piątek, 29 czerwca 2018 15:36

Radni przeciwko nowemu podziałowi powiatu na okręgi wyborcze

 
Radni przeciwko nowemu podziałowi powiatu na okręgi wyborcze fot. Rafał Wichniewicz

W związku ze zmianą ordynacji wyborczej, powiat gnieźnieński został podzielony na nowe okręgi, przy czym nie wszystkim gminom oraz działaczom spodobała się przedstawiona propozycja.

Temat był już dyskutowany na komisji, a obecnie trafił pod obrady Rady Powiatu Gnieźnieńskiego. Zgodnie z nowym projektem, cały obszar miałby zostać podzielony na pięć okręgów wyborczych, przy czym każdemu z nich miałaby zostać przypisana określona liczba mandatów. Podział wynika z liczby mieszkańców, przypadających na poszczególne gminy - tę regulują określone normy.

W ten sposób powiat gnieźnieński podzielono w projekcie uchwały na pięć okręgów: 
1 - 35 194 mieszkańców Miasto Gniezno (obszar dotychczasowych okręgów 1 i 2) - 7 mandatów
2 - 30 816 mieszkańców Miasto Gniezno (obszar dotychczasowych okręgów 3 i 4) - 6 mandatów
3 - 22 973 mieszkańców Gmina Łubowo, Gmina Kiszkowo, Gmina Kłecko i Gmina Mieleszyn - 4 mandaty
4 - 32 879 mieszkańców Gmina Czerniejewo, Gmina Trzemeszno i Gmina Gniezno - 6 mandatów
5 - 19 193 mieszkańców Gmina Niechanowo i Gmina Witkowo - 4 mandaty

- Rada Miasta wyraziła zgodę na proponowany podział, gmina Kiszkowo, Kłecko, Łubowo, Mieleszyn i gmina wiejska Gniezno wyraziły pozytywne opinie o projekcie, a gminy Niechanowo, Witkowo, Trzemeszno i Czerniejewo wyraziło opinie negatywne - mówił Maciej Szczepański, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego i dalej wymienił powody swojej decyzji u ostatnich z wymienionych samorządów i odniósł się do nich: - Gmina Niechanowo wyraziła negatywną opinię, przy czym nie uzasadniła, dlaczego tak zdecydowała. Rada Gminy Witkowo, odwołując się do kodeksu wyborczego, stwierdziła iż jej zdaniem gmina powinna stanowić samodzielny okręg wyborczy. W związku z tym - przepisy przewidują, kiedy możliwe jest łączenie gmin i w naszym powiecie taka okoliczność zachodzi, a ponadto chcę zdecydowanie powiedzieć iż nie da się stworzyć takiego podziału na okręgi, który zachowałby jednocześnie odrębność Trzemeszna i Witkowa. Co najmniej jedna z tych gmin musi być połączona z jakąś inną. To było konsultowane z komisarzem wyborczym i jego zdaniem połączenie jednej z nich, ze względu na to iż mają zbliżone współczynniki, byłoby trudne do uzasadnienia, bo dlaczego faworyzuje się jedną, a drugą się łączy z inną. Dlatego komisarz nie wyraził pozytywnej opinii o pozostawieniu Witkowa lub Trzemeszna samodzielnie - przekazał. Odnosząc się do kolejnych zarzutów stwierdził iż nie da się znaleźć takiego podziału, który byłby optymalny dla wszystkich gmin.

Samorząd Gminy Czerniejewo przestawił przy tym własną propozycję podziału, zakładającą połączenie gminy Trzemeszno i Witkowo, jako trzeciego okręgu, czwartego w postaci gminy Niechanowo, Czerniejewo, Łubowo i wiejska Gniezno, a na piąty składałyby się gminy: Kiszkowo, Kłecko i Mieleszyn. Jak przekazał Maciej Szczepański, po ustaleniu z prawnikiem stwierdzono iż kodeks wyborczy pozwala na łączenie tylko w przypadku, gdy jedna z gmin jest niesamodzielna - dlatego Trzemeszno i Witkowo nie mogą być tylko we dwie razem, gdyż są samodzielne. Tak samo stwierdził komisarz wyborczy. 

Ostatecznie, po krótkiej dyskusji, radni z gmin wyrażali niezadowolenie z takiego podziału na okręgi. Wymownym głosem były tu słowa radnego Zbigniewa Bręklewicza, kandydata z Gminy Czerniejewo: - Proszę powiedzieć, w jaki sposób na trzy miesiące przed wyborami, można rozpoznać oczekiwania i potrzeby mieszkańców Witkowa, gdy do tej pory moje działania nie były tam ukierunkowane, bo nie było takiej potrzeby - mówił zainteresowany.

Ostatecznie przeciwko uchwale zagłosowało 11 radnych, za było 6, a od głosu wstrzymał się 1 radny. Oznacza to iż teraz decyzję podejmie Komisarz Wyborczy w Koninie, który sam ustali okręgi wyborcze na terenie powiatu. Ponieważ pozytywnie wypowiedział się on o podziale zaprezentowanym powyżej, oczekiwać należy iż prawdopodobnie zostanie on wprowadzony w życie.

3 komentarzy

  • Link do komentarza Porządek sobota, 30 czerwca 2018 09:15 napisane przez Porządek

    Nawet radnych ze swojego ugrupowania nie przekonał. Trzeba dyskutować a nie robić sesje w ostatnim możliwym terminie i stawiać radnych pod ścianą

  • Link do komentarza sraka sobota, 30 czerwca 2018 08:48 napisane przez sraka

    Porządek, ale jakie niedoświadczenie? Komisarz nie zakwestionował podziału i uznał go za najlepszy. Masz pomysł na lepszy, zgodnie z przepisami? Chyba raczej masz pomysł na toczenie piany :)

  • Link do komentarza Porządek piątek, 29 czerwca 2018 17:31 napisane przez Porządek

    No i widać niedoświadczenie dyrektora przyniesionego w teczce

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane