wtorek, 17 lipca 2018 20:47

Pozostałości po wojnie w zajezdni MPK. Teren zamknięto

 
Pozostałości po wojnie w zajezdni MPK. Teren zamknięto fot. Rafał Wichniewicz

We wtorkowy, wczesny wieczór, robotnicy wykonujący prace w rejonie placu postojowego remontowanej zajezdni MPK, natknęli się na amunicję i różne inne niebezpieczne przedmioty, zalegające w ziemi.

Na miejsce zdarzenia od razu wezwano policję, która zabezpieczyła teren. Prace budowie zostały przerwane, a na miejscu stwierdzono iż w ziemi znajduje się m.in. amunicja, pozostałości wyposażenia wojskowego, prawdopodobnie niemieckiego (m.in. puszka do niemieckiej maski przeciwgazowej). Około 21:00 na teren budowy mają przybyć saperzy z jednostki wojskowej w Inowrocławiu, którzy zabezpieczą znalezisko, a niewypały wywiozą na poligon.

To odkrycie nie powinno dziwić znawców historii Gniezna, a także regionalistów - barakowa zabudowa dzisiejszego osiedla Grunwaldzkiego powstała w okresie II wojny światowej i teren ten przeznaczony był częściowo jako obóz jeniecki, a częściowo jako koszary dla Wehrmachtu. Później, już w latach 50., teren ten został przejęty przez dzisiejsze MPK na zajezdnię, którą to funkcję pełni do dziś. W ostatnim czasie trwają prace przy przebudowie tego terenu, realizowane dzięki środkom z OSI. Wśród nich, poza przebudową części budynków, jest także wymiana nawierzchni wraz z odwodnieniem. To właśnie w trakcie tych prac natknięto się na ww. znalezisko. 

Zobacz więcej: Co odkryto na terenie zajezdni?

2 komentarzy

  • Link do komentarza Bob środa, 18 lipca 2018 08:48 napisane przez Bob

    Na tym osiedlu nie potrzeba kopać w poszukiwaniu przeszłości, wystarczy spojrzeć na to co jest na powierzchni czyli te baraki i uliczki żeby przenieść się w te odległe czasy. Tam powinni skansen zrobić i zwozić turystów z organizowaniem im sztuki przetrwania.

  • Link do komentarza ciekawy wtorek, 17 lipca 2018 21:12 napisane przez ciekawy

    Ciekawe, co znajdą budowlańcy w rewitalizowanym parku Trzech Kultur. W Bydgoszczy już znaleźli przy budowie placu zabaw dla dzieci około 1000 szkieletów na dawnym ewangelickim cmentarzu. ( dzisiaj mówili o tym w regionalnej bydgoskiej telewizji)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane