piątek, 06 lipca 2018 11:56

Sinice w Jeziorze Jelonek

  UM
Sinice w Jeziorze Jelonek fot. Rafał Wichniewicz

Woda w popularnej „Wenecji” zmieniła kolor, a przy tym na powierzchni utworzył się kożuch. To efekt panującej od pewnego czasu pogody.

Z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych, w szczególności wysokiej temperatury i braku wiatru, w tym tygodniu, w jeziorze Jelonek w Gnieźnie („Wenecja”) zakwitły sinice. W związku z tym, Urząd Miejski w Gnieźnie zleci wykonanie zabiegu mobilnej aeracji pulweryzacyjnej z precyzyjną inaktywacją fosforu, mający na celu likwidację zakwitów sinic. Zostanie on wykonany w przyszłym tygodniu pod nadzorem prof. Stanisława Podsiadłowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

Jak zapewnił Urząd Miejski, stan wody w jeziorze jest cały czas monitorowany przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

5 komentarzy

 • Link do komentarza przecietny Polak niedziela, 08 lipca 2018 16:43 napisane przez przecietny Polak

  Zabieg "mobilnej aeracji pulweryzacyjnej z precyzyjną inaktywacją fosforu" , NO NO NO...... a po polsku panie profesorze, to już nie umiemy napisać ?. Tak, by zwykły Polak, uczący się chociaż tylko 8 lat po polsku, mógł ten zbitek obcych słów zrozumieć? Przecież w tej zbitce, jest tylko jedno polskie słowo " precyzyjną ". Pozostałe słowa są z obcych języków. Przecież każde z tych słów można zastąpić słowem polskim !!! A gdzie czystość mowy polskiej, panie profesorze? Ale wracając do najważniejszego, to właśnie za te obce nam słowa, zapłacił prezydent Budasz panu profesorowi z Poznania, kilka a może nawet kilkanaście tysięcy złotych. A wystarczyłoby tylko, wyczyścić dno jeziora z zalegających je mułów i kropka.

 • Link do komentarza turysta niedziela, 08 lipca 2018 12:38 napisane przez turysta

  Takie jeziorko, jak popularna onegdaj Weneja w centrum miasta to rarytas, o który należy dbać i który trzeba pielęgnować. To oaza, jak na pustyni, a oni jakby na ironię zamiast urządzić kącik odpoczynkowy nad wodą wysypują tony piachu na rozżarzonym rynkowym bruku, przy którym ustawiają palmy, które nie są absolutnie związane z polskim klimatem i próbują wmawiać prostakom, że rozwalając sie na niehigienicznych leżakach odnosić mają wrażenie, że są na Hawajach. A ja się pytam, dlaczego na tych leżakach nie widać prezydenta ze swoimi bliskimi lub urzędników? Im to nie odpowiada, więc rozumieć należy, że jest to tylko dla gawiedzi?

 • Link do komentarza Kornelia sobota, 07 lipca 2018 22:47 napisane przez Kornelia

  Ja jednak pamiętam, jak kilkanaście dobrych lat temu wodę spuszczono z tego jeziora i wszystkie śmieci zostały usunięte. Niestety, z mułem tak łatwo nie idzie i ono zarasta, ponieważ nie ma bieżącej konserwacji. Ważniejsze są króliki i kolejna badziewiasta plaża na Rynku dla kilkorga śmiesznych ciotek i niewydarzonych młokosów. Reszta mieszkańców i ich potrzeby się nie liczą i nie są w zasięgu tego prezydenta.

 • Link do komentarza Gnieźnianin sobota, 07 lipca 2018 16:04 napisane przez Gnieźnianin

  Do żeglarz Teraz również widać że jezioro jest przepływowe, ale dno jest zamulone śmieciowymi osadami z ostatnich kilkudziesięciu lat, tworzące złą biosferę, którą pseudoekolodzy wzbraniają naruszyć jakoby dla dobra biosfery jeziora. Ale co taka zła biosfera jest warta, więcej od rekultywowanej dającej w dalszej perspektywie odnowione życie biologiczne jeziora ? A ci pseudoekolodzy chyba bronią swojego stanowiska aby forsować swoje niewydarzone pomysły i przy okazji gratyfikacje finansowe, nie dające rozwiązania problemu.

 • Link do komentarza żeglarz piątek, 06 lipca 2018 20:52 napisane przez żeglarz

  Kiedyś popularna Wenecja była jeziorem przepływowym. Dzisiaj na skutek różnych nieodpowiedzialnych działań jest prawdopodobnie jeziorem zamkniętym. Więc mamy, co mamy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane