piątek, 06 lipca 2018 10:50

Po nitce do kłębka - kolejni zatrzymani ws. fabryki nielegalnych papierosów

 
Fabryka nielegalnych papierosów po wejściu na jej teren Policji w kwietniu 2017 r. Fabryka nielegalnych papierosów po wejściu na jej teren Policji w kwietniu 2017 r. źródło: KWP w Poznaniu

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu nadzoruje postępowanie w sprawie, której przedmiotem jest m.in. nielegalne wytwarzanie i handel wyrobami tytoniowymi. 

W kwietniu 2017 roku informowaliśmy o nielegalnej fabryce papierosów, która została wykryta na terenie powiatu gnieźnieńskiego. W trakcie kontroli jednej z posesji, ujawniono cały ukryty zakład produkcyjny, w którym odnaleziono w budynkach gospodarczych profesjonalną maszynę do produkcji krajanki tytoniowej, prawie 1,5 tony tytoniu oraz około 400 tysięcy gotowych sztuk papierosów. Zabezpieczono również 400 foliowych worków, w których jednorazowo przechowywano tytoń o wadze około 8 ton. Wówczas też doszło do zatrzymania dwóch mężczyzn przebywających na miejscu, którzy po próbie ucieczki zostali złapani - jeden z nich miał 25 lat, drugi 35 lat. Wkrótce też zatrzymano 62-letnią właścicielkę posesji. Wszyscy są mieszkańcami powiatu gnieźnieńskiego.

Postępowanie w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie, a następnie w toku prowadzonego dochodzenia, zostało przejęte do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu II Wydział do Spraw Przestępczości Gospodarczej . Wkrótce też dwie z ww. zatrzymanych osób usłyszały zarzuty nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych oraz przestępstw karnych skarbowych. Straty z tego powodu oszacowano na około 7 milionów złotych.

W efekcie cały czas trwających czynności procesowych, w czerwcu 2018 roku doprowadzono do zatrzymania kolejnych ośmiu osób, podejrzanych o wytwarzanie, handel i nabywanie nielegalnych produktów tytoniowych. Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze. Przestępstwa zarzucone podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 5 oraz karą grzywny. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane