym zdaniem powinien odejść na emeryturę, którą zresztą sowicie pobiera. Nie mówiąc o fatalnym stanie zdrowia jego psychicznym i fizycznym, co rzutuje głęboko na rozsądek, a raczej jego brak w podejmowaniu decyzji. To wszystko prowadzi nas w przepaść, a Polacy kolejny raz idą jak barany na rzeź, ogłupieni 500 plus. Każdy z nas daje na to 500plus 700 zł z podatków . Niektórzy nigdy się nie obudzą i wyznają zasadę - po nas choćby potop. Ten naród nie bez powodu był tyle lat pod zaborami. I gdyby nie opór inteligencji głównie, to nadal byśmy tam tkwili. I dlatego teraz pisbolszewia robi zamach na klasę średnią i i nteligencję.

 • Link do komentarza a1rh- piątek, 29 czerwca 2018 15:53 napisane przez a1rh-

  Jak to dobrze, że na tym forum jest ktoś taki, jak Obserwator - człowiek wszystko wiedzący i dobrze zorientowany w finansowych meandrach władz najwyższych. Ciekawi mnie źródło tych drobiazgowych informacji: TVN, Gazeta Wyborcza, Super Expres? Mam prośbę do Obserwatora, by poszerzył kąt swoich obserwacji o byłą władzę, a obecną opozycję z PO, SLD i PSL, gdyż w tym gronie są jeszcze większe kwiatki niż Kaczyński. Weźmy chociaż tak wielkiego specjalistę, jak Tusk - nigdy niczym nie kierował, nigdzie nie pracował, nawet w kiosku Ruchu, wprawdzie raz wszedł na komin, ale tylko do połowy, a kierował naszym państwem i to tak, że wychodzi nam to do dziś bokiem. Może coś o Pawlaku z PSL, lub o Kwaśniewskim. Czekam z niecierpliwością na drobiazgową analizę finansów tych osób. Mam nadzieję, że wiedza Obserwatora sięga szeroko i nie jest tylko monotematyczna.

 • Link do komentarza Misio piątek, 29 czerwca 2018 15:17 napisane przez Misio

  Czyżby Koalicja Obywatelska poszerzyła się o GPS w kwestii wynagrodzenia dla Budasza ? Proponuję ponadto obniżenie diet radnych - czy ktokolwiek zgłosi ten projekt ? Zakładam, ze jednomyślnie koalicja PO-SLD-GPS go odrzuci. Teraz widać, że kasa łączy, a nie dzieli i nie ma barw politycznych, jak słusznie napisał a1rh-.

 • Link do komentarza apolityczny piątek, 29 czerwca 2018 10:04 napisane przez apolityczny

  Co was wszystkich tak obchodzą renty i emerytury polityków? Oni swoją pracą na to sobie zapracowali i wam wszystkim z lewa i prawa guzik do tego. Jak wy wszyscy umiecie manipulować liczbami. Nie piszecie o miesięcznych dietach tylko rocznych kwotach, bo takie większe sumy robią wrażenie. Wszyscy, ktorzy tak ochoczo wypowiadacie sie o zarobkach polityków jesteście zawistnikami, a zazdrość o parę groszy odbiera wam rozum. Ciekawe, czy z tego ciężkiego grzechu, jakim jest zazdrość spowiadacie się? Bo jeżeli nie, to od teraz wiecie już, że to jeden z najcięższych grzechów głownych. Można dyskutować o złych ustawach dotyczących diet i poborów, ale nie wolno nikomu tym bardziej z nazwiskami wymawiać ustawowo należnych świadczeń! Ciekawe, że wam, wielkim krytykom tych płac nie przeszkadzają jakoś złodzieje, którzy w poprzednich dwóch kadencjach perfidnie okradli Polskę i Polaków, a sobie poprzyznawali niebotyczne "nagrody", które są pikusiem w stosunku do przychodow obecnej ekipy.

 • Link do komentarza Znawca czwartek, 28 czerwca 2018 23:50 napisane przez Znawca

  Nie wiem jak radny Nieman może mieć czelność głosować za obniżeniem pensji prezydenta jeśli dietę radnego, która kart rekompensatą za utracone dochody pobiera nawet wtedy kiedy nie jest obecny na komisjach i sesjach. A nieobecności zalicza całkiem sporo. Ponadto jako radny pobiera dietę w wysokości około 15 tyś rocznie czekać to na godziny poświęcone na sesję i komisje na których jest obecny wychodzi średnio 120 zł na godzinę. Na miesiąc przy 168 godzinach pracy daje to miesięcznie 20 tysięcy a rocznie 240 tysięcy. Stawka godzinowa radnego Normana obrońcy wszystkiego i wszystkich jest więc znacznie większa od prezydenta. Podobnie jest w przypadku Pana Bartkowicza i Szarzyńskiego. Pełna obłuda i populizm. A może obnizycie sobie dietki. A może rzeczywiście społecznie popracujecie?

 • Link do komentarza Obserwator czwartek, 28 czerwca 2018 23:38 napisane przez Obserwator

  A czy ktoś sprawdził ile w 2017 otrzymał kasy największy popilista wszechczasów, który wbrew opiniom posłow PIS i nawet radnych z tej opcji narzucił populistyczną obniżkę wynagrodzeń? Jarosław Kaczyński w 2017 otrzymał blisko 240 tysięcy złotych w tym 77 tysięcy emerytury i pond 90 tysięcy pensji poselskiej do tego dieta poselska ponad 30 tysięcy. Średnio 16 tysięcy złotych miesięcznie. Ochrona Pana prezesa kosztuje 1,6 mln zł rocznie. Sekretarka Pani Basi z pieniedzy partyjnych pochodzacych z budżetu odbiera miesięcznie 10 tys zł. A ten kto rekomendował rozporządzenie jako historyk kierujący bankiem (ciekawa jest historia jego awansu) Mateusz Morawiecki zarobił 26 mln zł przez 10 lat. Do dzisiaj czerpie profity z akcji na których kurs ma wpływ jako premier. I ci ludzie mają czelność mówić że są w polityce charytatywnie?

 • Link do komentarza a1rh- czwartek, 28 czerwca 2018 21:55 napisane przez a1rh-

  Obłuda goni obłudę, a państwo radni nawijają społeczeństwu makaron na uszy niezależnie od tego, czy są z koalicji, czy z opozycji, bo pieniądze publiczne pchane do swoich kieszeni nie mają w Gnieźnie barw politycznych. Jak obecny prezydent w 2014r. rozpoczynał urzędowanie, to od razu, choć jeszcze nie kiwnął palcem w bucie, radni przyznali mu maksymalne stawki: 6000zł wynagrodzenia zasadniczego, 2100 dodatku funkcyjnego, 1200 za wysługę i 3065 dodatku specjalnego, razem 12365 zł, choć niczym się jeszcze nie wykazał. Ci sami radni ustalili sobie diety prawie na poziomie średniego wynagrodzenia w Gnieźnie. Wniosek nasuwa się jeden: nikogo z obecnych włodarzy miasta i radnych nie powinniśmy wybierać na jesieni, bo nic się w naszym mieście nie zmieni i dalej królować będzie kolesiostwo i postkomunistyczny układ.

 • Link do komentarza lokalny wyborca czwartek, 28 czerwca 2018 16:54 napisane przez lokalny wyborca

  Ad. Mieszkaniec - prezydent nie musi być prezydentam. Sam się zgłosił na ten stołek i rozdawał zegarki, żeby go tylko wybrać. Niech spada do firmy, która lepiej płaci, to nie będzie płaczu dzieci. Podobno jest znakomitym ekonomistą, banki się biją o takich mistrzów. A jak się upiera przy prezydenturze, to niech spija ten nektar i nie narzeka. Bo narzekać to mogą mieszkańcy za jego bujanie w obłokach. Gniezno za jego prezydentury stało się miastem brudnym, śmierdzącym, zaniedbanym i przynosi wstyd turystom. Jak jest teraz na wakacjach, może w Polsce, to niech się rozgląda i uczy, jak wyglądają inne miejscowości w kraju, jak jest czysto, jak trawa jest przystrzyżona, jakie kolorowe są kwietniki. Sam tego nie potrafi objąć, ale też doradców ma równych sobie. Płakać się chce nad marnością pierwszej stolicy Polski.

 • Link do komentarza Czytelnik czwartek, 28 czerwca 2018 14:49 napisane przez Czytelnik

  Trzeba wnieść uchwałę, żeby obniżyć wypłatę zastępcom. Żeby nie było, że zastępca będzie o wiele więcej zarabiał niż prezydent.

 • Link do komentarza Też czytelnik czwartek, 28 czerwca 2018 13:45 napisane przez Też czytelnik

  Do "Gniezno" mowa jest chyba o prezydencie, a nie o szeregowym czytelniku, który ma prawo do swobodnej wypowiedzi. Prezydent jest niedotykalski?

 • Link do komentarza misiakisia czwartek, 28 czerwca 2018 13:44 napisane przez misiakisia

  @Mieszkaniec a Twoj "idol" pobiera świadczenievz 500+ ktore wszystkim jest przez ta "skomuszałą zgnilizne" wypominane. Nie interesuje sie zyciem prywatnym pana Tomasza ale wydaje mi sie iź ma dwoje dzieci choć moge sie mylić w tej kwesti. Bardzo ciekawe czy z tego dobrowolnego programu świadczenia wychowawczego 500+ korzysta czy teź nie

 • Link do komentarza kibic czwartek, 28 czerwca 2018 11:47 napisane przez kibic

  Miska kisia. Ci panowie ze zdjęcia nr 6 z komórkami w rękach , to tylko pracownicy Budasza. Dostali zadanie od wypoczywającego szefa, by sfotografować podniesione ręce radnych, którzy zagłosowali za obniżeniem mu pensji. I zadanie wykonali. A teraz ci radni będą mieli w urzędzie przesr........

 • Link do komentarza Gniezno czwartek, 28 czerwca 2018 11:05 napisane przez Gniezno

  Czytelniku poczekamy, aż zwrócisz swoja pensję na rzecz miasta. To tacy sami ludzie jak Ty. Chodzą do pracy aby zarabiać i utrzymywać rodziny. Idąc Twoim tokiem rozumowania, zostalibyśmy z Prezydentem z podstawowym wykształceniem i analfabetą. Dzisiaj każdy się ceni i chce zarabiać. Przecież to rząd nas informuje, że w Polsce żyje się coraz lepiej. Skoro tak to niech zarabia.

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 28 czerwca 2018 10:59 napisane przez Mieszkaniec

  Chyba lepiej być doradcą Prezydenta niż Prezydentem za ta kasę. Ludzie trochę logiki i obiektywizmu. Pracownicy firm produkcyjnych dzisiaj zarabiają więcej niż Prezydent miasta, który nawet na urlopie musi wykonywać sprawy służbowe. Sami ciągniecie 500 plus itp. pracując na czarno, ale jak ktoś kto ponosi odpowiedzialność osobistą, prawną i materialną za swoje decyzje to już się robi burza w nocniku.

 • Link do komentarza Marek czwartek, 28 czerwca 2018 10:00 napisane przez Marek

  A co ja mam powiedzieć dzieciom, że miasto się zadłuża?

 • Link do komentarza prosport czwartek, 28 czerwca 2018 09:13 napisane przez prosport

  Nadal raduje mnie jedyna, niepowtarzalna, cudowna złośliwość zdecydowanej większości " komentatorów". Brawo! Jeszcze więcej jadu! Więcej czadu! Mocniej!

 • Link do komentarza wierny słuchacz czwartek, 28 czerwca 2018 07:05 napisane przez wierny słuchacz

  Język przewodniczącego Rady Miasta i jego nie wybredne żarty wobec radnych i ich wypowiedzi na sesji, zupełnie nie pasują do powagi tego stanowiska.. Ten Pan Przewodniczący, to jedna wielka pomyłka tej Rady Miasta . Ale cóż jaka Rada taki i Przewodniczący..

 • Link do komentarza REALISTA czwartek, 28 czerwca 2018 07:01 napisane przez REALISTA

  Sprawa ambicjonalna. żaden szef nie pozwoli sobie na to, by ktoś inny ustalał mu zarobki JEGO pracownika .

 • Link do komentarza Czytelnik środa, 27 czerwca 2018 22:37 napisane przez Czytelnik

  Decyzja radnych pokazuje, że służą oni prezydentowi ,a nie miastu.

 • Link do komentarza Micio środa, 27 czerwca 2018 20:44 napisane przez Micio

  Prezydent Poznania ok 12tys. Tylko jakim miastem zarządza prezydent Poznania a jakim prezydent Gniezna...

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane